BİLİM-TEKNOLOJİ GÜNDEM MANŞET SOSYAL MEDYA TOPLUM-YAŞAM

Devletin akıllı telefon tanımı: Cebimizdeki düşman

Çok yakında sosyal iletişim ağlarını kullanmak ceza evine girmek için gayet yeterli bir neden olabilir. Zira başbakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarına Whatsapp, Telegram ve Viber gibi iletişim programlarının istihbarat amaçlı kullanılabileceği  uyarısı yaptı. Sadece bu kadar da değil, başbakanlık yine aynı uyarı yazısının devamında akıllı telefonların tehlikelerini de sıralıyor.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]İ[/mks_dropcap]tfaiyecilerin asıl görevinin söndürmek yerine kitap yakmak olduğu bir zamanı anlatan Fahrenheit 451 ile Matrix üçlemesinin birinci filminin, ilk yirmi dakikasını anımsatan günler yaşıyoruz.

Başbakanlık, OHAL büroları kanalı ile tüm personele alarm niteliği taşıyan “çok gizli” ibareli bir mesaj gönderdi. Akıllı telefondan şüphelenilmesi gerekilen üçüncü tekil şahıs gibi söz eden yazıda, “Her türlü bilgiye; rehbere, takvime, telefonun kısa mesajlarına, galeriye erişilebilir. Telefonlardaki kameralar çalıştırılabilir. Ortam dinlemesi yapılabilir. Kullanıcının konum bilgisi anlık olarak tespit edilebilir” uyarıları yer alıyor.

Başbakanlık’tan gelen uyarı bu kadarla kalmıyor, Whatsapp, Viber, Telegram gibi günlük hayatta kullandığımız (kullanılan) anlık mesajlaşmalar için “istihbari amaçla kullanılabilir” uyarısını yapıldığı yazıda, “Başta Whatsapp olmak üzere diğer benzer uygulamalara alternatif olarak milli uygulamaların kullanılması yaygınlaştırılmalıdır” talimatı veriliyor.

sss

“Whatsapp”a karşı “Naber”

Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nün hazırlayıp  tüm kamu kurum  ve kuruluşlarına gönderdiği bu aydınlatıcı eserde yapılması gerekenler açık bir şekilde sıralanmış.

Kritik görev icra eden kamu kurum ve kuruluş personelinin çalışma ortamlarında veya görevi sırasında yanında bulundurduğu akıllı cihazın görevin gizliliğini tehlikeye düşüreceği bilinciyle hareket etmesi önem arz etmektedir.

Kurum mahremiyetini içeren görüşme ve yazışmaların anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden yapılmaması uygun olacaktır.

Kurulacak uygulamalar için verilecek izinler dikkatle incelenmelidir.

Uygulama kurulumları, resmi uygulama sağlayıcılarından yapılmalıdır.

Başta WhatsApp olmak üzere diğer benzer uygulamalara alternatif olarak milli uygulamaların kullanılması yaygınlaştırılmalıdır.

Uyarıyı okur okumaz cihazını “resetleyen” akıllı telefon sahibi kamu çalışanları, şimdi merakla whatsapp, telegram ve viber’in yerini alacak milli uygulamayı bekliyor.

dokuz8HABER

 

Yazar hakkında

admin

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

17 minutes ago
Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Binali Yıldırım-Ekrem İmamoğlu yayını için "Binali Yıldırım bitse de gitsek modundaydı" dedi. #BYvsEİ https://t.co/feLq6szIGZ
25 minutes ago
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın hakkında açtığı tazminat davasını kazandı. Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yalçın’ın yasal faiziyle birlikte 5 bin TL ödemesine hükmetti.
via/@cumhuriyetgzt https://t.co/mBvyPJi32w
2 10
1 hour ago
CHP milletvekili Mürsel Alban, İBB başkanlık seçiminin tekrar edilmesi kararının alındığı 6 Mayıs’tan bu yana 39 günde, kamu bankalarının hükümete yakınlığıyla bilinen 6 gazeteye 260 defa reklam verdiğini açıklarken bu durumu “hortumlama” olarak niteledi. via/
@BirGun_Gazetesi https://t.co/EpabqNiLJU
5 11
2 hours ago
Patnos Spor’un Amatör Lig şampiyonluğu nedeniyle AKP'li Pendik Belediye Meclis Üyesi İdris Bilici'nin verdiği yemekte, CHP Kadıköy Belediye Başkanı
@serdildara
Odabaşı'na sahneye davet ederken “siyaset yok sadece selamlama yapacaksınız” demesi üzerine, Odabaşı geceyi terk etti. https://t.co/7qCeMb56ve
2 15
3 hours ago
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, haziran ayında gerçekleştirdiği 3’üncü oturumunda, öğrencilere ekonomik destek olmak amacıyla öğrenci evlerine su faturalarının konutlara uygulanan faturalandırmadan yüzde 50 indirimli olması kararı alındı. via/
@sendikaorg https://t.co/IrrJL87EGc
1 22