POLİTİKA

CHP’den 81 ilde ortak tepki: İçişleri Bakanı derhal istifa etmelidir

CHP 81 kentte eş zamanlı olarak yaptığı basın açıklamasıyla, genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı için “Yapılan bu saldırı ne sıradan bir protestodur, ne de sıradan bir provokasyondur. Son derece organize bir eylemdir” dedi ve İçişleri Bakanı’nı istifaya çağırdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il örgütleri, dün Ankara Çubuk’ta asker cenazesi sırasında genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik gerçekleşen saldırıya karşı eş zamanlı açıklama yaptı. 81 kenttin il örgütleri tarafından yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı istifaya çağrıldı.

CHP İstanbul İl Örgütü, Beyoğlu ilçesine bağlı Şişhane Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirerek, Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimini kınadı. Açıklamaya Türk Tabipler Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Şehir Dul ve Yetimler Derneği, İstanbul büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’li vekiller ve çok sayıda kişi katıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı açıklamada, “Soysuz istifa”, “Hak hukuk adalet” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. “Soylu istifa”, “Hükümet istifa”, “Hulusi Akar istifa” ve “Nefretten beslenen siyasete hayır” dövizleri taşındı.

Protestonun gerçekleştiği alandaki otobüsten yapılan anonslarda Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı kınanırken, yurttaşlardan “Hacı Bektaş-i dilinden” uzaklaşmama çağrısı yapıldı.

“Seçim zaferinin isimsiz mimarı” olarak anons edilen CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, saldırının sadece Kılıçdaroğlu’na yönelik olmadığını belirterek, asker ailesine de saygısızlık yapıldığını söyledi.

KAFTANCIOĞLU: İÇİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETMELİ

Kaftancıoğlu, şunları söyledi: “Meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine kimler hakaret ve tehditlerde bulundularsa bu saldırının altyapısını hazırlayanlar, onlardır. Sevgili İstanbullular, topluma kin ve nefret tohumu eken dilin sahipleri, yapılan bu hain saldırıda pay sahibidir. Ülkeyi korku ve terör ortamına sürükleyenlere karşı son derece uyanığız, buna fırsat vermeyeceğiz.

İçişleri Bakanı derhal istifa etmelidir. (Hulusi Akar’a) Genel başkanımızı linç etmek isteyenlere ‘mesajınızı verdiniz’ demek ne anlama gelmektedir. Bu güruh ne mesaj vermektedir, bu nasıl cümledir!

Şunu ifade etmek isterim ki, bizler soğukkanlılıkla bu oynanmak isteyen oyunu bozacak güçteyiz, bizler Kuvayi Milliye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi’yiz. Genel başkanımızı devletin kurumları koruyamıyorsa, CHP örgütü onu koruyacak güçtedir. Bundan sonra İstanbul örgütümüz, halkla birlikte İstanbul’da genel başkanımızı koruyacaktır.”

İMAMOĞLU: TÜRKİYE DEMOKRASİSİNE YAPILAN BİR SALDIRI

Kaftancıoğlu’ndan sonra konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, “Ben şahsen onur duydum. O güzel devlet adamlığı duruşuyla, insanlığıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçmiş olan Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na tüm İstanbul’un saygılarını buradan iletiyoruz. Bu sürecin içerisinde kim varsa hukuk gereğini yapmalıdır. Herkes cezasını çekmelidir, istifa etmesi gerekenler de istifa etmelidir. Bu yapılan Türkiye demokrasisine yapılan bir saldırıdır, Türk milletine yapılmış bir saldırıdır. Genel Başkanımızın yanındayız. Bu saldırılar kime yapılırsa yapılsın biz onun da yanında oluruz. Birilerinin yaptığı tavırların peşinden giden değil, tam da Genel Başkanımızın yaptığı sakinliğe uymalıyız. Bizler bu sürecin aklı olmalıyız. Biz vicdanlı insanlarız. Biz her şeye rağmen vatanı için her fedakarlığı yapan bir topluluğuz. Bu hareket tasarımlı ve planlanmış bir eylemdir. Sakın etrafınızdaki başka fikirli insanlara kin duymayın. 16 milyon insanımız vatanseverdir. Birilerinin çekmek istediği alana biz girmeyeceğiz. Kavga etmek isteseler de onları öyle bir yalnızlaştıracağız ki kendileriyle kavga edecekler. Biz öyle bir barış tesis etmek istiyoruz ki akılları ona bile ermeyecek .”

Aynı saatte CHP’nin diğer il örgütleri de açıklama yaparak, saldırıya tepki gösterdi.

ANKARA

Güvenpark’ta yapılan eylemde yurttaşlar sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek sloganları attı. CHP Ankara yönetimi de, “Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı istifa etmelidir. Milli Savunma Bakanı’na soruyoruz; saldırgan gruba dönüp ‘Mesajınızı verdiniz’ demek ne anlama gelmektedir?” dedi.

Eylemde, CHP’li isimlerin yanı sıra İYİ Parti Ankara İl Başkanı ve Saadet Partisi Ankara yöneticileri de söz aldı.

İYİ Parti Ankara İl Başkanı, “Devletin Kılıçdaroğlu’na özür borcu vardır. Eğer gün demirleri soğutma günüyse biz kendimiz bu demiri soğuturuz” şeklinde konuştu.

Saadet Partisi de saldırının bir kişiye yönelik basit bir saldırı olmadığını ifade ederken, “Ülkeyi bu duruma getiren maalesef bir grubun siyasi hırsı olmuştur” dedi.

İZMİR

CHP İzmir İl Örgütü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na asker cenazesinde yapılan saldırıyı kınamak için Konak Meydanı’nda bir araya geldi. Yüzlerce vatandaşın destek verdiği protesto mitingine belediye başkanları ve milletvekilleri de katıldı.

ADANA

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na düzenlenen saldırı Adana’da Seyhan Belediyesi Barış Anıtı önünde binlerce insanın katılımıyla protesto edildi. Açıklamaya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar olmak üzere CHP’li başkanlar ile STK temsilcileri katıldı.

ÇANAKKALE

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, CHP ilçe başkanları, CHP’li ilçe belediye başkanları, İYİ Parti ve Saadet Partisi temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

ÇORUM

Çorum Kent Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, yaşananların sıradan protesto olmadığını, son derece organize bir eylem olduğunu ve sorumluların ortaya çıkarılmasını beklediklerini söyledi.

DENİZLİ

CHP Denizli İl Başkanlığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı Bayramyeri Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla protesto etti.

DİYARBAKIR

CHP Diyarbakır İl Örgütü de, Kılıçdaroğlu’nun saldırıya uğramasına ilişkin Yenişehir ilçesindeki Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. Burada konuşan CHP Diyarbakır İl Örgütü Başkanı Mehmet Sayın, yapılanın protesto veya provokasyon olmadığını, saldırının organize bir eylem olduğunu söyledi.

ESKİŞEHİR

Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı, CHP Eskişehir İl Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Vilayet Meydanı’nda, aralarında siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerin de yer aldığı eylemde basın açıklamasını CHP İl Başkanı Abdulkadir Adar okudu.

GAZİANTEP

Ordu Caddesi’nde bulunan CHP İl Başkanlığı önünde toplanarak Kırkayak Parkı’na yürüyen CHP’liler, dün Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik yapılan saldırıya tepki gösterdi. Saldırıyı lanetlediklerini belirten CHP İl Başkanı Lütfü Demir, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimini şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz. Hangi güç üzerimize gelirse gelsin, bizi asla tahrik edemeyecekler. Bu vatan, bayrak, ezan bizim. Bu ülkede yaşadığımız sürece terörün her türlüsünü lanetliyoruz, lanetleyeceğiz” dedi.

MALATYA

Malatya’da merkez postane önünde CHP ve bazı siyasi parti üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyı basın açıklamasıyla protesto etti. Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “Bu saldırının azmettiricileri bellidir” dedi.

TUNCELİ

CHP Tunceli İl Örgütü, Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı protesto etti. Yeraltı Çarşı Meydanında yapılan açıklamaya, ilçe belediye başkanları, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve yurttaşlar katıldı. Açıklama yapan İl Başkanı İrfan Bozkurt, “Yapılan bu saldırı ne sıradan bir protestodur, ne de sıradan bir provokasyondur. Son derece organize bir eylemdir. Bulanık suda balık avlamaya çalışanların son derece farkındayız. Buna fırsat vermeyeceğiz. Gün kızgın demiri soğutma günüyse herkes buna göre davranmalıdır” dedi.

UŞAK

Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı CHP Uşak İl Başkanlığı ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla kınandı.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

15 minutes ago
Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Çatak Mahallesinde muhtarlık seçimleri yüzünden aralarında husumet bulunan aileler arasında tartışma yaşandı. Taşlı sopalı kavgaya dönüşen tartışmada 22 kişi yaralandı. https://t.co/OjRzSBQsqr
1
1 hour ago
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de yılın ilk 4 ayında 642 bin adet gayrimenkul satıldı. Konut, iş yeri, arsa ve tarlayı kapsayan satışlarda ortalama tapu başına ödenen rakam ise 153 bin liraya yükseldi. https://t.co/Nr7G9Pn1kt
1 1
2 hours ago
Fransa’nın başkenti Paris’teki meşhur Notre Dame Katedrali’nde çıkan büyük yangın sonrası, ilk ayin katılanların başına taktıkları kasklar ile yapıldı. https://t.co/tCtijqX6GH
4
3 hours ago
73. Cannes Film Festivali, 12-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. https://t.co/dIFtKXwlTk
1 2
4 hours ago
Polonya’nın ev sahipliğinde bu yıl 22’ncisi düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda, Ukrayna tarihinde ilk kez turnuvada şampiyon oldu. https://t.co/wZu8lB0Svt
1 7