GÜNDEM

Günden Kalan | CHP’den YSK’ya çifte başvuru

CHP, İstanbul’daki ilçe seçimleri ile 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin iptali için YSK’ya başvurdu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek:
“Sandık kurullarında görev yapan kişilerin o sandıktan çıkan sonucu etkilediklerine dair somut bir delil Ak Parti’nin itiraz dilekçesinde dahi ortaya konulmadı.”

CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı YSK’nın İstanbul seçimlerini yenileme kararının ardından CHP’ye destek istemek amacıyla DSP Genel Merkezi’ne gitti.

Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi, YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etme kararının ardından Ekrem İmamoğlu’na destek veren sanatçıları fişledi.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ”İstanbul seçimleri ile ilgili kararımızı geniş bir istişareden sonra vereceğiz” dedi.
SP adayı Necdet Gökçınar “Seçime aynı adayla katılmak yönünde görüş oluşmuştur” açıklaması yapmıştı.

HDP Grup Başkan vekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç, İstanbul seçimlerinin iptal kararına gerekçe edilen iddiaların araştırılması için meclis araştırma önergesi verdi.

MHP lideri Bahçeli’den “İl Genel Meclis”li ilginç oy hesabı:
“MHP’nin oy oranı yüzde 18.81 ise Ak Parti’nin de yüzde 35’tir dediler. Halbuki İl Genel Meclis seçiminde MHP’nin oyu yüzde 18.81, Ak Parti’nin ise yüzde 41.61’dir. İki partinin toplam oyu yüzde 60.42 düzeyindedir.”

İstanbul Okmeydanı’nda polis tarafından başından gaz fişeğiyle vurularak hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın duruşması, 10 Mayıs’ta gerçekleşen keşfe dair bilirkişi raporu sunulmadığı ve ifadesi alınacak tanık polisler hazır bulunmadığı gerekçesiyle 19 Haziran tarihine ertelendi.

Seçimi kazanmasına rağmen KHK’lı olduğu için mazbatası verilmeyen HDP’li Zeyyat Ceylan’ın yerine Diyarbakır Bağlar Belediyesi Başkanlığı koltuğuna oturan AKP’li Hüseyin Beyoğlu’nun ilk icraatı kardeşi Haşim Mertoğlu’nu Başkan Yardımcısı olarak işe almak oldu.

Samsun Çevre Platformu Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelinde oluşan çatlaklarla ilgili bir basın açıklamasında bulundu.

Venezuela’daki darbe girişimine katılan ve haklarında yasal süreç başlatılan muhalif Ulusal Meclisin 7 milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırıldı.

Günün önemli gelişmelerini sizin için derledik:

Etiketler

SON TWEET’LER

15 minutes ago
Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Çatak Mahallesinde muhtarlık seçimleri yüzünden aralarında husumet bulunan aileler arasında tartışma yaşandı. Taşlı sopalı kavgaya dönüşen tartışmada 22 kişi yaralandı. https://t.co/OjRzSBQsqr
1
1 hour ago
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de yılın ilk 4 ayında 642 bin adet gayrimenkul satıldı. Konut, iş yeri, arsa ve tarlayı kapsayan satışlarda ortalama tapu başına ödenen rakam ise 153 bin liraya yükseldi. https://t.co/Nr7G9Pn1kt
1 1
2 hours ago
Fransa’nın başkenti Paris’teki meşhur Notre Dame Katedrali’nde çıkan büyük yangın sonrası, ilk ayin katılanların başına taktıkları kasklar ile yapıldı. https://t.co/tCtijqX6GH
4
3 hours ago
73. Cannes Film Festivali, 12-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. https://t.co/dIFtKXwlTk
1 2
4 hours ago
Polonya’nın ev sahipliğinde bu yıl 22’ncisi düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda, Ukrayna tarihinde ilk kez turnuvada şampiyon oldu. https://t.co/wZu8lB0Svt
1 7