AFRİKA GÜNDEM MANŞET

IŞİD liderlerini hedef alan keskin nişancı yakalanamıyor

Sniper

Libya’da bir keskin nişancı, ülkedeki IŞİD liderlerini ‘avlamaya’ başladı. Son 10 günde en az 3 IŞİD liderini öldüren keskin nişancının tek başına mı çalıştığı yoksa bir grupla birlikte mi hareket ettiği bilinmiyor.

IŞİD’in halifelik ilan ettiği Libya’nın Sirte kentinde ortaya çıkan keskin nişancı, IŞİD militanları arasında gerginliğe sebep oldu.

Sputnik’in Guardian’dan aktardığı habere göre; Militanlar, en az 3 IŞİD liderini öldüren keskin nişancıyı bulmak için birçok kişiyi sorguladı ve gözaltına aldı, ancak örgütün önemli isimlerinden Abdullah Hamad El Ensari’nin de vurularak öldürülmesi çabalarının boşa gittiğini ortaya koydu.

“IŞİD’liler halkı korkutmak için sürekli ateş açıyorlar”

El Wasat internet sitesine konuşan bir Sirteli, “IŞİD’liler arasındaki dehşet seviyesi, Ensari’nin öldürülmesiyle birlikte arttı. Bir taraftan keskin nişancıyı ararken, diğer taraftan da yerel halkı korkutmak için sürekli havaya ateş açıyorlar ” dedi.

Milis mi, ABD askeri mi?

Keskin nişancının kim olduğuna dair tartışma, hem sosyal medyada hem de yerli halk arasında devam ediyor. Bazıları, nişancının Sirte’nin ele geçirilmesi sırasında IŞİD’le savaşan milislerden olduğunu iddia ederken, diğerleri ise bölgede operasyonlarını sürdüren ABD askerlerinden biri olabileceğini savunuyor. (dokuz8HABER/Sputnik/Guardian)