POLİTİKA

Seçim provokasyonu: Sahte bildiri bastırıp dağıttılar

Antalya’da “Bu bir halk ayaklanmasıdır” başlıklı sahte bildiriler bastırılıp dağıtıldı. CHP “kurdukları kumpas ellerine yüzlerine bulaştı” derken, HDP “Bu korsan bildiri 31 Mart’ta kaybedeceklerinin işaretidir” açıklaması yaptı.

Yerel seçimler yaklaşırken provokatif eylemlere her gün bir yenisi ekleniyor. Son olarak Antalya’da seçime bir hafta kala sahte bildiriler bastırılıp dağıtıldı. HDP broşürlerinin görsel tarzıyla hazırlanan bildiride CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP amblemleri kullanıldı. Yaşanan olay, Ankara’daki sahte “Biji (yaşasın) Mansur Yavaş” yazılamasını ve 24 Haziran seçimleri öncesi dağıtılan “Neden güneyimizde Kürt Devleti olmasın”, “Biz gelİNCE türbana son”, “3. Hava Limanını İYİ Yıkacağız” bildirilerini hatırlattı.

“BU BİR HALK AYAKLANMASIDIR” BAŞLIKLI SAHTE BİLDİRİ

AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur ittifakı’nın “beka seçimi” stratejisiyle miting meydanlarında kullandığı bölücü, ayrıştırıcı ve kışkırtıcı dil birçok il ve ilçede adeta provokasyona davetiye çıkartıyor. Öte yandan manüplatif seçim taktiklerine her gün bir yenisi ekleniyor. Bu sabah Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde hemen her sokakta evlerin posta kutularına ve araçların camlarına HDP, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi imzalı sahte bildiriler bırakıldı. “Bu bir halk ayaklanmasıdır” başlıklı bildirilerde “Metropollerde Millet ittifakı’nı destekliyoruz” ifadeleri ve Kürdistan haritası yer alıyor.

CHP: KURDUKLARI KUMPAS ELLERİNE YÜZLERİNE BULAŞTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Antalya’da CHP’nin logosunun da yer aldığı “Bu bir halk ayaklanmasıdır” başlıklı basılan sahte bildiriye tepki gösterdi. “Kurdukları kumpas ellerine yüzleri bulaştı” diyen Öztrak, “Bununla partimizin uzaktan yakından ilgisi yoktur” dedi.
Öztrak “Gönül Kırmaya değil gönül yapmaya çalıştık. Kalan 5 gün içinde milletin sesi olmaya devam edeceğiz. Buna karşılık Saray Koalisyonu son derece haksız bir seçim kampanyası yürüttüler. Ülkenin tüm özel medyasını ele geçiren Saray önce dış güçler saldırıyor dediler tutmadı, sonra mutfaktaki yangının sorumluluğunu çiftçiye yüklediler. Sonra vites büyüttü kendilerine oy vermeyeceklere hain demeye başladılar, Saray ve bekçisi milletimize ağır hakaretler ettiler. Yine olmadı bu kez parti liderlerini tehdit etmeye başladılar. AKP Genel Başkanı Genel Başkanımızın uluslararası terörü kınayan sözlerine çarpıtarak meydanlardan servis etti. Genel Başkanımızın idamı istendi”dedi.

“BUNUNLA PARTİMİZİN UZAKTAN YAKINDAN İLGİSİ YOK”

“Kurdukları kumpas ellerine yüzleri bulaştı. Seçimi kazandığımızı gördüler ondan sonrasını konuşmaya başladılar. Milletimiz buna da itibar etmedi” diyen Öztrak, “Son olarak ‘bu bir halk ayaklanmasıdır’ bildirilerinin basıldığı ve partimizin logosunun da bu bildiriye basıldığını öğrendik. Bununla partimizin uzaktan yakından ilgisi yoktur. Darbeci ağzıyla konuşup milletimizi tehdit etmeye başladılar. Biz halka ve halkımıza güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

SUÇ DUYURUSU VE TAZMİNAT DAVASI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “İzmir’in sadece 14 ilçesindeki CHP listelerinde terör örgütü PKK ile ilişkili 27 kişinin tespit edildiğini biliyorum” sözlerine de yanıt veren Öztrak, “Bir belediye meclisi üyesi adayının nasıl adaylaşacağı bellidir. YSK bu adayın adaylaşması konusunda herhangi bir sakınca olup olmadığına bakar. Bir tanesi de suç işlemiş olmasıdır. Bu adayların adaylıklarına onay verildiğine göre söylenenler tamamen yargısız infazdır. Bu iddialarla ilgili arkadaşlarımız suç duyurusunda bulunacaklardır. Çünkü artık yeter. Partimiz de bununla ilgili suç duyurusunda bulunacak ve tazminat davası açacaktır” diyerek tepki gösterdi.

HDP: 31 MART’TA KAYBEDECEKLERİNİN İŞARETİDİR

HDP tarafından bildiriye ilişkin yapılan açıklamada, provokasyon yaratılmaya çalışıldığını belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Yalanlar, tehditler, sinevizyonlar işe yaramayınca şimdi de partimiz adına KORSAN bildiri dağıtıp provokasyon yaratıyorlar. Bu KORSAN bildiri 31 Mart’ta kaybedeceklerinin işaretidir. Yurttaşlarımız bu siyasi ahlaksızlık ve provokasyon konusunda duyarlı davranmalıdır.”

SAADET PARTİSİ: TARİH BİR ÇOK ŞEREFSİZ GÖRDÜ AMA…

Saadet Partisi Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Aktaş, “Tarih bir çok şerefsiz gördü ama bu dönemdekiler gibisi az bulunur. Sahte broşürler dağıtıyorlar şimdi de” ifadelerini kullandı.

CHP, ANKARA’DA “BİJİ MANSUR YAVAŞ” YAZILAMASI YAPAN KİŞİNİN GÖKÇEK’LE ÇALIŞTIĞINI AÇIKLAMIŞTI

CHP, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’a ilişkin “Biji Mansur Yavaş” yazılamasını yazan kişinin AKP’li bir iş insanı olduğunu ve 2014 yerel seçimlerinde Melih Gökçek ile birlikte çalıştığını açıklamıştı. CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve CHP İl Başkanı Rıfkı Güvener, görüntülerle birlikte şahıs hakkında suç duyurusunda bulumuştu.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNE GÜNLER KALA DA SAHTE BİLDİRİLER DAĞITILMIŞTI

24 Haziran seçimlerine günler kala da Ankara’da sahte HDP, CHP ve İYİ Parti bildirileri meydana dağıtılmıştı. Metro çıkışları gibi işlek yerlerde dağıtılan sahte HDP bildirilerisinde “Neden güneyimizde Kürt Devleti olmasın” gibi provokatif yazılar yer alıyordu. Sahte CHP bildirisinde “Biz gelİNCE türbana son”, sahte İYİ Parti bildirisinde de “3. Hava Limanını İYİ Yıkacağız” ifadeleri kullanılıyordu.