EKONOMİ

Enflasyon ‘topyekün’ arttı: Yeni rekor yüzde 25.24

Enflasyon Ekim ayında tahminlerin üstünde yükselerek yüzde 25’i geçti ve 2003’ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Veriler, zabıta tedbirlerle enflasyonun düşmediğini gösterdi. Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı sadece ulaştırma fiyatlarında sınırlı düşüş sağladı. Artan enerji fiyatları ve üretici maliyetlerindeki yükseliş gelecek dönemde enflasyondaki yüksek seyrin habercisi.

dokuz8HABER/Pelin Ünker (@pelinunker)

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]T[/mks_dropcap]üketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Eylül’de yaşanan yüzde 6.3’lük sürpriz yükselişin ardından devam eden kur baskısı ve yüksek enerji fiyatlarının etkisiyle Ekim ayında da yüzde 2.64 ile beklentilerin üzerinde yükseldi. Böylece yıllık enflasyon son 15 yılın yeni rekoru olan yüzde 25.24’e çıktı. Verilere göre Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı enflasyonu dizginlemeye yetmedi. Kurlardaki yükselişe hızlı tepki veren tüketici fiyatlarına, düşüş aynı hızda yansımıyor.

Eylül ayında enflasyon yüzde 24.52 ile rekor kırmıştı. Ekonomistler Ekim’de yüzde 2 artışla enflasyonun yatay seviyede kalmasını bekliyordu. Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon tahmini yüzde 23.5 seviyesinde bulunuyor.

ÜFE: ENERJİ ÜRETİCİYİ VURDU

Eylül’de yıllık bazda yüzde 46’yı aşan Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) artışı ise, Ekim’de yüzde 45.01 olarak gerçekleşti. Ancak üretici fiyatları her ne kadar sınırlı gerilese de ÜFE ile TÜFE arasındaki makas 20 puan ile oldukça açık olmayı sürdürüyor. ÜFE ile TÜFE arasındaki açıklık halen maliyetlerin yüksek kısmının üretici tarafında biriktiğini, tüketici tarafına ise henüz tam olarak yansımadığını gösteriyor. Üretici fiyatlarındaki artış sonraki dönemlerde tüketici fiyatlarına yansıyor. Dolayısıyla Yİ-ÜFE’deki yüksek seyir bir sonraki dönem enflasyonun da yüksek seviyelerde kalacağının bir göstergesi. Verilere göre Yİ-ÜFE, bir önceki aya göre yüzde 0.91, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 40.22 arttı.

Üretici fiyatlarındaki artışta ise yükselen petrol fiyatlarının etkili olduğu görülüyor. Sektörlere göre aylık en fazla artış; yüzde 20.78 ile ham petrol ve doğal gaz, yüzde 8.62 ile elektrik, gaz üretim ve dağıtımı, yüzde 7.33 ile ağaç ve mantar ürünlerinde (mobilya hariç) gerçekleşti.

‘ZAMAN KAZANDIRACAK’

Londra merkezli Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash, enflasyonla ilgili yaptığı değerlendirmede, reel GSYH’de baskıya işaret eden verilerin, Türkiye’nin sert bir inişe doğru ilerlediğini gösterdiğini belirterek, “Enflasyon verilerinin hayal kırıklığına uğratmaya devam etmesi halinde TCMB’nin politika faizlerini tekrar yükseltmek zorunda kalacağını düşünüyorum. Bu da durgunluğu daha da derinleştirecektir. Ekim ayı enflasyon verisi çok daha kötü bir tablo ortaya koyabilirdi, mevcut veriler Merkez Bankası’na biraz zaman kazandıracak” dedi.

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise “Enflasyon, faizin üzerinde kalmaya devam ediyor, bu kapsamda enflasyonist risklerin yakın vadede ve önümüzdeki birkaç ayda devamlılığını sürdürecek olması itibariyle sıkı para politikasının devamını bekleriz” diye konuştu.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

29 minutes ago
İstanbul Üsküdar'da bir sitenin bahçesinde yavru kirpi ve yavru kedinin oyun oynadığı anlar sosyal medyanın en çok izlenen görüntülerinden oldu. https://t.co/DWCUZsJ6Hu
4 19
1 hour ago
İzmir'de akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış sırasında ilginç görüntüler ortaya çıktı. Konak ilçesinde evden aldığı şampuanla, çevredekilere aldırmadan yıkanan çocuk, mahalle sakinlerince cep telefonuyla görüntülendi. https://t.co/CwP6VvsVIc
1 8
2 hours ago
Yeni Akit yazarı Murat Alan'ı darp ettiği için tutuklanan Serdar Acar'ın 24 Haziran seçimlerinde MHP Ankara 2'nci Bölge Aday Adayı olduğu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile çekilmiş fotoğrafı ortaya çıktı. https://t.co/yXVsH8tWBU
13 31
3 hours ago
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan mayıs ayı bütçe gerçekleşmelerine göre Cumhurbaşkanlığı geçen yılın ilk 5 ayında 198 milyon lira harcarken bu yılın aynı dönemindeki harcaması 1.5 milyar liraya yaklaştı. https://t.co/gT5VMm5au3
7 19
4 hours ago
Ekrem İmamoğlu'ndan TRT'ye:
"Beni niye çıkarmadınız? Talimat mı aldınız?" https://t.co/10wVxB4sM3
10 59