DÜNYA MANŞET SPOR

St. Pauli, ‘Faşistlere futbol yok’ formasıyla sahalarda

43276

Almanya’da taraftarlarıyla birlikte ırkçılık ve faşizme karşı açık tutum alan 2. Lig takımlarından St. Pauli, cuma günü çıkacağı RB Leipzig maçına üzerinde “Faşistlere futbol yok” sloganı olan formayla çıkacak.

Merkezi Hamburg’da bulunan St. Pauli’nin taraftar gruplarınca bir süre değişik bölgelerde gerçekleştirilen toplantılarda, Auschwitz Toplama Kampı’nın kurtuluş günü olan 27 Ocak anısında takımın ırkçılığa ve faşizme karşı açık bir mesaj vermesi kararlaştırılmıştı.

Teknik Direktör Ewald Lienen, bu kararın karşı takımla ilgili olmadığını belirterek anlayış gösterilmesini istedi. Ancak, çarşamba günü yapılan basın toplantısında Lienen’in RB Leipzig’i faşistlerle aynılaştırınca tepki aldı. St. Pauli açıklamadan ötürü kamuoyundan özür diledi. RB Liepzig yöneticileri de St. Pauli’nin eylemine nasıl destek verebileceklerini düşündüklerini söylediler.

Yarın 18.30’da RB Leipzig ile oynayacağı maça üzerinde “Faşistlere futbol yok” yazısıyla çıkma kararı alan St. Pauli’nin sponsoru olan şirket de bir maç için futbolcuların göğsünde söz konusu yazının olacağı formayla çıkmasında sorun görmediğini açıkladı.

Deniz Naki’de St. Pauli forması giymişti

St. Pauli, Almanya’nın ikinci ligde dördüncü sırada yer alıyor. Daha önce Bundesliga’da da oynayan takım solcu kimliğiyle tanınıyor. Sezon hazırlıklarını genellikle Küba’da yapan St. Pauli, kendisine destek veren taraftarıyla da bütünleşmiş durumda.

naki_blog_getty

Almanya’da özellikle göçmenlere yönelik ırkçı saldırıların arttığı bir dönemde St. Pauli’nin ırkçılığa karşı verdiği bu mesaj Alman basınında da geniş destek gördü. Maçlarını yaklaşık 30 bin kişilik Millerntor Stadyumu’nda oynayan St. Pauli’nin RB Leipzig ile oynayacağı maçın bütün biletleri satılmış durumda. Barış çağrısı yaptığı için 12 maç ceza alan Amedspor kaptanı Deniz Naki de bir süre St. Pauli’de forma giymişti.

Milli Takım antremanında yazı indirilmişti

Stadyumda her zaman asılı bulunan “Faşistlere futbol yok” yazısı 2014’te Alman milli takımın stadyumda antrenman yaptığı sırada kaldırılmıştı. Taraftarların sert tepki göstermesi üzerine futbol federasyonu bir açıklama yaparak, milli takımın oynadığı bütün stadyumlarda siyasi sembollerden uzak, tarafsız kalma kararında olduğu belirtilmişti.

Futbol federasyonu, St. Pauli’nin RB Leipzig maçına “Faşistlere futbol yok” formasıyla çıkma kararı almasına ise itiraz etmedi. (dokuz8HABER/Evrensel)