GÜNDEM

Günden Kalan | Katledilen Ayşe Tuba Arslan’ın isyanı şimdi duyuldu: “Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz?”

Eskişehir’de eski eşi tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan’ın, gördüğü şiddet ve uğradığı tecavüzle ilgili son 1 yılda tam 23 suç duyurusunda bulunduğu ve hepsinin takipsizlikle sonuçlandığı ortaya çıktı. Saldırgan, yasanın gerektirdiği zorlayıcı hapis cezasına 1 gün bile çarptırılmadı. Arslan’ın Eskişehir Aile Mahkemesine yaptığı son başvuruda ise dilekçesinde “Bu şahıstan ölüm tehdidi alıyorum. Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz” dediği ortaya çıktı.

Siyanürün halka satışı yasaklandı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile siyanürlü bileşiklerin halka satılması yasaklanırken, siyanürün endüstriyel ve profesyonel kullanımı ise beyanname ile yapılacak.

Hattat Holding’in Maslak’ta yarım kalan milyar dolarlık “Diamond of İstanbul” projesi için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar planı hazırladı, planlar Cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca resen onaylandı.

İstanbul’da Esenler Belediye Başkanlığı, 2014 yılı Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisi’ni ödemeyen yurttaşları gazeteye verdiği ilanla duyurdu. 2 bin kişiye yakın ismin yer aldığı ilanda yurttaşların borçları tek tek yazıldı.

Rektörün şoförü fakülte sekreteri oldu. Munzur Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek, 2 yıldır boş kalan İletişim Fakültesi Sekreterliği görevine makam şoförü Yunus Başarır’ı atadı.

Ceren Damar davasında mütalaa açıklandı. Ceren Damar davasının ikinci duruşmasında savcı, sanık Hasan İsmail Hikmet hakkında, “kamu görevlisini tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Yeniçağ’ın haberine göre Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ‘vekaleten’ atanan ve kendisine yapılan karşılama organizasyonu kamuoyunda tepki ile karşılanan Sadık Ak, temizlik kadrosunda çalışan ilkokul mezunu Nazmiye Kısa’yı Özel Kalem Müdürü olarak atadı.

CNN Türk’te 28 Kasım akşamı yayınlanan “Günün Ekonomisi” programında sunucu Beste Uyanık, doğaya ve insan sağlığına büyük zararları olan termik santrallere filtre takılmamasını maliyet hesabı yaparak savundu. Sosyal medyada kanala tepki yağdı.

Kamu Etik Kurulu, Adana’da eski Yüreğir Belediye Başkanı AKP’li Mahmut Çelikcan’ın 30 günde 5 kişiyi zabıta olarak işe aldığını, daha sonra bu kişileri sınavsız şekilde başka birimlere müdür atadığını tespit etti.

Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı define aramak için yasal izinle boşaltılan Dipsiz Göl için soruşturma başlattı. Savcılık açığa alınan 2 müdür ve 1 memur ile diğer ilgililerin ifadelerine başvuracak.

Selahattin Demirtaş beraat etti. Selahattin Demirtaş’ın “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” iddiasıyla yargılandığı davanın 12’nci duruşmasında karar çıktı. Mahkeme, suçun sabit olmadığını belirterek Demirtaş’ın beraatına karar verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan su zammını reddeden MHP ve AKP’li meclis üyelerine: “Ortada baraj yok, niçin yapılamıyor? Sanki bunun sorumlusu bizmişiz gibi. Beş aydır görevdeyiz. Zam konusu ucuz kahramanlıktır. Siz niçin orada akaryakıt, doğalgaz zammına karşı olmadınız?”

MEB’in 5 yıllık yol haritası belli oldu:

  • ‘Beceri temelli yabancı dil yeterlikleri’ sistemine geçilecek.
  • Fen ve sosyal bilimler liselerinin niteliği güçlendirilecek.
  • Eğitimde adalet temelli yaklaşım modeli geliştirilecek.

Anayasa Mahkemesi memuriyete girişte güvenlik soruşturması şartı arayan düzenlemeyi iptal etti. KPSS’de derece yapan çok sayıda kişi “güvenlik soruşturması” adı altında atanamıyordu.

Ceren Damar davası ertelendi Avukat Çetin Arslan da sanığın “tasarlama suçundan” da ceza alması gerektiğini söyledi. Arslan, ayrıca sanığın yargılanmasında hiçbir takdir indiriminin uygulanmamasını talep etti.

Fransa’da tıp fakültesinde kadavra skandalı. Paris’in önde gelen tıp fakültesinin bulunduğu Descartes Üniversitesi’nde bilimsel çalışmalarda kullanılması için bağışlanan binlerce kadavranın çürümeye terk edildiği ve organların özel şirketlere satıldığı ortaya çıktı.

Son dakika – İngiltere’de Londra Köprüsü’nde güvenlik güçleri silah kullandı. Bölgeden gelen görüntülerde bir kişinin yerde olduğu görülüyor. BBC, Londra Köprüsü’nün polis tarafından kapatıldığını duyurdu.

Cinsel istismar sanığı tutuksuz yargılanıyor: İzmir’de 11 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle hakkında dava açılan M.A.’nın yargılanmasına devam edildi. Duruşma sonrasındaki basın açıklamasında, sanığın tutuksuz yargılanmasına tepki gösterildi.

Diyarbakır’da 5 Haziran 2015 tarihinde HDP mitingine yönelik IŞİD tarafından yapılan saldırıyla ilgili 24’üncü duruşmada bugün savcı mütalaasını sundu. Sanıklar Orhan Gönder, İsmail Korkmaz ve Mustafa Kılınç hakkında ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Ankara’da geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan ve aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Eş Başkanı Fatin Kanat’ın da bulunduğu 11 kişi serbest bırakıldı.

Aladağ’da hayatını kaybedenler unutulmadı: Adana’da CHP’li Kadınlar, Aladağ yangınında hayatını kaybedenleri karanfil bıraktıktan sonra saygı duruşunda durarak andı.

Sudan’da askeri darbeyle devrilen Ömer Beşir’in Ulusal Kongre Partisi’nin feshedilmesi ve partinin mallarına el konulmasını içeren yeni yasa onaylandı. Ülkede Beşir döneminde getirilen ve kadınların nasıl giyineceklerini ve davranacaklarını düzenleyen yasa da iptal edildi.

Zimbabve ‘insan kaynaklı açlığın’ eşiğinde: BM raporunda, Zimbabve’de milyonlarca insanın gıda güvencesizliği ile karşı karşıya kaldığı, her 10 bebek ve küçük çocuktan 9’unun yeterli yiyecek bulamadığı nedeniyle “insan kaynaklı açlığın eşiğinde” olduğu ifade edildi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na 250 bin TL’lik tazminat davası açmasına ilişkin açıklama yaptı: “Hodri Meydan diyoruz!
Kim yalan söylüyor, kim Ülkesini seviyor, kim milli, kim gayrı milli anlaşılacak! Hadi bakalım”

Sokakta kadını darp eden eşten “ilk kez el kaldırdım” savunması: “Tartışma sonrası eşim evden dışarı çıktı. Peşinden giderek özür dileyip eve dönmesini rica ettim. Kabul etmeyince öfkelendim ve tekme attım. 8 yıldır evliyim ve ilk kez kendisine el kaldırdım, çok pişmanım.”

Başakşehir’de metro inşaatında göçük: Bir işçi hayatını kaybetti
İstanbul Başakşehir’de metro inşaatı sırasında göçük oluştu. Çalışma sırasında meydana gelen göçük altında kalan 49 yaşındaki işçi Ahmet Yavuz, hayatını kaybetti. Olaya ilişkin çalışmalar sürüyor.

İnsan Hakları Birimi” kuruldu: İzmir Karşıyaka Belediyesi, insan hakları alanında yaşanan eksiklikleri belirlemek ve çözüm önerileri geliştirmek, insan hakları bilincini artırmak ve hak temelli yerel yönetim politikaları oluşturmak amacıyla “İnsan Hakları Birimi” kurdu.

Tokat’tan sonra Adana’da Alevi yurttaşların evi işaretlendi: Seyhan’a bağlı Dumlupınar Mahallesi Obalar Caddesi üzerinde bulunan Alevi yurttaşlara ait çok sayıda ev, dün gece kimliği belirsiz kişi veya kişilerce işaretlendi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Eskişehir’de eski eşi tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan’ın ayrıldığı eşinden gördüğü şiddet ve uğradığı tecavüz ile ilgili verdiği 23 suç duyurusunun takipsizlikle sonuçlandığı ortaya çıktı. Arslan, 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde son yolculuğuna uğurlanmıştı.

Iğdır’da Gazeteci Metin Işık, sopalı bir grubun saldırısına uğradı. Işık’ın MHP Milletvekili Yaşar Karadağ’a yönelik eleştirileri nedeniyle, aralarında Iğdır Ülkü Ocakları Başkanı Mutluhan Kaşkar’ın da olduğu kişiler tarafından saldırıya uğradığı iddia edildi.

Diyarbakır’da patlama: Diyarbakır’da Sebze Meyve Hali içindeki bir iş yerinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamanın etkisiyle bazı iş yerleri zarar gördü. Patlamanın nedeni henüz öğrenilemezken, çok sayıda polis ve ambulans olay yerine gitti.

Hollanda’da bıçaklı saldırı: AFP’nin haberine göre, Hollanda polisi Lahey’de alışveriş mağazalarının yoğun olduğu bir caddede bir bıçaklı saldırı gerçekleştirildiğini duyurdu.

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde bıçaklı saldırı: O Dia gazetesinin haberine göre, Brezilya’nın Rio kentinin merkezindeki bir barda, bıçaklı bir saldırgan 6 kişiyi rehin aldı.

Etiketler