GÜNDEM

Günden Kalan | Yıldırım’ın yeni seçim sloganı: Ramazan’ın sonu bayram

AKP’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım’dan 31 Mart seçimlerini “Martın sonu bahar” sloganıyla kazanan CHP’ye cevap… Seçim çalışmalarının kısa sürede başlayacağını belirten Yıldırım “Ramazan’ın sonu bayram” dedi. Ekrem İmamoğlu, Cuma namazı çıkışı yaptığı açıklamada “Gerçekte mağdur benim” diyen Binali Yıldırım’a yanıt verdi: “Acaba kendi söylediklerine inanıyor mu? Millet görüyor. Kendisi de inanmıyor. Mağduriyet meselesi de şöyle, belki aday olmakla mağdur olmuş olabilir.”

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, TTB Ankara Tabip Odası ve ASMMMO’nun YSK’nin İstanbul seçimlerinin iptaline tepki göstermek amacıyla İzmir Caddesi’nde yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı.

Tunus’ta devletin resmi haber ajansının haberine göre Akdeniz açıklarında en az 70 göçmen boğularak yaşamını yitirdi ve 16 göçmen sağ olarak kurtarıldı.

Borçların binaya asılmasını hoş bulmadıklarını söyleyen AKP’li meclis üyelerine CHP’li Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu “Partinize lütfen söyleyin borçlarını ödesinler. Bir partinin gençlik kolları yemek yer gider mi oradan. Kadın Kolları yer gider mi?” dedi.

Ege Üniversitesi’nde öğrenciler tarafından düzenlenecek resim sergisindeki iki çalışma, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS) tarafından müstehcen bulunarak, sergide yer almaması gerektiği ya da çalışmalardaki figürlerin biraz daha kapatılmasını istedi.

Diyarbakır Sur Belediyesi’ne kayyum döneminde atanan ve eski Sur Kaymakamı olan Abdullah Çiftçi’nin kentin farklı bölgelerine “Bugüne kadar yapılmayanları yaptık” diyerek astırdığı listede yer alan 3 projenin belediyeye ait olmadığı ortaya çıktı.

Diyarbakır’da çocukları açlık grevi ve ölüm orucunda olan anneler Koşuyalı Parkı’nda oturma eylemi yapmak istedi. Polis annelere tazyikli su ile müdahale etti. Tecride karşı açlık grevlerine giren çocuklarına destek vermek için İstanbul’da bulunan Bakırköy Hapishanesi önünde eylem yapmak isteyen “Barış Anneleri” gözaltına alındı.

TOBB Sosyal Politikalar Araştırma Merkezi (SPM), ocak ayında yüzde 13.5’ten yüzde 14.7’ye fırlayan işsizlik oranının şubat itibarıyla yüzde 14.9’a çıkarak yüzde 15 sınırına dayanacağını hesapladı.

Abdullah Öcalan’la görüşen avukatı Nevroz Uysal, kendi pozisyonunu “demokratik müzakereci” olarak tanımladığını belirterek şu sözlerini paylaştı: “Bulunduğum pozisyon itibariyle muhatabım, politik bir özneyim, aracı değilim ve buradayım. Yıllardır böyledir.”

30 Nisan’da darbe çağrısı başarısız olan Venezuelalı muhalif lider Juan Guaido, yarın tüm ülkede takipçilerini yine sokaklara çağırdı: “Paramiliter grupları silahlandıran bir rejimle mücadele ediyoruz ama bu bizi durdurmayacak.”

Günün önemli gelişmelerini sizin için derledik:

Etiketler