AMERİKA DÜNYA GÜNDEM MANŞET POLİTİKA

Donald Trump ABD’nin yeni başkanı oldu

ABD Başkanlık seçimlerinde Trump delege sayısını 274’e çıkararak ABD’nin yeni başkanı oldu.

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump oldu. Pensilvanya eyaletindeki 20 delegeyi de kazanan Cumhuriyetçi aday Donald Trump 274 delegeye ulaşarak başkan seçildi.

Trump’ın, ABD başkanı seçilmek için 270 delegeye ihtiyacı vardı. Demokrat Parti Hillary Clinton’ın ise delege sayısı şu an 215. Açıklanan sonuçlara göre, Cumhuriyetçiler, Kongre’nin üst kanadı Senato’da da üstünlüğünü korudu.

ABD seçimlerinde 44 eyaletten gelen seçim sonuçlarına göre Clinton 18 eyaletten 218 delege, Trump 25 eyaletten 274 delege çıkardı. Yeni Başkan Trump‘ın, kesin sonuçların henüz alınmadığı Michigan ve New Hampshire eyaletlerinde de kazanması halinde delege sayısı 310’a yükselecek.

Trump’ın başkanlığının kesinleşmesi üzerine Demokrat Parti adayı Hillary Clinton, Donald Trump’ı arayarak tebrik etti.

73a342f9-0640-41c2-8365-b8c0d1f08bcf

“Tüm Amerika’nın başkanı olacağım”

Donald Trump başkan olduktan sonra yaptığı zafer konuşmasındadış politikada da savaşı ve çatışmayı değil barışın ve uzlaşının ön plana çıkacağı mesajını aktararak, “Ulusumuzu yeniden inşa ederek işe başlayacağız. Tüm Amerika’nın başkanı olacağım. Büyümeyi iki katına çıkaracağız, en büyük ekonomi biz olacağız. Amerikan rüyasını yenileyeceğiz. Tüm ülkelerle ortak zemin arayacağız. Gizli Servis’e de teşekkür etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Clinton’a hapis sloganları

BBC Türkçe’nin haberine göre, New York’taki Trump Tower’da seçim sonuçlarının gelmesini bekleyen Donald Trump destekçileri, Demokrat aday Hillary Clinton için ‘Hapse at!’ tezahüratı yapıyor. Trump, tartışma programlarında Clinton’ın e-posta skandalları nedeniyle yargılanması gerektiğini söylemişti.

Dışişlerinden açıklama

CNN Türk’ün haberine göre Dışişleri Bakanlığı kaynakları ABD Başkanlık seçimleri sonrası, “Seçim sonuçları ABD halkının tercihidir. ABD halkı kimi tercih ederse saygı duyarız. Türkiye, ABD’yle olan ilişkilerini sürdürmekte kararlıdır. ABD – Türkiye ilişkileri kişilerden bağımsızdır” değerlendirmesinde bulundu.

Trump’ın başkan seçilmesine ilişkin Başbakan ve Cumhurbaşkanı’ndan da açıklamalar geldi. Erdoğan Trump’ın zaferiyle ilgili, “Amerikan halkının bu tercihi temenni ederim ki hayırlı adımlar atılmasına vesile olur.” derken, Başbakan Yıldırım Fethullah Gülen’in iadesi konusunda yeni başkan Trump’a çağrı yaptı.

“Ne yapacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok”

Donald Trump’ın ABD’nin yeni Başkanı olmasının ardından dünyanın farklı bölgelerindeki ülkelerden ilk tepkiler gelmeye başladı.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen sonucu “büyük bir şok” olarak nitelendirirken, Merkel’in partisinden bir yetkili ülke basınına verdiği demeçte ise “ABD Başkanının ne yapacağı hakkın hiçbir fikrimiz yok” şeklinde konuştu.  Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, sonucun bu sonucun ABD – Fransa ilişkilerini zayıflatmaması gerektiğinin altını çizdi.

Fransa’nın aşırı sağ partisi NFP’nin lideri Le Pen ise Trump’ı kazandığı zaferden dolayı kutladı.

Dolar ve Euro zirvede!

ABD Başkanlık seçimleri doları ve euroyu uçurdu. Dolar 3.23 TL’yi, Euro 3.64 TL’yi aşarak tarihi zirveyi gördü. İngiltere merkezli Capital Economics seçim sonuçları ile ilgili, “Meksika ve Türkiye’de merkez bankaları gelecek günlerde defansif faiz artırımlarına gitme ihtiyacı duyabilirler” ifadelerini kullandı.

Dokuz8HABER

Etiketler

Yazar hakkında

admin

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

48 minutes ago
CHP milletvekili Mürsel Alban, İBB başkanlık seçiminin tekrar edilmesi kararının alındığı 6 Mayıs’tan bu yana 39 günde, kamu bankalarının hükümete yakınlığıyla bilinen 6 gazeteye 260 defa reklam verdiğini açıklarken bu durumu “hortumlama” olarak niteledi. via/
@BirGun_Gazetesi https://t.co/EpabqNiLJU
3 7
1 hour ago
Patnos Spor’un Amatör Lig şampiyonluğu nedeniyle AKP'li Pendik Belediye Meclis Üyesi İdris Bilici'nin verdiği yemekte, CHP Kadıköy Belediye Başkanı
@serdildara
Odabaşı'na sahneye davet ederken “siyaset yok sadece selamlama yapacaksınız” demesi üzerine, Odabaşı geceyi terk etti. https://t.co/7qCeMb56ve
1 12
2 hours ago
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, haziran ayında gerçekleştirdiği 3’üncü oturumunda, öğrencilere ekonomik destek olmak amacıyla öğrenci evlerine su faturalarının konutlara uygulanan faturalandırmadan yüzde 50 indirimli olması kararı alındı. via/
@sendikaorg https://t.co/IrrJL87EGc
1 20
3 hours ago
Batman Belediye Eş Başkanı Songül Korkmaz, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından başlatılan, “Tüm Kamusal Alanlarda Kirlilikle Mücadele Çalışmaları” kapsamında gerçekleştirdiği park ziyaretlerinde, ‘kirletmemek en iyi temizliktir’ dedi.
#dokuz8/
@CiwanDegerEvli https://t.co/aeRxcynRca
1 7
4 hours ago
Hazine Kamu Finansmanı eski Genel Müdürü Hakan Özyıldız [@HAKANOZYILDIZ], twitter üzerinden yaptığı açıklamada devlet ve hükümet kavramlarının ayrımına dikkat çekerek, kamu hizmeti için tarafsızlığın önemine vurgu yaptı. https://t.co/rHKZvntaSs
8 42