POLİTİKA

HDP Tatvan: YSK’nın bağımsızlığı ortadan kalkmıştır

HDP Tatvan İlçe Eşbaşkanı Burak Ballıoğlu, geçersiz sayılan 2 bin 276 oyun yeniden sayılması için başvuruların tamamının reddedilmesini kınayarak, “YSK’nin bağımsızlığı ortadan kalkmıştır” dedi.

Bitlis ‘in Tatvan ilçesinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) geçersiz oyların yeniden sayımı noktasında ilçe ve il seçim kurulları ile Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı başvuruların reddedilmesi protesto edildi. Partinin ilçe binasında yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre basın toplantısında konuşan HDP Tatvan İlçe Eşbaşkanı Burak Ballıoğlu, “Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanı olarak mesaj vermesini etik bulmayıp eleştirenler, gelip Tatvan’da kendi adaylarının pratiğine baksınlar” dedi.

“TATVAN’da HALK ‘HDP’ DEMİŞTİR”

Yapılan seçimlerde tüm baskı ve yıldırma tutumlarına rağmen Tatvan halkının sokak sokak, mahalle mahalle seçim çalışmasını başarılı bir şekilde yaptığını söyleyen Ballıoğlu, “Tatvan’da iki güç yarışmıştır. Partimiz HDP halkın fedakâr gayretleriyle çalışmalarını sürdürürken, AKP devletin bütün imkânlarını hukuksuzsa kullanarak eşit adil olmayan bir seçimin mimarı olmuştur. Yaşanan onca hukuksuzluğa, adaletsizliğe rağmen partimiz Tatvan seçiminde başarılı olmuş halk ‘HDP’ demiştir” ifadesinde bulundu.

“MECLİS ÜYELERİMİZ ÜZERLERİNE DÜŞENİ YAPACAK”

Belediye seçimlerinde HDP’nin il genel meclis üyeliği ve belediye meclis üyeliğinde AKP’yi geride bırakıp çoğunluğu almayı başardığını aktaran Ballıoğlu, “Toplumun bütün kesimleri rahat olsun, hiç endişe etmesin o belediyeden hiç kimse ama hiç kimse bir kuruş çalamayacak. Belediyeyi ranta ve hırsızlığa kapatıp halkın hizmetine açacağız. HDP’li meclis üyeleri üzerlerine düşeni yapacaktır” şeklinde ifadeler kullandı.

“YÜKSEK SEÇİM KURULU TARTIŞMALARIN ODAĞI HALİNE GELDİ”

Geçersiz sayılan 2 bin 276 oyun tekrardan sayılması için ilçe, il ve YSK’ye olmak üzere üç ayrı başvuruda bulunduklarını ancak yapılan tümünün reddedildiğini söyleyen Ballıoğlu, “Türkiye’nin birçok noktasında olmak üzere AKP-MHP ittifakının sudan gerekçeler üreterek yapmış olduğu iki satırlık başvuruları kabul edip oyları yeniden sayan seçim kurulların partimizin haklı taleplerini reddetmesi, Yüksek Seçim Kurulu’nun tarafsızlığını, bağımsızlığını ortadan kaldırmıştır ve kurulu tartışmaların odağı haline getirmiştir” dedi.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

21 minutes ago
Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Binali Yıldırım-Ekrem İmamoğlu yayını için "Binali Yıldırım bitse de gitsek modundaydı" dedi. #BYvsEİ https://t.co/feLq6szIGZ
29 minutes ago
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın hakkında açtığı tazminat davasını kazandı. Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yalçın’ın yasal faiziyle birlikte 5 bin TL ödemesine hükmetti.
via/@cumhuriyetgzt https://t.co/mBvyPJi32w
2 10
1 hour ago
CHP milletvekili Mürsel Alban, İBB başkanlık seçiminin tekrar edilmesi kararının alındığı 6 Mayıs’tan bu yana 39 günde, kamu bankalarının hükümete yakınlığıyla bilinen 6 gazeteye 260 defa reklam verdiğini açıklarken bu durumu “hortumlama” olarak niteledi. via/
@BirGun_Gazetesi https://t.co/EpabqNiLJU
5 11
2 hours ago
Patnos Spor’un Amatör Lig şampiyonluğu nedeniyle AKP'li Pendik Belediye Meclis Üyesi İdris Bilici'nin verdiği yemekte, CHP Kadıköy Belediye Başkanı
@serdildara
Odabaşı'na sahneye davet ederken “siyaset yok sadece selamlama yapacaksınız” demesi üzerine, Odabaşı geceyi terk etti. https://t.co/7qCeMb56ve
2 15
3 hours ago
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, haziran ayında gerçekleştirdiği 3’üncü oturumunda, öğrencilere ekonomik destek olmak amacıyla öğrenci evlerine su faturalarının konutlara uygulanan faturalandırmadan yüzde 50 indirimli olması kararı alındı. via/
@sendikaorg https://t.co/IrrJL87EGc
1 22