GÜNDEM

Temmuz ayında 37 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Temmuz 2018 Veri Raporu’nu açıkladı. Rapora göre; erkek şiddeti sonucu 37 kadın hayatını kaybetti, 433 çocuk ise cinsel istismara maruz bırakıldı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]K[/mks_dropcap]adın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Temmuz ayı kadın ve çocuklara dönük cinayet, şiddet ve cinsel suçlara ilişkin raporunu açıkladı. Buna göre, erkek şiddeti sonucu Temmuz ayında 37 kadın öldürüldü, 433 çocuk cinsel istismara, 41 kadın ise cinsel saldırıya maruz bırakıldı.

7 AYDA 75 ŞÜPHELİ ÖLÜM

Basında yer alan haberlerden derlenen raporda, Haziran ayına göre kadın cinayetlerinde çok az bir düşüşün yaşandığı belirtilerek, şöyle devam edildi: “Kadına yönelik şiddetin en büyük artış sebeplerinden biri kadın cinayetlerinin, ölümlerin aydınlatılmaması. Temmuz ayında yaşanan kadın cinayetlerinden 16’sının nedeni tespit edilemezken,10’u şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti.”

Şüpheli ölümlerde artış yaşandığının da vurgulandığı raporda, şu bilgiler paylaşıldı: “2018 yılının Ocak ayından itibaren 75 şüpheli ölüm gerçekleşti. İlgili mercilerin görevini yerine getirmeyip, şüpheli ölümlerin gerçek cinayet sebepleri olarak ortaya çıkmaması halinde ise şiddetin boyutu artmaya devam ediyor. Kadınların 16’sının neden ve kim tarafından öldürüldüğü tespit edilmezken, 10’u intihar veya başka bir sebep gösterilerek şüpheli ölüm olarak kaydedildi. Temmuz ayında 41 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadınların 29’u tanımadığı kişiler tarafından saldırıya uğradı. Kadınlardan 7’si kendi hayatına dair karar almak isterken, 1’i boşanmak istediği için ve 3’ü ekonomik gerekçelerle öldürüldü.”

433 ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMAR

Raporda Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 392 çocuğun cinsel istismar sonucu hamile kaldığının ortaya çıktığı da hatırlatılarak, Temmuz ayında 433 çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı açıklandı. Bunun asıl sayı olmadığı daha da fazla olduğunun da altı çizilerek, Temmuz ayında 41 kadının da cinsel şiddete maruz bırakıldığı belirtildi.


SAMSUN’DA NEFRET CİNAYETİ

Samsun’da trans bir kadın birlikte olduğu erkek tarafından evinde öldürüldü. Cinayeti işleyen sanık kendini, “Erkekliğime laf etti, öldürdüm” ifadeleriyle savundu.

KORUMA KARARI ALDIRAN KADINA SALDIRI

İstanbul Ümraniye’de Mercan S. isimli kadın, boşandığı Hamdi S.’nin saldırısına uğradı. Olay dün saat 07.30 sıralarında Tepeüstü Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Mercan S., 2 ay önce boşandığı Hamdi S. ile sokakta karşılaştı. İkili arasında konuşma bir anda tartışmaya dönüştü. Tartışma sonrasında Mercan S., Hamdi S.’nin yanından ayrılarak uzaklaşmaya başladı. Bu sırada Hamdi S. elindeki bıçakla kadına saldırdı. Yaralı kadın hastaneye kaldırılırken, saldırı sonrası kaçan Hamdi S.’yi yakalama çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Ayrıca, Mercan S.’nin boşanma sonrası koruma kararı aldırdığı öğrenildi.