GÜNDEM POLİTİKA

Fransa’daki yerel seçimlerde ilk turun galibi aşırı sağcı Ulusal Cephe oldu

Paris katliamının ardından Fransa’da gerçekleştirilen yerel seçimlerde ilk turun galibi yüzde 29,5 ile Marine Le Pen’in aşırı sağ partisi Ulusal Cephe (FN) oldu. Nicolas Sarkozy’nin partisi Cumhuriyetçiler ise yüzde 27 oy aldı.

Cihan’ın haberine göre Ulusal Cephe 13 bölgenin altısından zaferle çıkarken, iktidardaki Sosyalist Parti (PS), yalnızca iki bölgede birinci olabildi.

Eski cumhurbaşkanı ve Cumhuriyetçiler’in lideri Sarkozy, seçmenin verdiği mesajın açık olduğunu belirterek, “Dört seneden beri cumhuriyet değerlerinin giderek kaybolduğu yönündeki şikayet sandığa yansıdı. Aşırı sağ parti FN’ye oy veren seçmenin öfkesini de anlıyoruz” dedi.

Seçimlerden birinci parti olarak çıkan aşırı sağ partinin lideri Le Pen ise Fransız halkının seçimini yaptığını ve Fransa’nın ayağa kalktığını söyleyerek, şöyle devam etti: “Ulusal Cephe artık Fransa’nın birinci partisidir. Fransa halkının egemenliğini koruyacak tek parti FN’dir.”

Yorum ekle

Bir yorum yazmak için buraya tıklayın

SON TWEET’LER

1 minute ago
Gaziantep Şahinbey'de polis H.G. isimli şahsın ikametinde uyuşturucu madde ektiği bilgisi aldı. Yapılan operasyonda çatıda üzeri bezlerle gizlenen 12 adet saksıya ekili vaziyette 23 kök hint keneviri ele geçirildi.
#dokuz8/@muratgures27 https://t.co/WqGKrjt6Ap
1
6 minutes ago
@halkekrani @serdar_temiz @yagiz_hilal @GokhanBicici @YolTV @yurttastv Teşekkürler, haklısınız kaynak gösterme konusunda titiziz ve bu duyarlılığımız verilere dayanarak ölçülebilir ama günde ortalama 180 haber girince ne yazık ki arada kaçabiliyor. Bu olduğunda da çoğu zaman dostlarımızın ve takipçilerimizin hatırlatmasıyla hızla telafi ediyoruz.
15 minutes ago
Yeniden İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'nun en yüksek oy oranına ulaştığı ilk 50 mahalle.
via/@NOnurkuru https://t.co/nYU9rgybfh
6 4
22 minutes ago
İstanbul Silivri'de E-5 yanyolda bulunan bir tarlada yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın nedeniyle dumanlar E-5'i kapladı. Bir süre E-5 yanyol trafiğe kapatıldı. İtfaiyenin yangına müdahalesi sürüyor. https://t.co/zTUhF1u0c6
2 1
33 minutes ago
Yeniden İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, sanata verecekleri önemi vurgulayarak, "Fazıl Say’ı, Cem Yılmaz’ı görmeyen İstanbullu kalmasın istiyorum. İş dünyası, emek dünyası masası olacak. Göreceksiniz o insanlar aktif şekilde her zaman orada var olacak" dedi.
via/@Hurriyet https://t.co/eQUcgJsoDc
2 21