GÜNDEM

Gün Sonu | Soylu “Kılıçdaroğlu bu olayı siyasi ortaklarına sorsun” dedi, 81 ilde istifaya çağrıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırı ile ilgil yaptığı açıklamada “Genel Başkan cenazeye gelecekse güvenlik birimleriyle paylaşılmalıydı. CHP’nin HDP ile olan ilişkisi, HDP’nin PKK ile ilişkisi ortadadır. Bir taraftan HDP ile ortaklık yapıp çıkan olayları İçişleri Bakanlığı’na yıkmak tamamen hafıza kaybıdır. Bu olayın İçişleri Bakanlığına yıkılması siyasi rant amacı güttüklerinin göstergesi. Kılıçdaroğlu bu olayı bize soracağına siyasi ortaklarına sormalı” dedi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Kılıçdaroğlu’nun uğradığı saldırıyla ilgili, “Seçimlerden dolayı gerilen bir siyasi ortamda enine boyuna düşünülmeden alınmış bir kararla Kılıçdaroğlu’nun tepki görmesi muhtemel bir yerde bulunması akla ziyandır” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak “Eğer iktidardakiler bu ülkenin kurucu partisinin genel başkanını koruyamıyorsa biz kendi genel başkanımızı korumasını biliriz. Biz, Kurtuluş Savaşı meydanlarında kurulmuş bir partiyiz” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: “Saldırı esnasında genel başkanı korumalarının dışında kimse korumadı.”

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Levent Gök, Kılıçdaroğlu’na saldırıyla ilgili, “Sivas olaylarının benzeridir. Hayatta kalmamız bugün mucizedir. Bu saldırının azmettiricileri hakkında Meclis, ortak refleks göstermelidir. Bunu yaparsak Türkiye’nin önünü açarız” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün tutuklandı. Gözaltına alınanlardan 3’ü ,savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun linç girişimi sonrası sığındığı evin etrafına toplanan kalabalığın içinde bulunan ve ‘Yaksınlar o evi’ şeklinde bağıran kadının gözaltına alındığı öğrenildi.

YSK’nın İstanbul seçimleri için yaptığı 5,5 saat süren toplantısı sona erdi. AKP’nin YSK Temsilcisi Recep Özel’in toplantıda 105 sayfalık sunum yaptığı öğrenildi.

Tekirdağ Çorlu’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasında ölenlerin yakınları, yaralananlar ve avukatları, savcılığın bazı sorumlular hakkında kovuşturmaya gerek olmadığı yönündeki kararı üzerine cuma günü adliye önünde başlattıkları ‘sessiz bekleyiş’ eylemi bugün de sürdü.

ABD aralarında Türkiye’nin de olduğu 8 ülkeyi İran yaptırımlarından muaf tutmaya son verdiğini açıkladı. Dışişleri Bakanı Pompeo, “Hedefimiz yasadışı İran rejimini Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırmak için kullandığı kaynaklardan mahrum bırakmak” dedi.

Sri Lanka hükümeti, uluslararası destekli yerel militan grubunu suçladı. Polis, saldırının faillerinden birinin Insan Seelavan olduğunu açıkladı. Bir fabrika sahibi olan Seelavan’ın 9 çalışanının gözaltına alındığı ve 6 Mayıs’a kadar da gözaltında tutulacağı ifade edildi.

Günün önemli gelişmelerini sizin için derledik: