DÜNYA

İran’da ‘hayat pahalılığı’ protestosu

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]İ[/mks_dropcap]ran’da, birçok kentte sokağa çıkan on binlerce kişi, ülkedeki yolsuzlukları ve ekonomik krizi protesto etti. Ülkede perşembe günü hayat pahalılığı ve yoksulluğu protesto amacıyla başlayan gösteriler yayıldı. Eylemlerde dini yönetime ve hükûmete karşı sloganlar da atılıyor.
Çeviri: Gürkan Özturan

İran’da işsizlik, yükselen enflasyon ve yolsuzluğa karşı başlayıp hükümet karşıtı gösterilere dönüşen eylemler üçüncü gününe girdi. Hükûmetteki yolsuzluk iddialarını protesto eden göstericiler “Kahrolsun Ruhani” sloganlarıyla kent sokaklarında yürüdü. Protestolar 2009’daki Yeşil Hareketin eylemlerinden bu yana en geniş çaplı kitleye ulaştı.

KİTLESEL GÖSTERİLER REJİM KARŞITI BİR HAL ALDI

19 Aralık Salı günü İran hükümeti yeni “kemer sıkma politikalarını” açıklamasıyla tepkilerle karşılaşmasına rağmen benzine yüzde 50 zam yapılırken, 3- 34 milyon kişiyi kapsayan sosyal yardım fonları kesildi. Ekonomistler İran Cumhurbaşkanı Ruhani’yi toplumsal patlama riskine karşı uyardı. Ruhani danışmanların tavsiyelerine aykırı olarak kemer sıkma politikalarının benimseneceğini açıkladı. Kemer sıkma politikalarından elde edilecek tasarrufun askeri silahlanmaya aktarılacağını belirtirken, Askeri silahlanma bütçesinin büyük kısmının İran Devrim Muhafızları’na (IDM) aktarılacağı vurgulandı. 27 Aralık Çarşamba günü bir gösteri gerçekleştirildi, sınırlı katılımla gerçekleştirilen gösterilerde kemer sıkma politikalarının iptali talep edildi. Horasan eyaletinin başkenti Meşhed’de bir gösteri düzenlendi; güvenlik güçleri orantısız kuvvetle sert müdahalede bulundu.Perşembe sabahı orantısız kuvvet ve güvenlik güçlerinin sert müdahalesi ardından kitlesel gösteriler rejim karşıtı bir hal aldı.


EYLEMLERDE SİYASİ TALEPLER DE GÜNDEMDE

Eylemler, hayat pahalılığı, yoksulluk ve yolsuzluğa tepki olarak başlasa da kısa sürede siyasi taleplerin de gündeme geldiği görülüyor.
Kirmanşah’ta yarı resmi Fars Haber Ajansının “devrim karşıtı” olarak adlandırdığı 300 kişilik eylemde kitlenin “Siyasi mahkumlar serbest bırakılmalıdır” gibi sloganlar attığı görüldü. Kirmanşah’taki eyleme polis saldırırken bu gelişmelerin ardından gösteriler başkent Tahran başta olmak üzere ülkenin belli başlı kentlerine yayıldı. Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre Sari, Reşt, Kum ve Hamadan kentlerinde eylemler yapıldı. Tahran’da güvenlik güçlerinden yapılan açıklamada kent meydanında bir grubun eylem yaptığı ancak birçoğunun polisin uyarısı sonrası alanı terk ettiği belirtildi. Polisin çağrısına uymayanların gözaltına alındığı açıklandı. İsfahan kentinde ise fabrika işçilerinin ücretlerine zam talebiyle eyleme geçtiği, bu eylemlerde daha sonra Devlet Başkanı Hasan Ruhani ve Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney’i hedef alan sloganlar atıldığı aktarıldı. İşçilerse sıklıkla ekonomik talepleri için eylemler düzenliyor.

Al Arabiya English

 

 

 

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

43 minutes ago
İstanbul Üsküdar'da bir sitenin bahçesinde yavru kirpi ve yavru kedinin oyun oynadığı anlar sosyal medyanın en çok izlenen görüntülerinden oldu. https://t.co/DWCUZsJ6Hu
11 50
1 hour ago
İzmir'de akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış sırasında ilginç görüntüler ortaya çıktı. Konak ilçesinde evden aldığı şampuanla, çevredekilere aldırmadan yıkanan çocuk, mahalle sakinlerince cep telefonuyla görüntülendi. https://t.co/CwP6VvsVIc
1 10
2 hours ago
Yeni Akit yazarı Murat Alan'ı darp ettiği için tutuklanan Serdar Acar'ın 24 Haziran seçimlerinde MHP Ankara 2'nci Bölge Aday Adayı olduğu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile çekilmiş fotoğrafı ortaya çıktı. https://t.co/yXVsH8tWBU
14 35
3 hours ago
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan mayıs ayı bütçe gerçekleşmelerine göre Cumhurbaşkanlığı geçen yılın ilk 5 ayında 198 milyon lira harcarken bu yılın aynı dönemindeki harcaması 1.5 milyar liraya yaklaştı. https://t.co/gT5VMm5au3
7 20
4 hours ago
Ekrem İmamoğlu'ndan TRT'ye:
"Beni niye çıkarmadınız? Talimat mı aldınız?" https://t.co/10wVxB4sM3
11 61