POLİTİKA

Diyarbakır’da Sur yürüyüşüne polis müdahalesi

Sur’daki sokağa çıkma yasağını protesto eden aralarında HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ ve HDP’li vekillerin bulunduğu kitleye polis müdahale etti.

İleri Haber’den Meryem Yıldırım’ın haberine göre HDP ve DBP’nin Sur’da süren sokağa çıkma yasağı ve operasyonları protesto etmek amacıyla bugün Çiftkapı’da yapacağı yürüyüşe polis müdahale etti.. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek ve çok sayıda HDP’li milletvekilinin de katıldığı yürüyüş için Çiftkapı’da toplanan yurttaşların yasağın sürdüğü Sur’a yürünmesine izin verilmedi.

Eylemde olan ve polisin gazlı ve tazyikli suyla yoğun şekilde müdahale ettiği bilgisini veren DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, “Eş Genel Başkanlarımız Kamuran Yüksek ve Figen Yüksekdağ’a da müdahale edildi” dedi. Yurttaşların toplanarak tekrardan yürüyüşe başlamaya çalıştığını ekleyen Şimşek, “Ara sokaklar gazdan geçilmiyor. Yoğun müdahale var” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Valiliği dün yaptığı açıklamada “14 Aralık 2015 Pazartesi günü saat: 12.00’da İlimiz Yenişehir ilçesi Çiftkapı (Esma Ocak Çay Bahçesi) önünde yapılacağı duyurulan gösteri yürüyüşü ilgili mevzuata aykırılık teşkil etmektedir” denilerek yürüyüşü kanunsuz ilan etmişti.

Yorum ekle

Bir yorum yazmak için buraya tıklayın