BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DÜNYA EKONOMİ GÜNDEM İNSAN HAKLARI MANŞET MEDYA SOSYAL MEDYA

‘Türkiye internet özgürlüğünde en fazla gerileyen 5 ülke arasında’

Freedom House’un hazırladığı İnternet Özgürlüğü Raporu’nda 2016 yılında Türkiye, internet özgürlüğünde en fazla gerileyen 5 ülke arasında yer aldı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]D[/mks_dropcap]ünyadaki internet özgürlüğünün 6 yıldır düşüşte olduğunun belirtildiği raporda, internet kullanıcılarının yüzde 67’sinin eleştirinin ordu, yönetim ya da hükümet tarafından sansüre uğradığı açıklandı. Rapora göre yıl boyunca 38 ülkede internet kullanıcıları sosyal medya paylaşımlarından dolayı ceza aldı. Hükümetlerin WhatsApp ve Telegram gibi bilginin hızlı ve güvenli bir şekilde yayılabildiği platformlara karşı da girişimlere başladığı belirtildi.

Raporda son altı yılda hükümetlerin protesto eylemlerinde bilgi ve haber akışını engellemek için sosyal medyayı hedef aldığı ifade edilirken, sosyal medya ve online iletişimin politik özgürlük ve sosyal adalet konusunda ne kadar önemli olduğu gözler önüne seriliyor. Hatta bu amaçla hükümetlerin bazı ülkelerde bilgi ve haberlerin sosyal medyada yayılmasını engellemek için tüm internet erişimini askıya aldığı ifade ediliyor.

Hükümetlerin ulusal güvenlik ve asayişi sağlamayı gerekçe göstererek internete bu tip müdahalelerde bulunması raporda sert bir dille eleştiriliyor. Yeni yasalarla erişim engellemelerinin ve geniş kapsamlı gözetleme uygulamalarının bazı otoriter ülkelerde insanların sırf demokrasi, din özgürlüğü ve insan haklarıyla ilgili yazıları yüzünden tutuklanmasına gerekçe olmasına raporda geniş yer veriliyor.

Koyulaşan renkler özgürlük kısıtlamalarındaki artışı simgeliyor.

Brezilya ve Türkiye internet özgürlüğünde düşüşte

Türkiye yıllardır süregelen engellemeler sebebiyle raporda ‘özgür değil’ statüsüne düşmüş durumda. Birçok sosyal medya ağına erişimin engellenmesi, kullanıcıların yargılanması, otoritelerin ve dinin eleştirilmesinin suç sayılması yüzünden Türkiye, internet özgürlüğü basamaklarında hızlı bir düşüşte. Raporda ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yapılan engellemeler de büyük yer alıyor. Bu değerlendirmeler sonucunda Türkiye, raporda en fazla gerileyen 5 ülke arasında.

Brezilya’nın ise ‘özgür’ statüsünden ‘kısmen özgür’ statüsüne düştüğü raporda, mahkeme kararıyla WhatsApp erişiminin geçici olarak engellenmesi ve verilerin suç araştırmalarında kullanılmasında başarısız olunması düşünün sebebi olarak gösteriliyor.

En baskıcı Çin

Çin’de onlarca kişinin internet paylaşımları yüzünden tutuklanmasının insanları ‘otosansür’e ittiğinin ifade edildiği raporda bazı insanların sırf telefonlarından dini videolar izledikleri için tutuklandığı hatırlatıldı.

Otoritelerin yeni hedefi internet aramaları ve anlık mesajlaşmalar

Freedom House’un 2016 raporunda, hükümetler tarafından bu yıl en çok hedef alınan uygulamalar internet aramaları ve anlık mesajlaşmalar olarak aktarıldı. Bu uygulamaların engellenmesinin sebebi ise kullanıcıların iletişimine müdahale edilmesini engelleyen ‘şifreleme’ uygulamaları ve geleneksel iletişim şirketlerinin iş modelleri ve kar marjına ters düşmen internet aramaları olarak gösteriliyor. Kullanıcıların dünya çapında ‘izlenme tehlikesi’nin farkına varması sebebiyle yoğun olarak yöneldiği bu uygulamalar, ‘güçlü şifreleme ve güvenlik’ imkanı sunduğu için hükümetler tarafından tehlikeli görülüyor.

Dokuz8HABER

Yazar hakkında

admin

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

43 minutes ago
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de yılın ilk 4 ayında 642 bin adet gayrimenkul satıldı. Konut, iş yeri, arsa ve tarlayı kapsayan satışlarda ortalama tapu başına ödenen rakam ise 153 bin liraya yükseldi. https://t.co/Nr7G9Pn1kt
1 1
1 hour ago
Fransa’nın başkenti Paris’teki meşhur Notre Dame Katedrali’nde çıkan büyük yangın sonrası, ilk ayin katılanların başına taktıkları kasklar ile yapıldı. https://t.co/tCtijqX6GH
4
2 hours ago
73. Cannes Film Festivali, 12-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. https://t.co/dIFtKXwlTk
1 2
3 hours ago
Polonya’nın ev sahipliğinde bu yıl 22’ncisi düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda, Ukrayna tarihinde ilk kez turnuvada şampiyon oldu. https://t.co/wZu8lB0Svt
1 7
4 hours ago
Türkiye’nin ilk ve tek opera akademisi Opera Italiana Academy, 21-23 Haziran tarihleri arasında “Marco Vinco Ustalık Sınıfı Konseri” düzenliyor. Etkinliğin kapanış konseri, 24 Haziran Pazartesi akşamı, 20:00’da İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. https://t.co/cwEkW7N5DC
9