DOKUZ8 GÜNDEM

Günden Kalan | Muğla orman yangınlarıyla boğuşuyor

Muğla ili, üç ilçesinde ayrı ayrı çıkan orman yangınlarıyla boğuşuyor. Marmaris, Dalaman ve Fethiye ilçelerinde çıkan orman yangınları kontrol altına alınsa da özellikle Dalaman’daki yangın meskun mahallere yönelik büyük tehdit yarattı. Perşembe sabahı kontrol altına alınan yangın öğleden sonra yeniden kontrolden çıktı ve yayılmaya devam etti. Ekipler akşam saatlerinde yangını kontrol altına aldıklarını ve genişlemesini durdurduklarını açıkladı.

Gün içinde Muğla’nın Milas ve Fethiye ilçelerinde de ayrı ayrı orman yangınları çıktı. Bu yangınlar yoğun mücadelerin ardından kontrol altına alındı.

Eski CHP’li vekil Haluk Pekşen (@halukpeksen ) dün Dalaman’da başlayıp büyüyerek Göcek’e doğru ilerledikten sonra kontrol altına alınabilen yangınla ilgili, Türk Hava Kurumu’nun ‘gece uçabilen’ yangın söndürme uçaklarının yangınla mücadelede neden kullanılmadığını sordu.

ODTÜ’de binlerce ağacı keserek yurt inşa etmek isteyen Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK), üniversiteye 750 metre uzaklıktaki 3 bin kişilik Tahsin Banguoğlu Öğrenci Yurdu’nu rezidans ve AVM için satmayı planladığı ortaya çıktı. via/@cumhuriyetgzt

Mardin Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından Ömerli’de, trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla yola “Önce Yaya” anlamına gelen Kürtçe “Peşî Peya” yazılması polisler tarafından engellendi. via/@MAturkce

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç (@m_cemilkilic), Twitter hesabından “Başörtüsü İslami bir emir değildir” açıklaması için savcılığın kendisine soruşturma başlattığını, ‘’Gerçekten anlamıyorum, şeriat hukukuna mı geçtik?’’ tepkisi ile duyurdu.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, 11 Temmuz akşamı TSİ 21.45’de Türkiye dahil dünyanın birçok bölgesinde çöktü. Japonya, Türkiye, Malezya gibi birçok ülkedeki kullanıcılar Twitter’a bir saat boyunca erişemedi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın görev yaptığı İstanbul Adliyesi’nde öldürülmesiyle ilgili görülen davada 2 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

RTÜK’te 15 Temmuz’da görev süresi dolan 3 üyelik için Meclis Genel Kurulu’nda seçim yapıldı. Yapılan seçim sonucu AKP’den mevcut üye Nurullah Öztürk, CHP’den gazeteci Faruk Bildirici ve HDP’den genel başkan yardımcısı Ali Ürküt RTÜK’ün yeni üyeleri oldu.

Srebrenitsa Soykırımı’nda öldürülen 33 kişi daha bugün Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedildi. Cenaze namazını kıldıran Bosna Hersek Diyanet Birliği Başkanı Husein Kavazoviç, Srebrenitsa’da yaşananları bir daha hiçbir yerde hiç kimsenin yaşamaması temennisinde bulundu.

Filipinler’de işinden evine dönen radyo haber sunucusu Eduardo Dizon uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) verilerine göre 2016’da Duterte’nin iktidara gelmesinden sonra 13 gazeteci öldürüldü.

Barış İçin Akademisyenlerin (@BarisAkademik) “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisini imzalayan ODTÜ Sosyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Sibel Bekiroğlu, “terör örgütü propagandası” suçlamasından 1 yıl 3 ay ceza aldı. Bekiroğlu’nun cezası ertelendi.

İBB meclisi toplantısında, Esenler Otogarı’nın otopark işletmesi İSPARK’a devredildi.

Gazeteci Hüseyin Aykol, öğlen saatlerinde evinde gözaltına alındı. Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykol’un, 3 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunuyordu. via/@MAturkce

Etiketler