POLİTİKA

Mahkeme, Melih Gökçek’e ‘iğrenç’ diyen Hayko Bağdat’ı suçlu buldu

GAZETECI HAYKO BAGDAT, MELIH GOKCEK'E HAKARETTEN YARGILANDIGI DAVA ILE ILGILI TALIMATLA IFADE VERMEK UZERE ISTANBUL ADLIYESI'NE GELDI. BAGDAT, BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI. FOTO: OZDEN ATIK / ISTANBUL DHA

Gazeteci Hayko Bağdat’a, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e hakaret ettiği gerekçesi ile 1160 TL adli para cezası verildi.

Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Hayko Bağdat ile avukatları Ali Deniz Ceylan, Gülşah Ceylan ile Melih Gökçek’in avukatları Çağrı Alkan ve Fatih Ceylan katıldı.

Hayko Bağdat savunmasında, Melih Gökçek’in sosyal medyada sürekli sevmediği kişilere ‘senin kökenin Ermeni mi? Sana Ermeni diyorlar’ diye yazdığını söyledi. Melih Gökçek’in bu şekilde herkese Ermeni yakıştırması yaptığı gerekçesi ile ‘Melih Gökçek iğrenç bir adam’ diye yazdığını kaydetti. Hakaret kastı olmadığını belirten Bağdat beraatını istedi.

Gökçek’in ayrımcılık içeren tweet attığını ifade eden avukatı Ali Deniz Ceylan da Gökçek’in tweetine karşı müvekkilinin tepki verdiğini dile getirdi.

‘Ermeni’ kelimesini bizzat hakaret kastı ile kullanan kişinin Hayko Bağdat olduğunu ileri süren Gökçek’in avukatı Fatih Atalay ise sanığın cezalandırılmasını istedi.

Hakim Süleyman Köksaldı savunmaların ardından kararını açıkladı. Sanığın hakareti kasıtlı yaptığı gerekçesi ile 90 gün adli para cezası veren hakim Köksaldı, sanığın eylemi alenen gerçekleştirdiği gerekçesi ile cezanın 105 gün adli para cezası olarak artırılmasına hükmetti. Hakim Köksaldı, sanığın hakareti tahrik altında gerçekleştirmesi nedeniyle cezayı 70 gün adli para cezasına indirdi.

Takdiri indirim uygulayan hakim Köksaldı cezayı 58 gün adli para cezası çevirdi. Hakim Köksaldı, Bağdat’a günlüğü 20 TL olmak üzere 1160 TL ceza verdi.

Yine aynı tweet konusu ile ilgili Melih Gökçek’in Hayko Bağdat’a açtığı tazminat davası ertelendi. (CİHAN)

[interaction id=”56657f0463937fdb5ef89619″]

Yorum ekle

Bir yorum yazmak için buraya tıklayın

SON TWEET’LER

12 minutes ago
Yeniden İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, sanata verecekleri önemi vurgulayarak, "Fazıl Say’ı, Cem Yılmaz’ı görmeyen İstanbullu kalmasın istiyorum. İş dünyası, emek dünyası masası olacak. Göreceksiniz o insanlar aktif şekilde her zaman orada var olacak" dedi.
via/@Hurriyet https://t.co/eQUcgJsoDc
3
17 minutes ago
G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Japonya'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Mukogawa Kadın Üniversitesinde Fahri Doktora unvanı verildi. https://t.co/0eVfzBCe7L
1
21 minutes ago
Almanya'nın başkenti Berlin’de düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’ın yanında duran Angela Merkel’in 10 gün içinde ikinci kez titreme nöbetine girdiği anlar kameralara yansıdı. https://t.co/9Wbpl0RWVx
4
26 minutes ago
Kaftancıoğlu: Davayla ilgili hukuki değerlendirmelerde bulunamıyorum çünkü davanın açılma sebebi hukuki değil. Devlete hakaret eden birileri varsa o da yargıyı iktidarın sopası haline getirenlerdir. Bedel ödetme çabaları boşa çıkacak. Yalan kaybedecek, yine hakikat kazanacak. https://t.co/XHr4NXXBI4
7 49
30 minutes ago
Ezhel olarak tanınan müzisyen Sercan İpekçioğlu, "Uyuşturucu madde" kullanmak suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. İpekçioğlu'nun cezası 5 yıl süre ile ertelendi. https://t.co/2nPf4yLXmt
3