GÜNDEM

Günden Kalan | Çorlu’da yakınlarını kaybedenlere polis müdahalesi

Çorlu tren faciasında yaşamını yitirenlerin yakınları, AYM önünde yapmak istedikleri basın açıklamasına polisin müdahale etmesine tepki gösterdiler.

Polis, yakınlarını kaybeden yurttaşlara plastik mermi ile müdahale etti. Müdahale sırasında kazada yaşamını yitiren Oğuz Arda Sel’in dedesi fenalaştı.

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay (@barisatay), Çorlu Tren Katliamı Aileleri’ne yönelik polis saldırısını Meclis’e taşıdı:

“Sadece şunu düşünün: ‘Torunumu aldınız, oğluma dokunmayın’ diye araya girmeye çalışan yaşlı bir insanın çabasını ve baygınlık geçirdiğini düşünün”

Batman’da Hasankeyf’te açıklamaya yapmak isteyen HDP Gençlik Meclisi üyelerine polis müdahale etti. Müdahalede gazeteci Sonya Bayık ile 32 HDP’li genç darp edilerek gözaltına alındı.

Hrant Dink davasının bugünkü duruşmasında dönemin valisi Muammer Güler de sanık olarak dinlendi. Güler cinayetten 3 yıl önce Dink ile gerçekleştirilen görüşmeyle ilgili “Kesinlikle ifade ediyorum bu görüşmenin Hrant Dink’in öldürülmesiyle bir ilgisi yoktur” ifadelerini kullandı.

Gezi direnişi sırasında Ümraniye’de TEM otoyolu üzerinde gerçekleşen yürüyüş sırasında bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın davasında savcı, sanıkların suçu işlediklerine dair yeterli delil olmadığını gerekçesiyle beraat kararı verilmesini istedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Bana pasaportumu müracaat ettiğim anda vermediler. İki tane korumayı anında aldılar. Şimdi İçişleri Bakanı çıkmış konuşuyor. Hadi oradan be bunları sen yapmadın mı” dedi.

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor’un, Türkiye’den gönderilen 20 ton kayısıya, zararlı böcek türü taşıması gerekçesiyle el koyduğu öğrenildi.

Ekrem İmamoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Pendik’te halk buluşmasında konuşuyor. İmamoğlu “Bu şehrin 200 bin insanına iş bulacağız, göreceksiniz. Bu şehrin kadınına özel bir önem vereceğiz. Bu şehrin kadınlarının emeğinin karşılığını alabildiği bir kent olacak İstanbul” dedi.

SON TWEET’LER

33 minutes ago
Marmara Bölgesi'nde, Edirne ve Kırklareli çevreleri ile Tekirdağ'ın kuzey ilçelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak tahmin ediliyor. https://t.co/H6UktF26WQ
33 minutes ago
Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) Erdoğan’ın diplomasının yeniden incelenmesi için YSK’ya yaptığı başvuru, Erdoğan’ın diplomasının yeniden incelenmesinin olanağı bulunmadığı gerekçesiyle reddedildi. https://t.co/Mj1l4Z6Jq4
3 1
37 minutes ago
AKP İstanbul'u kaybetti, belediye yetkileri kısıtlandı.
AKP, yürürlüğe konulan yeni yönetmelikle birlikte belediyelerin kentsel dönüşümle ilgili bazı yetkilerini kısıtlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devretti. https://t.co/1LeT0SJoHH
22 16
43 minutes ago
Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde ilçe milli eğitim müdürlüğünden izinsiz faaliyet gösteren yatılı Kuran kursunda kalan dokuz yaşındaki çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı iddia edilen 24 yaşındaki kurs hocası E.K. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. https://t.co/66xCfOFfHn
13 17
48 minutes ago
#GeziyiSavunuyoruz | Avukat Can Atalay: "İddianame eksiktir, yamalı bohçadır. Savcılık bizler için ağırlaştırılmış müebbet istiyor. Ama kendi tezinde cebir ve şiddet unsuru o kadar zayıf ki tüm Türkiye'de kırılan camın çerçevenin hesabını bize kesmeye çalışmışlar." https://t.co/8DhX0yy84D
6