GÜNDEM

Günden Kalan | Çorlu’da yakınlarını kaybedenlere polis müdahalesi

Çorlu tren faciasında yaşamını yitirenlerin yakınları, AYM önünde yapmak istedikleri basın açıklamasına polisin müdahale etmesine tepki gösterdiler.

Polis, yakınlarını kaybeden yurttaşlara plastik mermi ile müdahale etti. Müdahale sırasında kazada yaşamını yitiren Oğuz Arda Sel’in dedesi fenalaştı.

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay (@barisatay), Çorlu Tren Katliamı Aileleri’ne yönelik polis saldırısını Meclis’e taşıdı:

“Sadece şunu düşünün: ‘Torunumu aldınız, oğluma dokunmayın’ diye araya girmeye çalışan yaşlı bir insanın çabasını ve baygınlık geçirdiğini düşünün”

Batman’da Hasankeyf’te açıklamaya yapmak isteyen HDP Gençlik Meclisi üyelerine polis müdahale etti. Müdahalede gazeteci Sonya Bayık ile 32 HDP’li genç darp edilerek gözaltına alındı.

Hrant Dink davasının bugünkü duruşmasında dönemin valisi Muammer Güler de sanık olarak dinlendi. Güler cinayetten 3 yıl önce Dink ile gerçekleştirilen görüşmeyle ilgili “Kesinlikle ifade ediyorum bu görüşmenin Hrant Dink’in öldürülmesiyle bir ilgisi yoktur” ifadelerini kullandı.

Gezi direnişi sırasında Ümraniye’de TEM otoyolu üzerinde gerçekleşen yürüyüş sırasında bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın davasında savcı, sanıkların suçu işlediklerine dair yeterli delil olmadığını gerekçesiyle beraat kararı verilmesini istedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Bana pasaportumu müracaat ettiğim anda vermediler. İki tane korumayı anında aldılar. Şimdi İçişleri Bakanı çıkmış konuşuyor. Hadi oradan be bunları sen yapmadın mı” dedi.

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor’un, Türkiye’den gönderilen 20 ton kayısıya, zararlı böcek türü taşıması gerekçesiyle el koyduğu öğrenildi.

Ekrem İmamoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Pendik’te halk buluşmasında konuşuyor. İmamoğlu “Bu şehrin 200 bin insanına iş bulacağız, göreceksiniz. Bu şehrin kadınına özel bir önem vereceğiz. Bu şehrin kadınlarının emeğinin karşılığını alabildiği bir kent olacak İstanbul” dedi.