GÜNDEM

Günden Kalan | Hakkari ve Yüksekova ve Nusaybin’e kayyum

Tutuklanan HDP’li Nusaybin Belediye Başkanı Semire Nergiz’in yerine Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, tutuklanan HDP’li Yüksekova Belediye Başkanı Remziye Yaşar’ın yerine ise Kaymakam Osman Doğramacı kayyum olarak atandı. Tutuklanan HDP’li Hakkari Belediye Başkanı Cihan Karaman’ın yerine kayyum olarak Vali İdris Akbıyık atandı.Şu ana kadar kayyum atanan HDP’li belediyeler: 📌Diyarbakır Büyükşehir 📌Mardin Büyükşehir 📌Van Büyükşehir 📌Hakkari (Eşbaşkan tutuklu) 📌Kulp (Eşbaşkanlar tutuklu) 📌Hınıs (Eşbaşkan tutuklu) 📌Nusaybin (Eşbaşkanlar tutuklu) 📌Yüksekova (Eşbaşkanlar tutuklu)

 

Bahçeli’den Türkiye-ABD anlaşmasına destek. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye ile ABD heyeti arasında varılan uzlaşmayı değerli bulmaktadır” açıklaması yaptı.

Ege Üniversitesi Ödemiş Sağlık Yüksek Okulu’nun öğrencisinin bulunmadığı ve atıl durumda olduğu ortaya çıktı. Üniversitede ayrıca 37 araştırma merkezinden 28’inin çalışmadığı öğrenildi.

Ankara’da öğrencileri sevindirecek karar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla, 20 Ekim’den itibaren 60 TL karşılığında 200 binişlik aylık abonman öğrenci kartı kullanılmaya başlanacak.

Artvin Cerattepe’de Cengiz Holding’e ait madene karşı çıkan yurttaşlara hapis cezası verildi. Eylemde yolu kapattıkları ve toplantı ve gösteri yürüyüş yasasına muhalefet ettikleri gerekçesiyle 21 kişi hakkında dava açmıştı. Sanıklara 5 ay hapis verildi.

Ekrem İmamoğlu çağrısı üzerine kurulan İstanbul Büyükşehir Kent Konseyi’nin 1. Olağan Genel Kurul Toplatısı gerçekleşti. Toplantıda üyeler belirlenirken Demet Evgar, Mert Fırat gibi isimler listede yer aldı.

Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştirakleri elendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yapılanın “Hukuksuzluk” olduğunu söyledi ve “Hem mahkemeye taşıyacağız hem de suç duyurusunda bulunacağız” dedi.İBB Başkanı İmamoğlu: “16 milyon insanın hakkını öyle bir şekilde araycağım ki hepiniz göreceksiniz!”

Barış bildirisi imzacısı olduğu için iki buçuk ay hapis yatan Prof. Dr. Füsun Üstel ‘örgüt propagandası’ suçlamasından beraat etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi’ne göre, yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 13,96’dan yüzde 12,69’a geriledi.

 

Etiketler