ORTADOĞU

Rusya ile YPG resmi protokol imzaladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Moskova ziyareti öncesi, YPG ve Rusya arasında ‘resmi protokol’ imzalandı.

Suriye’deki IŞİD’lilerin eş ve çocuklarından oluşan 42 Rus vatandaşı, YPG tarafından Rusya’ya teslim edildi. ‘Teslimat’ için düzenlenen basın toplantısında Rus generalle ‘resmi protokol’ imzalandı. Türkiye’nin ‘terörist’ saydığı YPG’yi Rusya’nın resmen muhatap alması anlamına gelen imza töreni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün başlayacak Moskova ziyareti öncesine rastladı.

13’Ü KADIN 29 ÇOCUK

ANHA’nın haberine göre imzalar Suriye’nin kuzeydoğusunda Şam yönetimi ve YPG’nin ortak hakimiyetindeki Kamışlo kentinde dün atıldı. Basın toplantısına Rus General Aleksaander Kim, Rusya Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Dr. Ziyad el Sensebi, omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) çatısı altındaki Cizire Dış İşleri Konseyi’ Eş Başkanı Abdulkerim Ömer ve YPG Sözcüsü Nuri Mahmud katıldı. Toplantısının ardından YPG’nin elinde esir bulunan IŞİD’li Rus vatandaşı 13 kadın ve 29 çocuğun Rusya’ya teslim edilmesine ilişkin ‘resmi protokol’ imzalandı.

‘İLİŞKİLERİMİZ SADECE TESLİMLE SINIRLI KALMAYACAK’

El Sensebi, YPG ve ‘Cizire Özerk Yönetimi’ne vatandaşlarını vermelerinden dolayı teşekkür ederek, “İlişkilerimizin sadece teslimle sınırlı kalmayacağını, kültürel, toplumsal ve ekonomik ilişkilerimizin de güçleneceğimi umuyoruz” dedi.

dokuz8/ANHA