GÜNDEM İNSAN HAKLARI

Leyla Güven’in eylemi 114’üncü gününde, 66 cezaevinde 331 tutuklu açlık grevinde

Abdullah Öcalan’a tecridin sona ermesi talebiyle Leyla Güven’in başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi, 16 Aralık’tan itibaren toplam 66 cezaevinde 331 tutukluyla sürüyor. Bugün itibariyle açlık grevine başlayacak olan tutukluların isim ve sayılarının önümüzdeki günlerde açıklanması olması bekleniyor.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 114’üncü gününde. Güven, tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde başlattığı eylemi, 25 Ocak’ta tahliye edilmesinin ardından evinde sürdürüyor. Açlık grevini sürdüren Güven’i bugüne kadar hem Türkiye’nin farklı kentlerinden hem de ülke dışından birçok kurum ve kuruluş temsilcisi ziyaret etti.

CEZAEVLERİNDEKİ EYLEM 76 GÜNDÜR SÜRÜYOR

Yine aynı talep doğrultusunda Türkiye’nin farklı cezaevlerindeki tutukluların 16 Aralık’ta başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi ise 76’ncı gününde devam ediyor. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP eski Milletvekili Selma Irmak’ın eylemleri de 46’ncı gününde.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’nin (ÖHD) verilerine göre, cezaevlerinde 16 Aralık’tan bugüne kadar farklı tarihlerde 66 cezaevinde süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başlayan 331 tutuklunun isimleri şöyle:

16 ARALIK

Van Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Cihan Tamur, Barış Kahraman, Şahin Öncü, Azim Sökemen, Bahtiyar Kemal Hasan.

Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Sercan Gümüş, Rıdvan Kaya, Nimetullah Cinkılıç, Hayati Üzmen, Cüneyt Aslan.

Diyarbakır E Tipi C.İ.K: Evin Kaya, Kibriye Evren, Hilal Ölmez.

Edirne F Tipi Kapalı C.İ.K: Ramazan Çeper, Zerdeşt Oduncu, Adem Arslan.

Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Metin Serhat, Harun Alkan, Musa Candemir.

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Cengaver Aykul.

Erzincan T Tipi C.İ.K: Abdullah Kızılkaya.

Gebze Kadın Kapalı C.İ.K: Hacer Halil Yusuf, Rühşan Bozan, Özlem Özdemir, Ayten Gülsüm, Özlem Söyler.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: İbrahim Kaya, Umut Çamlıbel, Yusuf Başaran, Güven Süvarioğulları, Rıdvan Güven, Necla Atak.

Patnos L Tipi C.İ.K: Mehmet Bozdağ, Atilla Coşkun Özer, Ömer Kabul.

17 ARALIK

Bakırköy Kadın Kapalı C.İ.K: Esma Başkale, Belgin Kanat, Zozan Kutum, Reyhan Coşmuşlu.

Kandıra 2 No’lu F Tipi Kapalı C.İ.K: Sadettin Yaşar, Turan Günana, Mesut Atış.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Ahmet Osman, Seyhan Kurt, Yakup Kaymaz.

26 ARALIK

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Sinan Çelik, Rıdvan Turan, Erhan Aydın, Burhan Barut, Ali Bayar.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Serdar Şahin, Ahmet Sürme, Ümit Akgümüş, Ahmet Arif Yöyler, Roger Tirej Özalp.

Düzce T Tipi C.İ.K: Mehmet Erbey, Süleyman Benzer.

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Serkan Eren, Ahmet Tekin, Yasin Güngör.

Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Sedat Alçiçek, İsa İpekli, Emrah Ubiç, Kerem İmrek, Davut Önder, İsmet Akın.

Kırıklar 1 No’lu F Tipi Kapalı C.İ.K: Abdullah Oral, Erdal Polat, Sami Öztürk.

Kırıklar 2 No’lu F Tipi Kapalı C.İ.K: Halis Dağhan, Ozan Alpkaya.

Ödemiş T Tipi Kapalı C.İ.K: Uğur Çiçek, Mehmet Kaplan, Serhat Güzel.

Patnos L Tipi C.İ.K: Salihe Cebe, Dilan Barin.

Silivri 5 No’lu C.İ.K: Zafer Sağlam, Abdulselam Akdoğan, Yusuf Bayram, Halil Ay, Hamza Doğrul, Şiyar Yıldırım.

Silivri 9 No’lu C.İ.K: Seyhan Çiçekli.

Sincan Kadın Kapalı C.İ.K: Zeliha Ustabaş, Süheyla Taş, Sariye Taşkesen.

Şakran 2 No’lu T Tipi C.İ.K: Mehmet Durak, Nihat Ekmez, Yakup Güneş, Tanju Yıldırım, Ramazan Atabey.

Şakran Kadın Kapalı C.İ.K: Rahşan Aydın, Gülten Akgün, Ebru Güden.

27 ARALIK

Manisa Cezaevi: Şemsettin Erdem.

28 ARALIK

Bursa H Tipi C.İ.K: Serhat Sezgin, Salih Koyun, Mehmet Kılınç, Mehmet Yalçınkaya, Mehmet Şirin Baycu, Süleyman Saydan, Ercan Gökçe.

2 OCAK

Kürkçüler F tipi C.İ.K: İnan Akın.

5 OCAK

Akhisar T Tipi C.İ.K: Yorgun Bektaşoğlu, Bozo Aslan, Metin Keleş.

Alanya L Tipi Kapalı C.İ.K: Mesut Canbey, Ramazan Sayan, Nevin Gökçe, Zelal Başboğa.

Bandırma 1 No’lu T Tipi Kapalı C.İ.K: Siraç Keskin, Abdullah Kaya, Engin Okutucu, Şeyhmus Can, Zinar Doğan, Serdar Taşkın, Ekrem Gün, Mikail Mungan, İnan Söylemez, Sipan Karabulut.

Bayburt M Tipi Kapalı C.İ.K: Delila Roj Ekmen, Fatma Yıldırım, Sevgi Aka Gündüz.

Diyarbakır 1 Nolu T Tipi Kapalı C.İ.K: Fırat Ertunç, Recep Bal, Mazlum Dilek, Adnan Yiğittekin, Faruk Akbay.

Düzce T Tipi C.İ.K: Ahmet Akbalık, Fikret Karakoç.

Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli C.İ.K: İsa Eşsiz, Murat Ergen, Ergül Tuncay.

Karabük T Tipi Kapalı C.İ.K: Seyfettin Kurt, Murat Kozat, Ali Haydar Elyakut.

Kayseri Bünyan 2 nolu T Tipi C.İ.K: Özkan Kart, Bülent Öztürk, M. Aydın Söğüt, Mehmet Nuri Tanış, Emrullah Abay.

Kayseri Kadın Kapalı C.İ.K: Berivan Bitmen, Maşallah Erbey, Merge Polat.

Malatya E Tipi C.İ.K: Mehmet Bilgin Oğuz, Mazlum Dinç, Şemsettin Aykaç.

Maltepe 1 nolu L Tipi C.İ.K: Cesim Yıldırım, Ersan Nazlıer.

Mardin E Tipi C.İ.K: Bayram Demirhan, Vedat Duyuş, Mahsun Şen, Zana Yılmaz, Şerif Demirhan, Birdal Abay, Barış Akkuş, Sibel Akdeniz.

Osmaniye 2 Nolu T Tipi C.İK.: Hasan Alan, Mikail Pelit, Mehmet Kılıç, Zinar Demir, Hasan Muhammed İbiş.

Rize Kalkandere L Tipi C.İ.K: Mustafa Türkan, Veysel Güler, Murat Şimşek, Erdem Aktı, Özgür Eksik, Şiyar Kara, Orhan Şakar, Hüseyin Yıldırım.

Silivri 5 Nolu C.İ.K: Edip Akyıldız, Cihan Demir, Hikmet Ölçer, İbrahim Özdaş, Hüseyin Yıldız.

Siverek T Tipi C.İ.K: Serhat Yılmaz, Sunay Yaman, Sozdar Çiçek, Dilşat Şengül, Aydın Kılıç.

Şanlıurfa 2 No’lu T Tipi C.İ.K: Uğur Toğyıldız, Selman Büyüktop, Ömer Kaya, Mahmut Öngör, Semra Akhan, Sabiha Ünder.

Tarsus 1 No’lu T Tipi C.İ.K.: Erdal Emeç, Fesih Tekin, Deniz Özdemir, Mehmet Fatih Bingöl, Serhat Yıldırım, Murat Karaaslan, Halef Yiğit, Oktay Gül.

Tarsus 2 No’lu T Tipi C.İ.K: Çetin Uslu, Mervan Sungur, Hamdullah Turan, Muhammet Osman.

Tarsus Kadın Kapalı T Tipi C.İ.K: Dilan Yıldırım, Menal Temel, Nurşen Tekin, Hatice Kaymak.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Mazlum Selçuk, İsmet Taş.

Tokat T Tipi C.İ.K: Hasan Salık, Mehmet Emin Oğur, Önder Al, Zeki Temel.

Trabzon M Tipi C.İ.K: Mehmet Emin Seyrek, Mehmet Sabri Yakut.

Ceyhan M Tipi Kapalı C.İ.K: Şahin Tan, Burhan Çelik,

Edirne F Tipi Kapalı C.İ.K: Hakan Adıgüzel, Derviş İsmail, Osman Şahin.

6 OCAK

Şanlıurfa 1 No’lu T Tipi Kapalı C.İ.K: Sinan Çelik, Ali Erdem, Rıza Yüksekbağ, Muhammed İlgün, Enver Kanmaz.

8 OCAK

Bafra T tipi C.İ.K: Kinyas Atiman, Sinan Salhan, Rıdvan Kılıç, M. Sıddık Özbakış, Halit Çankaya, Abdullatif Teymur.

15 OCAK

Bakırköy Kadın Kapalı C.İ.K: Nesrin Akgül, Gurbet Ektiren.

Kandıra 1 nolu F Tipi C.İ.K: Sebahat Tuncel, Selma Irmak.

Tarsus Kadın Kapalı C.İ.K: Dilbirin Turgut, Leyla Teymur.

16 OCAK

Bolu F Tipi C.İ.K: Ahmet Emin Eren, Hayri Demir, Hüseyin Barsak, Selami Kılıçaslan, İsmail Kocaman.

Bursa H Tipi C.İ.K: Mithat Tunç, Metin Çakır, Sinan Gökçe, Nurullah Yılmaz.

Şırnak T tipi C.İ.K: Hakan Kutluk, Agit Bilik, Osman Beytur.

Tarsus 3 nolu T Tipi C.İ.K: Cevzet Derez, Suat Uğur.

Antalya L Tipi C.İ.K: Serhat Tuncer, Şerafettin Doğan.

Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı C:İ:K: Murat Güntürk, Mahfuz Biçen, Necdet Güler, Vedat Hessas, Nurtekin Korkmaz, A. Rahim Baybars.

17 OCAK

Patnos L Tipi C.İ.K: Veli Cindal, Emre Yalçın.

18 OCAK

Kepsut L Tipi C.İ.K: Mazlum Cesur, Muhtesim Ertuğrul, Tarık Alıcı, Mehmet Aşkara.

Burhaniye D Tipi C.İ.K: Hüseyin Duman, Ali İhsan Dost.

20 OCAK

Bayburt M Tipi Kapalı C.İ.K: Zeynep Topçu, Tuğba Can, Serfiraz Demirer.

Eskişehir H Tipi Kapalı C.İ.K: Cihan Alkan, Davut Barin, Mustafa Filitoğlu

21 OCAK

Ereğli T Tipi Kapalı C.İ.K: Faik Budak, Ömer Sipek.

25 OCAK

Kayseri Kadın Kupalı C.İ.K: Sinem Oğuz, Yazgül Şahin, Yaprak Taşçı.

Maltepe 2 No’lu L Tipi C.İ.K: Velat Kazanççi, Uğur Onur.

Şakran 1 No’lu T Tipi C.İ.K: İlhami Çınar, Engin Ulugana, Serbülent Yalın.

Şakran 3 No’lu T Tipi C.İ.K: Faik Kımış, İsmail Genç, Mehmet Ümit, Suat Gürbüz, Uğur Ataman.

Şakran 4 No’lu T Tipi C.İ.K: Serkan Şahin, Murat Devran Makas, Enver Ahmet, Abdullah Gür, Barış Önen, Mehmet Emin Dağ, Yasin Aka.

Tarsus 1 No’lu T Tipi Kapalı C.İ.K: Veysi Denizhan, İhsan Taşdelen, Erkan Taşkan.

Çankırı E Tipi Kapalı C.İ.K: Ersin Sömer, Aziz Baday

26 OCAK

Antalya L Tipi Kapalı C.İ.K: Gurbet Öztürk, Hacire Çay.

27 OCAK

Gümüşhane E Tipi C.İ.K: Hüseyin Bingöl, Hamza Arzuman, Reşit İlhan, İmdat Bingöl, Halil Öztek.

28 OCAK

Gaziantep L Tipi C.İ.K: Abdullah Kurt, Uğur Coşar, Şaban Yener.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Ramazan Özlü, Velat Duman.

31 OCAK

Şırnak T tipi C.İ.K: Önder Poyraz, Salih Kutluk, Hakan Petekkaya.

4 ŞUBAT

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Reşit Teymur.

Gebze Kadın Kapalı C.İ.K: Besiye Özer, Mukaddes Çelik, Ruşen Erdem, Hediye Yayık, Sibel Uçar, Şadiye Manap.

5 ŞUBAT

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Mahsum Ceylan.

14 ŞUBAT

Antalya L Tipi Kapalı C.İ.K: Emre Can Demir, Enes Adlım, Harun Ölmez, Selim Keği.

15 ŞUBAT

Şakran 2 No’lu T Tipi C.İ.K: Ulaş Özaykan, Hekim Demli, Sinan Koyuncu, Ferhat Öndeş, Behruz Şucayi.

Şakran Kadın Kapalı C.İ.K: Remziye Polat, Azime Işık, Şehrivan Çoban.

Tarsus 1 No’lu T Tipi C.İ.K.: Bişar Bilen.

26 Şubat’ta PKK’li ve PAJK’lı tutuklular adına açıklama yapan Deniz Kaya, açlık grevi eylemlerinin 1 Mart (bugün) itibariyle tüm cezaevlerine yayılacağını duyurmuştu. Bugün itibariyle cezaevlerinde kaç tutuklunun daha süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayacağının önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

Kaynak: MA

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

55 minutes ago
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de yılın ilk 4 ayında 642 bin adet gayrimenkul satıldı. Konut, iş yeri, arsa ve tarlayı kapsayan satışlarda ortalama tapu başına ödenen rakam ise 153 bin liraya yükseldi. https://t.co/Nr7G9Pn1kt
1 1
1 hour ago
Fransa’nın başkenti Paris’teki meşhur Notre Dame Katedrali’nde çıkan büyük yangın sonrası, ilk ayin katılanların başına taktıkları kasklar ile yapıldı. https://t.co/tCtijqX6GH
4
2 hours ago
73. Cannes Film Festivali, 12-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. https://t.co/dIFtKXwlTk
1 2
3 hours ago
Polonya’nın ev sahipliğinde bu yıl 22’ncisi düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda, Ukrayna tarihinde ilk kez turnuvada şampiyon oldu. https://t.co/wZu8lB0Svt
1 7
4 hours ago
Türkiye’nin ilk ve tek opera akademisi Opera Italiana Academy, 21-23 Haziran tarihleri arasında “Marco Vinco Ustalık Sınıfı Konseri” düzenliyor. Etkinliğin kapanış konseri, 24 Haziran Pazartesi akşamı, 20:00’da İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. https://t.co/cwEkW7N5DC
9