POLİTİKA

Ekrem İmamoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanlığı mührünü devraldı

17 gün sonra mazbatasını alan ve resmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, İstanbul Saraçhane’de bulunan Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasında belediye başkanlığı mührünü aldı. İmamoğlu,”Kimsenin hakkını yemedim, kimsenin hakkını da yedirmeyeceğim” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Saraçhane’de bulunan Belediye Başkanlığı binasına gelerek belediye başkanlığı mührünü devraldı.

Binaya giriş yapan İmamoğlu’nu ise çok sayıda destekçisi binan önünde karşıladığı görüldü.

İZDİHAM YAŞANDI

İmamoğlu’nun binaya girişinin ardından izdiham yaşanırken, İmamoğlu’nun binadakileri sükunete davet ettiği görüldü.

BÜYÜK BULUŞMA HAFTA SONUNA

Ekrem İmamoğlu, devir teslim töreni öncesi “İstanbul’daki bugünkü süreç biraz farklı işledi ama öncelikle programımızı paylaşalım. Birazdan Mevlüt Uysal’dan görevi devralacağız. Devir teslimden sonra halkımıza sesleneceğim. Cumartesi ya da pazar günü daha büyük bir buluşma yapacağız” dedi.

“KAFAMIZ, ZİHNİMİZ, VİCDANIMIZ ÇOK NET”

“Çok onur duyuyorum, bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım. Bu güzel kentin belediyesinin makamları bir gruba ya da partiye değil, 16 milyon insana hizmet etmeye bugün itibariyle başlamıştır” diye İmamoğlu, “Bizim kafamız, zihnimiz ve vicdanımız çok net. Dolayısıyla, bu sürecin de netleşmesiyle 17 gündür devam eden ve bugün sona eren belirsizliğin daha sonraki günlerde tartışmasının da bertaraf edilmesi konusunda en hassas bir şekilde süreci tamamlamalarını da diliyorum. Bu şehirde belediyenin kurulduğu tarihten bugüne kadar emek harcayan herkese şükran duygularımı belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKANLIK MÜHRÜNÜ DEVRALDI

İlk konuşmasının ardından İmamoğlu, görev devir teslimini gerçekleştirmek üzere yeni odasına yani mevcut belediye başkanı Mevlüt Uysal’ın yanına çıktı. İmamoğlu, belediye başkanlığı mührünü devraldı.

İmamoğlu, görevi devralmasının ardından Büyükşehir Belediye Binası önünde bulunan alanda kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, “Kimsenin hakkını yemedim, kimsenin hakkını da yedirmeyeceğim” dedi.

“Küskünlüklerinizi bir kenara bırakın, bu şehrin insanlarını kucaklayan bir anlayışa hep birlikte sahip olalım” diyen İmamoğlu, “Kişilere, gruplara, ona buna hizmeti reddediyoruz. Biz, insanlara hizmet etmeye geliyoruz” sözünü tekrar verdi.

“BU ŞEHİR KADIN DOSTU BİR ŞEHİR OLACAK”

İmamoğlu konuşmasına şöyle devam etti:
“Çocuklarımın huzurunda söz veriyorum, bu şehrin çocukları benim çocuklarım. Eşimin huzurunda söz veriyorum, bu şehir kadın dostu bir şehir olacak. Ben sizlerin, oy versin vermesin belediye başkanıyım. Ben bu şehrin her insanının yol arkadaşlığına talibim”
Alanda bulunan kitleden de söz vermesini isteyen İmamoğlu, “Bir gün hata yapabilirim, ayağım tökezleyip yere düşebilirim. Benim elimden tutup ayağa kaldırmaya var mısınız?” diye sordu.

TEŞEKKÜR ETTİ

İmamoğlu, “17 günlük süreçte, oy çuvallarının başında bekleyen vatandaşlara teşekkür ediyorum. Partim Cumhuriyet Halk Partisi’ne teşekkür ediyorum, Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. İttifakımız olan ve her zaman yanımızda dimdik duran İYİ Parti ve Meral Akşener’e teşekkür ediyorum” dedi.

“Sizleri boş işlerle meşgul etmeyeceğiz. Her birinizin emeğine, birikimine, tecrübesine mutlaka ihtiyacımız var. Size katılımcılık vaat ediyorum. Size, şeffaflık vaat ediyorum, size dünyanın en demokrat belediye başkanlığını vaat ediyorum” diyen İmamoğlu sözlerine şöyle son verdi:

“Evlerinize giderken, her gördüğünüze deyin ki, ‘İstanbul’a yeni bir başlangıç geldi.’ Bu hafta sonu yine burada sizlerle buluşacağız. Herkes bir komşusunu yanına alacak. Kadın erkek, gençlerle kol kola şarkılar söylemeye var mıyız? Herkese çok teşekkür ediyorum, yeni bir başlangıç İstanbul’a hayırlı olsun, yolumuz açık olsun.”