İNSAN HAKLARI ORTADOĞU

İranlı Akademisyen Ahmet Rıza Celali’ye ‘Ölüm’ Cezası

İsveç’te yaşayan İran doğumlu bilim insanı, doktor ve akademisyen Ahmet Rıza Celali, Tahran’daki Devrim Mahkemesi’nin 15. şubesinin gerçekleştirdiği yargılama sonrasında “yeryüzünde yolsuzluğu yaymak” suçlamasıyla ölüm cezasına ve 200 bin euro para cezasına çarptırıldı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]B[/mks_dropcap]elçika, İtalya ve İsveç üniversitelerinde ders veren Ahmet Rıza Celali, Nisan 2016’da İran’a yaptığı bir iş seyahati sırasında İstihbarat Bakanlığı yetkilileri tarafından gözaltına alınarak 2000’li yıllarda “İsrail için casusluk yaptığı” iddiasıyla tutuklandı.

İTİRAFTA BULUNMAYA ZORLANDI

Celali tutuklandığında ailesi 10 gün boyunca kendisinin nerede olduğunu öğrenemedi, bir hafta boyunca bilinmeyen bir yerde tutulduktan sonra Tahran’daki Evin Cezaevi’nin 209. kısmına sevk edildi. Üç ayı hücre hapsinde olmak üzere toplam 7 ay tutulan Celali, hücre hapsinde tutulduğu sırada bir avukatla iletişim kurmasına izin verilmediğini ve kendisini sorgulayan kişilerin önceden yazdığı ifadeleri video kamera önünde okuyarak “itiraflarda” bulunmaya zorlandığını söyledi.

CELALİ: CASUS DEĞİL BİLİM İNSANIYIM

Celali, casus olduğunu “itiraf etmesi” için kendisini, İsveç’te yaşayan çocuklarını ve İran’da yaşayan yaşlı annesini öldürmekle tehdit etmek de dahil olmak üzere; işkence ve diğer kötü muamelelerle çok ağır baskı altına alındığını söyledi. Kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden Celali, bu suçlamaların yetkililer tarafından uydurulduğunu ifade etti.

Celali, Ağustos 2017’de Evin Cezaevi’nden yazdığı bir mektupta, İran yetkililerinin 2014’te “AB devletlerinden istihbarat belirlenmesi ve toplanması için kendileriyle iş birliği yapmasını” istediklerini belirterek, “Benim cevabım ‘hayır’ oldu. Casus değil, yalnızca bilim insanı olduğumu söyledim onlara” dedi.

MAHKEME İDDİAYA KANIT SUNMADI

Avukatı Celali’ye yönelik bu iddiayı desteklemek üzere mahkemenin hiçbir kanıt sunmadığını söylerken, mahkeme ise kararın bir kopyasını sunmadı ve avukatlardan birinin 21 Ekim 2017’de kararı okumak üzere mahkemeye gelmesini emretti.

BAŞSAVCI: MOSSAD’LA TOPLANTI YAPTI

Tahran Başsavcısı Abbas Caferi Dolat Abadi, 24 Ekim 2017’de gazetecilerle gerçekleştirdiği haftalık basın toplantısında Ahmet Rıza Celali’nin ismini kullanmadan “sanığın” Mossad’la birçok toplantı yaptığını ve Mossad’a İran’ın askeri ve nükleer tesisleri hakkında hassas bilgileri para ve İsveç’te oturum hakkı karşılığında sağladığını söyledi.

AVUKAT GÖRÜŞÜNE SON VERİLDİ

Celali, Aralık 2016 ile Şubat 2017 arasında tutukluluğunu ve kendi seçtiği bir avukatla iletişim kurmasına izin verilmemesini protesto etmek amacıyla en az iki kez açlık grevi yaptı. Sonunda avukatıyla düzenli olmayan bir şekilde görüşmesine izin verildi ancak yetkililer Celali’nin avukatını görmesine Şubat 2017’de son verdi. Davasına başkanlık eden hâkim, Celali’nin kendi seçtiği avukatla iletişim kurmasına ve bu avukat tarafından temsil edilmesine izin verilmediğini söylerken Celali’nin avukatına da davadan çekilmesi emri verdi. Bunun üzerine Celali, Aralık 2016’da başladığı ve birkaç gün öncesine dek sürdürdüğü açlık grevine devam etti. Hakim, Celali’nin ilk avukatını davadan almıştı.

İKİ DURUŞMADA YARGILANDI

Celali, ikinci açlık grevine 2017 Şubat ayının sonlarına doğru son verdi fakat mahkemenin kendisine bir avukat atayana kadar geçen sürede yasal temsiliyetten mahrum kaldı. Celali, 2 Ağustos 2017 ve 24 Eylül 2017’de olmak üzere iki duruşmada yargılandı. Kendisi için verilen hükmü ve ceza için temyiz başvurusunda bulundu.

Ahmet Rıza Celali’nin sağlığı tutukluluğu sırasında ciddi biçimde bozuldu ve yaptığı açlık grevleri nedeniyle daha da ağırlaştı. Uluslararası Af Örgütü de Celali’nin serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasına ulaşmak için tıklayınız: https://acileylem.org.tr/eylem/akademisyen-doktor-oeluem-cezasina-mahkum-edildi

dokuz8HABER / Uluslararası Af Örgütü