POLİTİKA

Samsun’da ‘Cumhur İttifakı’ çatlağı

Samsun’daki Cumhur İttifakı görüşmelerinde AKP’nin MHP’ye 2 ilçe önermesi, MHP’nin de İlkadım ilçesi dahil en az 7 ilçe istemesi görüşmeleri tıkadı. “İttifak olmazsa olmazımız değil” diyen MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta disipline sevkedildi. MHP il Başkanı Taner Tekin’in yanı sıra Usta’ya “MHP’nin 10 ilçede iddialı olduklarına ancak gülebilirim” yanıtı veren AKP Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman da görevden alındı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]S[/mks_dropcap]amsun’da AKP ile yapılan ittifaktan memnun olmadığını ve kendilerine verilen 2 belediyeyi değil 7 belediyeyi almak istediklerini söyleyen MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, disipline sevk edildi. MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin de “Cumhur İttifakı ruhuna aykırı faaliyetleri” gerekçe gösterilerek görevinden alındı. MHP’nin ardından AKP Samsun İl Başkanı da görevinden alındı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Samsun İl Başkanımız Hakan Karaduman açığa alındı, yerine Ersan Aksu görevlendirildi” dedi.

NE OLMUŞTU?

Samsun’daki Cumhur İttifakı görüşmelerinde AKP’nin MHP’ye 2 ilçe önermesi, MHP’nin de İlkadım ilçesi dahil en az 7 ilçe istemesi görüşmeleri tıkadı. MHP’nin Samsun’da iddialı olduğunu söyleyen Erhan Usta, “Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde başarıya ulaşması yeni sistem açısından önemli. Ancak olmazsa olmaz değil. Müzakerelerde olumlu bir sonuç alınamazsa her türlü sonuca açığız” dedi.

“10 İLÇEDE İDDİALI OLDUKLARINA ANCAK GÜLEBİLİRİM”

Usta’nın açıklamalarına yanıt veren AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, ittifaka ihtiyaçlarının olmadığını, 17 ilçenin tamamını kazanacak güçte olduklarını savundu. ttifak görüşmelerinin devam ettiğini ve süreçte bir tıkanma olmadığını belirten Karaduman, “Genel merkezimiz, teşkilat başkanlığımız ve yerel yönetimler ve seçim işleri başkanlığımız bizden ilimizle ilgili raporları ve bizim kanaatlerimizi alıyor, istiyor. Belki onlarda da aynı usul geçerlidir. Bahsedilen 10 ilçede iddialı olduklarına ancak gülebilirim. Daha önce kazandığı 4 ya da 5 ilçe vardı hatırladığım kadarıyla. Geçmişte onlar oraları yönetmiş olabilirler. Dolayısıyla onlar belki ellerini güçlü göstermek adına bu kadar çok sayıda ilçeyi söylemiş olabilirler ama biz 17 ilçenin tamamında gerçekten iddialıyız” diye konuştu.

Bu açıklamaların ardından iki parti de il başkanlarını görevden alırken, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta ise disipline sevk edildi.

SEÇİMLERDE KİM NE KADAR OY ALMIŞTI?

Samsun’da 2014 yerel seçimlerinde MHP sadece bir ilçe belediyesi kazanabilmişti. Diğer 16 ilçe belediyesini ve büyükşehir belediyesini AKP kazanmıştı. Büyükşehir belediyesi seçimlerinde ise AKP yüzde 54,83 oy alırken; MHP yüzde 25,22’de kalmıştı.

24 Haziran seçimlerinde ise Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 66 oy alırken; AKP yüzde 52, MHP ise yüzde 16’ya ulaşmıştı.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

39 minutes ago
İzmir'de akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış sırasında ilginç görüntüler ortaya çıktı. Konak ilçesinde evden aldığı şampuanla, çevredekilere aldırmadan yıkanan çocuk, mahalle sakinlerince cep telefonuyla görüntülendi. https://t.co/CwP6VvsVIc
1 6
1 hour ago
Yeni Akit yazarı Murat Alan'ı darp ettiği için tutuklanan Serdar Acar'ın 24 Haziran seçimlerinde MHP Ankara 2'nci Bölge Aday Adayı olduğu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile çekilmiş fotoğrafı ortaya çıktı. https://t.co/yXVsH8tWBU
12 27
2 hours ago
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan mayıs ayı bütçe gerçekleşmelerine göre Cumhurbaşkanlığı geçen yılın ilk 5 ayında 198 milyon lira harcarken bu yılın aynı dönemindeki harcaması 1.5 milyar liraya yaklaştı. https://t.co/gT5VMm5au3
7 19
3 hours ago
Ekrem İmamoğlu'ndan TRT'ye:
"Beni niye çıkarmadınız? Talimat mı aldınız?" https://t.co/10wVxB4sM3
10 58
4 hours ago
Venezuela'nın Kolombiya sınırında yasa dışı silahlı gruplar arasında çıkan çatışmada 12 kişinin öldüğü bildirildi. https://t.co/yUe1elgPtG
1 4