GÜNDEM MEDYA

Halkla İlişkiler Uzmanı Necla Zarakol gözaltına alınıp serbest bırakıldı; Zarakol İletişim’den açıklama

Duayen Halkla İlişkiler Uzmanı Necla Zarakol’un geçtiğimiz Cuma günü bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Zarakol İletişim Genel Müdürü Nurcan Akad, bir açıklama yayınlayarak, “Bir yanlışlıktan kaynaklanmış olduğuna yürekten inanıyorum” dedi. Necla Zarakol, Salı günü savcılığa verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı.

Zarakol İletişim Yönetim Kurulu Başkanı Necla Zarakol’un geçen cuma İstanbul Organize Şube Müdürlüğü ekiplerince çalıştığı işyerinde gözaltına alındığı öğrenildi. Zarakol’un neden gözaltına alındığı henüz resmi olarak açıklanmadı.

Zarakol İletişim’den alınan bilgiye göre, geçen cuma günü polis Zarakol’un işyerine arama kararıyla geldi. Karar üzerine, Necla Zarakol ve avukatı emniyete ifadesine başvurulmak üzere gitti. Emniyette dört günlük gözaltı kararı tebliğ edildi. Zarakol, cuma gününden beri gözaltında.

Öte yandan, soruşturma kapsamında bir başka avukat Tolga Danışman da gözaltına alındı.

ZARAKOL İLETİŞİM’DEN AÇIKLAMA

Zarakol İletişim Genel Müdürü Nurcan Akad, gözaltı kararıyla ilgili olarak bugün bir  açıklama yaptı. “Bir yanlışlıktan kaynaklanmış olduğuna yürekten inanıyorum” diyen Akad’ın açıklaması şu şekilde:

“Necla Zarakol, televizyoncu, gazeteci ve halkla ilişkiler uzmanı olarak 40 yılı aşkın bir süredir iletişim sektöründe hizmet veren duayen bir iletişimcidir.

Meslek yaşamı boyunca sektörün etik kurallarının oluşması ve uygulanması yönünde öncü bir rol üstlenmiş, Türkiye’nin önde gelen en saygın kuruluşlarına danışmanlık hizmeti vermiştir. Necla Zarakol ayrıca kendi şirketinde olduğu kadar çeşitli üniversitelerde de ders vererek, meslek yaşamı boyunca çok sayıda genç iletişimcinin yetişmesinde önemli rol üstlenmiştir.

40 yılı aşkın meslek yaşamı boyunca herkesin gözü önünde, şeffaf, titiz ve ilkeli bir duruşla inşa ettiği tertemiz mesleki siciline, sadece iletişim sektörü değil, danışmanlık hizmeti verdiği ve aralarında kamu kurumlarının da bulunduğu saygın kuruluşlar ve yöneticileri de bizzat şahittir.

Necla Zarakol, sektöre yaptığı katkılar ve derin uzmanlık birikimi ile Türkiye’nin en önemli halkla ilişkiler şirketlerini çatısı altında toplayan İletişim Danışmanları Derneği’nin (İDA) Şeref Kürsüsü’nde yer almıştır.

Dolayısıyla bugün içinde bulunduğu durumun mutlaka bir yanlışlıktan kaynaklanmış olduğuna ve ifadesi alındığında bu yanlışlığın anlaşılacağına yürekten inanıyorum.

Eminim ki kısa süre içinde adalet tecelli edecek, Necla Zarakol serbest bırakılacaktır.”

NECLA ZARAKOL VE AVUKAT TOLGA DANIŞMAN SERBEST

İletişim dünyasının önde gelen isimlerinden Necla Zarakol, gözaltı haberlerinin basına yansıdığı Pazartesi gününü de gözaltında geçirdi. Salı günü savcının karşısına çıkan Necla Zarakol, ifade işleminin ardından serbest bırakıldı. Zarakol’a yurtdışı çıkış yasağı konuldu.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan avukat Tolga Danışman da ifadesinin ardından serbest bırakıldı ve yurtdışı çıkış yasağı konuldu.