GÜNDEM MANŞET ORTADOĞU

IŞİD’in tünelleri

Musul operasyonu bütün hızıyla devam ediyor. IŞİD geri çekilirken ardında bıraktığı izler uzun süre hafızalardan silinmeyecek. IŞİD’in elinden kurtarılan köy ve kasabalarda ortaya çıkarılan yüzlerce metre uzunluğundaki tüneller bunlardan biri.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]K[/mks_dropcap]oalisyon ve Peşmerge güçlerinin IŞİD’ten temizlediği köy ve kasabalardan gelen görüntüler Musul’daki savaşın boyutunu da gözler önüne seriyor. Peşmerge güçleri, Musul operasyonu sırasında hava saldırılarından korunmak ve kaçmak için IŞİD’in köylerde ve kasabalarda açtığı yüzlerce metre uzunluğundaki tünelleri ortaya çıkardı.

isidtunel5
Peşmerge güçleri, IŞİD’in tünellere tuzakladığı mayınları temizliyor.

IŞİD, Tüneller sayesinde direniyor

Tünellerin yakın bir zamanda yapıldığı anlaşılırken, IŞİD’in tünellerin içinde gizlendiği de belirlendi. Bu tünellerden biri Musul’a 10 kilometre uzaklıkta bulunan Hemdaniye köyünde. 8 gün süren şiddetli çatışmaların ardından kurtarılan köy’de, IŞİD’in tüneller sayesinde uzun süre direndiği söyleniyor.

musul1

Köyün altı örümcek ağını andıran tünellerle oyulmuş.  Öyle ki, köy camisinin altında bile bir metre genişliğinde, 300 metre uzunluğunda tünel ortaya çıkarıldı. Tünellerin içinde IŞİD’in yaşam malzemeleri  bulundu.

Tüneller tuzaklarla dolu.

Tünellerin, Musul operasyonunun başlamasından kısa bir süre önce kazıldığını söyleyen Peşmerge komutanları, çatışmalar sırasında öldürülen IŞİD elemanlarının cesetlerinin hala tünellerde olduğunu söylüyor. IŞİD tünel kazarken çıkan toprağı da torbalara doldurarak istiflemiş. Tünellerde şimdi IŞİD’in tuzakladığı mayınlar temizleniyor.

dokuz8HABER

Yazar hakkında

admin

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

46 minutes ago
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de yılın ilk 4 ayında 642 bin adet gayrimenkul satıldı. Konut, iş yeri, arsa ve tarlayı kapsayan satışlarda ortalama tapu başına ödenen rakam ise 153 bin liraya yükseldi. https://t.co/Nr7G9Pn1kt
1 1
1 hour ago
Fransa’nın başkenti Paris’teki meşhur Notre Dame Katedrali’nde çıkan büyük yangın sonrası, ilk ayin katılanların başına taktıkları kasklar ile yapıldı. https://t.co/tCtijqX6GH
4
2 hours ago
73. Cannes Film Festivali, 12-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. https://t.co/dIFtKXwlTk
1 2
3 hours ago
Polonya’nın ev sahipliğinde bu yıl 22’ncisi düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda, Ukrayna tarihinde ilk kez turnuvada şampiyon oldu. https://t.co/wZu8lB0Svt
1 7
4 hours ago
Türkiye’nin ilk ve tek opera akademisi Opera Italiana Academy, 21-23 Haziran tarihleri arasında “Marco Vinco Ustalık Sınıfı Konseri” düzenliyor. Etkinliğin kapanış konseri, 24 Haziran Pazartesi akşamı, 20:00’da İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. https://t.co/cwEkW7N5DC
9