GÜNDEM POLİTİKA

Leyla Güven’in tutukluluğuna devam kararı

dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )
49 gündür açlık grevinde bulunan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in tutukluluğunun devamına karar verilerek duruşma 25 Ocak’a ertelendi. Duruşmayı izleyen Pervin Buldan, “Leyla Güven’in talebi hepimizin talebidir, milyonların talebidir” dedi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]4[/mks_dropcap]9 gündür açlık grevinde bulunan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in tutukluluğunun devamına karar verildi. Diyarbakır’da görülen 4. duruşmada mahkeme heyeti Güven’in duruşmasını da 25 Ocak’a erteledi.

Leyla Güven’in Diyarbakır’da görülen duruşmasını HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da izledi. Buldan, Leyla Güven’in tutuklu yargılandığı davanın Diyarbakır’da görülen duruşması sonrasında açıklama yaptı. Tarihi bir duruşmaya tanıklık ettiklerini belirten Buldan, “Bugün parlamentonun tek tutuklu milletvekili olan Leyla Güven’in duruşmasına tanıklık ettik. Tarihi bir duruşma diyoruz çünkü Leyla Güven, Hakkari halkının temsilcisi DTK Eş Başkanı ve 49 gündür bedenini açlık grevine yatırmış bir siyasetçi olarak duruşması görülen bir arkadaşımızdır” dedi.

DURUŞMA 25 OCAK’A ERTELENDİ

Güven’in Türkiye’nin geleceği ve barışı için açlık grevine girdiğini belirten Buldan, Güven’in hem kadın, hem HDP’li hem de açlık grevinde olduğu için tahliye edilmediğini söyledi. “Duruşma 25 Ocak tarihine ertelendi. Bu kararı veren mahkeme heyetinin özellikle 3 kadından oluşması ve bu konuda karar vermiş olması ayrıca dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken bir husustur” diyen Buldan sözlerine şöyle devam etti:

“KRİZİN NEDENİ KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜDÜR”

“Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu kaosun ve krizler döneminin başlıca sebepleri Kürt sorununa yaklaşım, Kürt halkının temsilcilerinin cezaevinde olması ve İmralı Cezaevinde Sayın Öcalan’ın tecride maruz bırakılmış olmasıdır. Sayın Leyla Güven kendi koşulları için bedenini açlık grevine yatırmamıştır. Asla böyle bir talebi yoktur. Kendi talebine ilişkin şunları söylemiştir: ‘Ben bu heyetten, bu mahkemeden tahliye talep etmiyorum’ demiştir.

“GÜVEN’İN TALEBİ HEPİMİZİN TALEBİDİR”

O nedenden kaynaklı zaten bugün duruşmaya katılmamıştır. Çünkü siyasi iktidarın, AKP’nin Kürtlere, kadınlara, HDP’lilere yaklaşımını kendisi de çok iyi bilmektedir. Bundan kaynaklı hem mahkemeye çıkmayarak hem de tahliye istemeyerek Leyla Güven, bugün üzerinde durulması gereken ve tartışılması gereken birçok meseleye işaret etmiştir. Biz de tekrar söylüyoruz; Leyla Güven’in talebi hepimizin talebidir, milyonların talebidir. Tecrit bir an önce kalkmalı ve bu hukuksuzluğa bu haksızlığa bir an önce son verilmelidir” dedi.

“GÜVEN’İN TALEBİ TÜRKİYE GÜNDEMİNE GELMİYOR”

Leyla Güven’in açlık grevinin Türkiye gündemine gelmediğini belirten Buldan, “Biz de Türkiye’nin Sevgili Leyla Güven’in başlattığı bu grevi, tecrit meselesini bir an önce gündemine almasını ve tecridin bir an önce kaldırılması yönünde adımlar atılmasını istiyoruz. Bu hepimizin talebidir Kürtlerin, kadınların, Türkiye’de barış ve demokrasiden yana olan, hak ve hukuk isteyen herkesin talebidir. Bu talep geri çevrilemeyecek kadar, iktidarın elinin tersi ile öteleyemeyeceği kadar önemlidir” dedi.

SON TWEET’LER

50 minutes ago
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de yılın ilk 4 ayında 642 bin adet gayrimenkul satıldı. Konut, iş yeri, arsa ve tarlayı kapsayan satışlarda ortalama tapu başına ödenen rakam ise 153 bin liraya yükseldi. https://t.co/Nr7G9Pn1kt
1 1
1 hour ago
Fransa’nın başkenti Paris’teki meşhur Notre Dame Katedrali’nde çıkan büyük yangın sonrası, ilk ayin katılanların başına taktıkları kasklar ile yapıldı. https://t.co/tCtijqX6GH
4
2 hours ago
73. Cannes Film Festivali, 12-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. https://t.co/dIFtKXwlTk
1 2
3 hours ago
Polonya’nın ev sahipliğinde bu yıl 22’ncisi düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda, Ukrayna tarihinde ilk kez turnuvada şampiyon oldu. https://t.co/wZu8lB0Svt
1 7
4 hours ago
Türkiye’nin ilk ve tek opera akademisi Opera Italiana Academy, 21-23 Haziran tarihleri arasında “Marco Vinco Ustalık Sınıfı Konseri” düzenliyor. Etkinliğin kapanış konseri, 24 Haziran Pazartesi akşamı, 20:00’da İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. https://t.co/cwEkW7N5DC
9