EKOLOJİ-ÇEVRE INFOGRAFIK Veri Haberciliği

Verilerle dünyanın güçlü şehirleri: İstanbul betonlaşma nedeniyle geriledi

Dünyadaki 44 büyük şehrin yer aldığı Global Power City Index’in (Küresel Güçlü Şehir Endeksi) 2018 yılı sonuçları yayınlandı. Mori Memorial Foundation tarafından dünyanın en önemli şehirlerinin farklı kriterlere göre değerlendirilerek oluşturulduğu endekse Türkiye’den giren tek şehir olan İstanbul, geçtiğimiz yıla göre 4 basamak gerileyerek 34’üncü sıraya düştü.

BETONLAŞMA İSTANBUL’U GERİLETTİ

Şehirlerin ekonomik güç, araştırma-geliştirme (Ar-Ge), kültürel etkileşim, yaşanabilirlik, çevre ve ulaşım gibi 6 ana başlık altındaki 70 kritere göre değerlendirildiği araştırmada, 2018’de de dünyanın en güçlü kenti Londra oldu. İstanbul ise, endeksteki 6 ana kriterden ekonomide 32’nci, kültürel etkileşimde 8’inci, ulaşımda 13’üncü, Ar-Ge’de 34’üncü, yaşanabilirlikte 35’inci sırada yer alırken, en çok puanı 40’ıncı sırada bulunduğu çevre koşulları yüzünden kaybetti.

İSTANBUL ‘YEŞİL ALAN ORANLARI’ VERİLERİ BAKIMINDAN DA SON SIRADAYDI

Çevre koşulları açısından aldığı puanla gerilere giden İstanbul’un, listedeki diğer kentlere göre en büyük dezavantajı yeşil alan. Geçtiğimiz günlerde World Cities Culture tarafından açıklanan büyük kentlerdeki yeşil alan oranlarında listenin son sırasında yer alan İstanbul, yüzde 2’lik yeşil alan oranıyla yaşanılabilirlik açısından da gerilemişti.

İSTANBUL’A EN DÜŞÜK NOT ARAŞTIRMACILARDAN EN YÜKSEK NOT İSE ZİYARETÇİLERDEN GELMİŞ

Endeks, şehirlere verilen notlar üzerinden değerlendiriliyor ve notları veren kişiler, toplumun çeşitli kesimlerinden seçiliyor. Oylanan şehirlerde yerleşik olarak yaşayanlar, ziyaretçi olarak kente gelenler, şehirdeki sanatçılar, yöneticiler ve araştırmacılar tarafından verilen oylar, her yıl rapor şeklinde yayınlanıyor. İstanbul, en düşük notu 19,0 ile araştırmacılardan alırken, en yüksek notu 48,1 ile ziyaretçilerden aldı.

ASYA KENTLERİNDE DÜŞÜŞ, KUZEY AMERİKA KENTLERİNDE YÜKSELİŞ

Endeksteki en büyük değişim Asya ve Kuzey Amerika şehirlerinde oldu. Çin’in başkenti Pekin, ulaşım notu zayıf olduğu için sıralamada 13’üncülükten 23’üncülüğe düşerken, Şangay, ekonomisi zayıfladığı için 15’inci sıradan 26’ncı sıraya geriledi. Buna karşın ekonomi ve çevre kriterlerinde ilerleme sağlayan San Francisco 17’nci sıradan 13’üncü sıraya, Toronto ve Vancouver da ekonomi, yaşanabilirlik ve çevre kriterlerinde sağladıkları gelişmeyle 14’üncü ve 21’inci sıraya yükseldi. Londra ise, son 6 yılda olduğu gibi bu yılda da listenin zirvesinde yer aldı.

SON TWEET’LER

8 minutes ago
Erdoğan: "Son seçim kimin kazandığından bağımsız olarak, milli iradenin tecellisi ile ilgili tereddütleri kaldırması bakımından başlı başına değerlidir." https://t.co/sbtRZKXTRi
2
11 minutes ago
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşuyor:
"Ekrem İmamoğlu'nu bir kez daha tebrik ediyorum. İstanbul halkının kararının başımızın üstünde yeri var." https://t.co/tzKOqnwYO6
1 3
18 minutes ago
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif:
"Trump, ABD'nin Basra Körfezi'nde Amerikan ordusunun işi yok derken yüzde yüz haklı. Ancak B takımının ABD'nin çıkarları konusunda endişe taşımadığı ortada-diplomasiyi hor görüyorlar ve savaşa susamışlar." https://t.co/rouhygcYuX
1
23 minutes ago
Atalay: Anayasal düzeni beğenmeyebilirim, eşitlikçi özgürlükçü bir anayasal düzen isteyebilirim. Ama mevcut anayasal düzen, Şehir Plancıları Odası neyse Beyoğlu Belediyesi de odur, diyor.
Bu anayasal kuruluşların itirazları, devlet yönetimine katılma biçimleri suçlulaştırılamaz. https://t.co/HA9xkB4MEn
8
28 minutes ago
Amerikan Washington Post Gazetesi Yayın Kurulu, "Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor" başlıklı makalesinde, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasındaki tutumu dolayısıyla ABD Başkanı Donald Trump'ı eleştirdi. https://t.co/rn0lUbbOjj
1 2