POLİTİKA

İstanbul Sancaktepe’de ‘oylar yeniden sayılsın’ itirazı kabul edildi

CHP Sancaktepe’de oyların yeniden sayılması için başvuruda bulundu. CHP Belediye Başkan Adayı Özgen Nama, “ Tüm Sancaktepelilerin içi rahat olsun. Onların oylarına sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi. İlçe Seçim kurulu başvuruyu kabul etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Hukuk Komisyonu Başkanı İbrahim Kaboğlu ve Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Özgen Nama’dan oluşan heyet ellerindeki itiraz dosyalarını, ilçe seçim kuruluna teslim etti.

Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Özgen Nama, “Sandıklarda yapılan manipülasyonlara itiraz etmek için 2 gündür 48 saat aralıksız uyumadık. Tüm avukat arkadaşlarımız ve milletvekili genel başkan yardımcılarımız Profesör İbrahim Kaboğlu hocamızın eşliğinde yüzlerce mazbataya itirazlarımızı yaptık” dedi.

KABOĞLU: OYLARIN YENİDEN SAYILMASINI TALEP ETTİK

İbrahim Kaboğlu ise, “Sandık, demokrasidir. Ama sandığın, seçimin anayasanın gösterdiği kurallara uygun olarak yapılması gerekiyor. O da seçmenlerin kullandıkları oyların sonuçlara düzgün olarak yansımasıdır. Bizim burada incelediğimiz yüzlerce oy, sonuç tutanakları, birleştirme tutanakları, seçmen iradesini anayasaya ve ilgili yasalara uygun olarak yansıtmadığını gözlemlemiş bulunuyoruz. Bu bakımdan örnek olarak 360 seçim tutanağına karşı sandığa karşı başvuruda bulunduk” şeklinde konuştu. Kaboğlu “Her iki seçim kurulundan burada kullanılan oyların yeniden sayılmasını talep ettik” dedi.

ÖZEL: ŞU ANDA 120 MİLLETVEKİLİMİZ İSTANBUL’DA

Özgür Özel de, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin şu anda 120 milletvekili İstanbul’dadır. Ve İstanbul’daki ilçe seçim kurullarında itirazlar, tamamlanana kadar atılmış olan oyların içinde bulunduğu mühürlü çuvalların toplandığı merkezlerdir. 24 saat esasına göre değişimli olarak nöbet tutuyorlar” diye konuştu. Özel, “Biz seçimden önce verdiğimiz bir sürü sözü tutmak için buradayız. Seçmenin hangi partiden olursa olsun kullandığı her oyu namusumuz gibi sahipleniyoruz” diye konuştu.

“OYLARIMIZA İPOTEK KOYMAK İSTİYORLAR”

CHP Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Özgen Nama dün yaptığı konuşmada “İstanbul Büyükşehir Beldiyesi’nde Ekrem İmamoğlu’nu kutluyorum, o başarının Sancaktepe’de yaşanmasını engellemek isteyenler, oylarımıza ipotek koymak istiyorlar. Dün akşamdan bu yana yaptığımız incelemelerde 589 sandıkta ciddi sorun görüyoruz. Bazı mahallelerde çelişkili sonuçlar var, hileli ve şaibe kokusu var. Bu tür sandıkların tümüne itiraz edeceğiz. Hak, hukuk ve adalet mücadelemiz devam edecek, bu süreci dikkatlice takip eden bütün seçmenlerimizi sağduyulu olmaya itiraz sürecini de yakından takip etmeye davet ediyorum. Kaboğlu hocamız ve avukatlarımız konuyla ilgili çalışıyorlar, teslim olmayacağız çünkü hakkımızı arıyoruz” demişti.

İLÇE SEÇİM KURULUNA İTİRAZ EDİLDİ

Özgen Nama, bugün İlçe Seçim Kurulu’na itiraz dilekçesini verdi. Nama, “Sandıklarda yapılan manüplasyonlara itiraz etmek için 2 gündür uyumadık, yüzlerce mazbataya itirazlarımızı yaptık. Biz sizin iradenize sahip çıkmaya devam ediyoruz. Siyasi bir mücadele yürüttük, şimdi de hukuki bir mücadele yürütüyoruz. Tüm Sancaktepelilerin içi rahat olsun. Onların oylarına sonuna kadar sahip çıkacağız. Sonuç ne olursa olsun mücadeleye devam” dedi.

İTİRAZ EDİLEN SONUÇ

Sancaktepe’de Anadolu Ajansı tarafından açıklanan oranlara göre AKP adayı Şeyma Döğücü  114 bin 602 oyla birinci CHP adayı Özgen Nama 108 bin 448 oyla ikinci sırada bulunuyor.

BAŞVURU KABUL EDİLDİ

İstanbul’da CHP Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Özgen Nama’nın Sancaktepe İlçe Seçim Kurulu’na sandıkların tamamının yeniden sayılması için yaptığı başvuru kabul edildi.

SON TWEET’LER

33 minutes ago
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan mayıs ayı bütçe gerçekleşmelerine göre Cumhurbaşkanlığı geçen yılın ilk 5 ayında 198 milyon lira harcarken bu yılın aynı dönemindeki harcaması 1.5 milyar liraya yaklaştı. https://t.co/d7fi0MUjSr
1 3
42 minutes ago
Ankara'nın Elmadağ ilçesinde etkili olan sağanak, ilçede hayatı olumsuz etkiledi. İlçede 15 ev ve iş yerini su basarken, cadde ve sokaklar göle döndü. https://t.co/xvzrnzs3BA
1
51 minutes ago
Malatya'nın Kale ilçesinde AKP Belediye Meclis Üyesi Abdulvahap Akdeniz (63) arkadaşları ile evinin balkonunda oturduğu sırada silahlı saldırıya uğradı. Açılan ateş sonucu Akdeniz ve arkadaşı Sait Yıldırım (49) yaralandı. Akdeniz, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. https://t.co/AGeR8S7jt6
1 3
58 minutes ago
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) "Türkiye'nin İlk 1.000 İhracatçısı 2018" araştırmasına göre, Ford Otomotiv, 5 milyar 683 milyon dolarlık ihracatla Türkiye'nin lider şirketi oldu. https://t.co/b5fPkShAAj
1 2
1 hour ago
Ekrem İmamoğlu "İBB'de yapılan usulsüzlükler ile ilgili detayların yer aldığı 2017 yılına ait son Sayıştay raporlarını bir türlü bulamayanlar ve okuma fırsatı olmayanlar için paylaşıyorum" dedi:
📌https://t.co/RmGx83yXnQ
📌https://t.co/ntGJWATrrS
📌https://t.co/K9PpM40ykc https://t.co/ZuFSsQCjaO
7 22