GÜNDEM

SES: Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde çocuklar istismar ediliyor

dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )

Diyarbakır’da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne ilişkin dikkat çekici iddialar gündeme geldi. SES Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Gönül Adıbelli, yaptığı açıklamada İl Müdürlüğünde birçok haksız ve hukuksuz uygulamanın olduğunu belirtti. Adıbelli çocukların istismar edildiğini söyledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde ortaya çıktığı belirtilen istismar, yolsuzluk ve hukuksuz uygulamalara ilişkin sendika binasında basın açıklaması yaptı. SES Şube Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, daha önce hakkında suç duyurusunda bulundukları Diyarbakır Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar hakkında yine bir dizi hukuksuzluk, usulsüzlük ve yolsuzluk iddiaları bulunduğunu söyledi. Açar’ın Diyarbakır Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nü adeta ihmal ve istismar ederek kendi çiftliği haline getirdiğini belirten Adıbelli, mahkeme kararıyla korunma ve bakım altına alınan çocuklara rehabilitasyon hizmeti sunmak üzere faaliyette bulunan Şehitlik Çocuk Destek Merkezi’nin son zamanlarda rant projeleri aracılığıyla ihtisas alanı olan rehabilitasyon hizmetinden uzaklaştırıldığı ve Açar’ın bir reklam aracına dönüştüğünü kaydetti.

ÇOCUKLAR YATAKHANE VE YEMEKHANEYE HAPSEDİLİYOR

Destek merkezindeki sosyal ve kültürel faaliyet alanının gasp edilerek çocukların bina içerisinde sadece yatakhane ve yemekhaneye hapsedildiğini dile getiren Adıbelli, “Bunun dışında bahçe ve spor alanları da ellerinden alınan çocuklar, otopark olarak kullanılan beton bir bahçeye mahkûm edilmiştir. Aile yanında yaşamlarını sürdürmekte olan çocukların bu projeyle kuruma gelmeleriyle birlikte rehabilitasyon aşamasındaki çocuklar ötekileştirilmiş, çocukların birbirinden olumsuz davranışlar öğrenme, suça eğilimi olmayan çocukların suça sürüklenme oluşmuştur. Çocukların yaşam alanlarının kısıtlanmasına neden olan bu projeler aracılığıyla reklam ve rant maksatlı harcamalar yapılmış; kuruluşun ihtiyacı olmayan malzemelerin alımı yapılarak kamu zararı oluşturulmuştur” dedi.

Yaklaşık 6 ay önce faaliyete başlayan Lice Sosyal Hizmet Merkezinin tadilatının yapılması aşamasında bir takım usulsüzlükler yapıldığının iddia edildiğini ifade eden Adıbelli, şunları söyledi: “Bu iddialara göre hizmet binası ihale yapılmadan onarılmış ve tüm çalışmalar bittikten hatta kurum faaliyete başladıktan sonra ihale yapıldığı, ihale şartnamesine uyulmadığı ifade edilmektedir. Bu durumda yapılan ihalenin, bir ranta yasal kılıf uydurulmak amacıyla yapıldığı şüphesi uyandırmaktadır.”

DİKKAT ÇEKİCİ İDDİALAR

Kayapınar Sosyal Hizmet Merkezinde çalışan emekçilerin, 15 Mayıs 2019 tarihinde almaları gereken maaşlarının zamanında yatırılmadığını ve çalışanların mağdur edildiğini kaydeden Adıbelli, “Söz konusu kuruluşun müdürü Akif Karagöz’ün Maliye Bakanlığı tarafından kurumsal hesaba aktarılan memur maaşlarını yatırmayarak başka hesaba aktarmak suretiyle zimmete geçirdiği tespit edilmiştir. Akif Karagöz hakkında daha önce çalıştığı Batman Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde Kadrolu İl Müdür Yardımcısı iken Yolsuzluk suçlaması ile soruşturma açıldığı ve bakanlık müfettişleri tarafından tedrbiren kadrosu alınıp öğretmen olarak Diyarbakır’a gönderildiği ve bir daha idarecilik yapılması dahi uygun görülmediği de bilinmekteyken hangi maksatla kim tarafından böyle bir yetki verildiği de ayrıca önemlidir” diye konuştu.

SES’TEN ÖNEMLİ SORULAR:

Diyarbakır Valiliği ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını bu iddiaları aydınlatmak ve kamuoyuyla paylaşmak üzere göreve çağıran Adıbelli, yetkili kurumlara şu soruları sordu:

– Daha önce Genel Merkezimiz tarafından bakanlığa sunduğumuz rapor ve yaptığımız suç duyurusuna dair herhangi bir işlemin yapılmamış olmasının nedeni ve bu yaşananlarda yetkililerin sorumluluğu nedir?

– Kayapınar Sosyal Hizmet Merkezinde vekâleten görevlendirilen Akif Karagöz’ün yerine çalışabilecek liyakata sahip başka personel yok muydu? Yaklaşık 450 personeli bulunan Müdürlükte özellikle Akif Karagöz’ün tercih edilmesinin nedenleri nelerdir? Adı geçen şahsın bulunduğu konumu kullanarak personel maaşı dışında para aktarımı yapılıp yapılmadığına ilişkin denetim talimatı verildi mi?

– Rehabilitasyon amaçlı hizmet veren Çocuk Destek Merkezinin, bu projeyle birlikte sosyal hizmet anlayışının en ufak zerresiyle bağdaşmayan değişiminden bakanlık yetkilileri ve Diyarbakır Valiliği haberdar mıdır? Adı geçen projeler; Çocuk Destek Merkezinin içerisinde hangi kanun kapsamında ve usullerle açıldı? Onayı kimler verdi?

– Şehitlik Çocuk Destek Merkezinin, ‘atıl’ kuruluş olarak değerlendirildiğine dair duyumlar mevcuttur. Bir kuruluşun atıl olarak değerlendirilmesinin maksadı nedir? Bir kuruluşun atıl olarak değerlendirilmesindeki ölçüt, içerisindeki çocukların nicelikleri midir? Eğer bu kuruluş ‘atıl’ ise yasal yollardan dönüşümü neden yapılmamıştır?

– Gizlilik, mahremiyet ve can güvenliği ilkelerini ihlal eden, çocukları teşhir ederek çalışan yetkililer ve görevliler tarafından, mağdur kadın ve çocuklara yönelik, riski önleme görevi layığıyla yerine getirilebilir mi?

– Lice Sosyal Hizmet Merkezi ile ilgili iddialara ilişkin Bakanlık ve Valiliğin herhangi bir soruşturması var mıdır? Tadilat işlemleri bittikten sonra ihale yapılmasına neden gerek duyulmuştur? Devlet görevlileri ve yetkililerinin kanunu sadece göstermelik olarak kullandıkları görülmektedir. Bu ranta kimler ortak edilmiş ve kimler tarafından neye karşılık peşkeş çekilmiştir?

– 2019 yılı itibari ile personellerin maaşlarını aldığı bankanın değiştiği de göz önünde bulundurularak yeni dönem için anlaşılan bankanın işlem sisteminin bu tür kişilere fırsat sağladığı herkes tarafından bilinirken kurum yöneticileri, komisyon üyesi olan kurum yetkilileri ve yetkili sendika bunu göz önünde bulundurmuş mudur?”

SON TWEET’LER

31 minutes ago
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan mayıs ayı bütçe gerçekleşmelerine göre Cumhurbaşkanlığı geçen yılın ilk 5 ayında 198 milyon lira harcarken bu yılın aynı dönemindeki harcaması 1.5 milyar liraya yaklaştı. https://t.co/d7fi0MUjSr
1 3
40 minutes ago
Ankara'nın Elmadağ ilçesinde etkili olan sağanak, ilçede hayatı olumsuz etkiledi. İlçede 15 ev ve iş yerini su basarken, cadde ve sokaklar göle döndü. https://t.co/xvzrnzs3BA
1
49 minutes ago
Malatya'nın Kale ilçesinde AKP Belediye Meclis Üyesi Abdulvahap Akdeniz (63) arkadaşları ile evinin balkonunda oturduğu sırada silahlı saldırıya uğradı. Açılan ateş sonucu Akdeniz ve arkadaşı Sait Yıldırım (49) yaralandı. Akdeniz, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. https://t.co/AGeR8S7jt6
1 3
56 minutes ago
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) "Türkiye'nin İlk 1.000 İhracatçısı 2018" araştırmasına göre, Ford Otomotiv, 5 milyar 683 milyon dolarlık ihracatla Türkiye'nin lider şirketi oldu. https://t.co/b5fPkShAAj
1 2
1 hour ago
Ekrem İmamoğlu "İBB'de yapılan usulsüzlükler ile ilgili detayların yer aldığı 2017 yılına ait son Sayıştay raporlarını bir türlü bulamayanlar ve okuma fırsatı olmayanlar için paylaşıyorum" dedi:
📌https://t.co/RmGx83yXnQ
📌https://t.co/ntGJWATrrS
📌https://t.co/K9PpM40ykc https://t.co/ZuFSsQCjaO
7 22