POLİTİKA

Muş’ta seçimlerin yeniden yapılması talebi

HDP’nin Muş Eşbaşkan adayı Sırrı Sakık, “Merkez İlçe Seçim Kurulu’na 4 itirazımızı yapmıştık. Elimizde tespit ettiğimiz önemli usulsüzlüklerden dolayı bugün 5. itirazımızı da seçimlerin yenilenmesi talebi olarak yaptık. Hukukun kırıntısı dahi varsa bu usulsüzlükler örtbas edilemez” dedi.

HDP Muş Belediyesi Eşbaşkan Adayı Sırrı Sakık dün bir açıklama yaparak verilere göre AKP adayıyla arasında yalnızca yaklaşık 400 oy fark olduğunu ve Muş’ta kullanılan, çoğu kendilerine ait 2 bin 500 oyun iptal edildiğini belirtti. HDP tarafından  İl Seçim Kurulu’na 4 itirazda bulunularak oyların yeniden sayılması talep edilmişti. Bugün 5’inci itiraz yapılar seçimlerin yenilenmesi talep edildi.

“HUKUKUN KIRINTISI DAHİ VARSA USÜLSÜZLÜKLER ÖRTBAS EDİLEMEZ”

Sırrı Sakık, “Merkez İlçe Seçim Kurulu’na 4 itirazımızı yapmıştık. Elimizde tespit ettiğimiz önemli usulsüzlüklerden dolayı bugün 5. İtirazımızı da seçimlerin yenilenmesi talebi olarak yaptık. Hukukun kırıntısı dahi varsa bu usulsüzlükler örtbas edilemez” dedi.

Yaptıkları incelemede 103 sandıkta hatalar tespit ettiklerini belirten Sakık, “Bu hataların düzeltilmesi için İl Seçim Kurulu’na itiraz edeceğiz. Toplamda 2 bin 500 oy geçersiz sayılmış. Geçersiz sayılan oyların çoğu bizlerin oyudur. Arkadaşlarımızın tespitiyle bizlerin oylarının bir kısmı bağımsızlara ve başka partilere kaydırıldığını tespit edilmiş. Bizler tüm bunlara itiraz ederek, tekrar sayım yapılmasını isteyeceğiz” diye konuştu.

“AKP’NİN TALEPLERİ OLUNCA YSK YERİNE GETİRİYOR”

Muş’ta sıkıyönetim anlayışıyla seçime gidildiğini ifade eden Sakık, “Sonuçlar açıklanmadan her yere polis ve asker yerleştirildi. Dün seçim kurulunu güvenlik güçlerinin nasıl ablukaya aldıklarını gördük. Buradan açık ve net bir şekilde söylüyoruz. Dünkü uygulamada yeni bir kayyumun Muş’a atandığına tanıklık ediyoruz. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Yasal olarak tüm haklarımızı kullanacağız. İl Seçim Kurulu’ndan dileğimiz bu talebi yerine getirmesidir. Başka yerde AKP’nin talepleri olunca YSK yerine getiriyor” dedi.

“TÜM HALKIMIZIN İRADESİNE SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUZ”

2014 yıllında yapılan yerel seçimlerde Ağrı’da yaşadıklarını hatırlatan Sakık, “Ağrı’da halkımızın dik duruşuyla aldığımızı tüm kamuoyu aldığımızı biliyor. Aynı durumda olan Muş’ta da hakkımız olan, gasp edilen ve resmen kayyum atanan süreci biz kabul etmiyoruz. Yani bütün bu hukuksuzlukları ve haksızları reddediyoruz. Halkın iradesini biran önce halka teslim edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Mücadelemizi bu yönde sürdüreceğiz. Tüm halkımızın iradesine sahip çıkmasını istiyoruz” diye konuştu.

Açıklama bittikten sonra heyet İl Seçim Kurulu’na geçerek itirazda bulundu.