GÜNDEM MANŞET POLİTİKA

Yıldırım açıkladı: Cinsel istismar önerisi komisyona çekildi

Başbakan Yıldırım, ‘Tecavüzcüye af geliyor Böyle bir şey yok’ diyerek skandal ‘cinsel istismar’ yasasının komisyona geri çekildiğini açıkladı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]A[/mks_dropcap]tatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, kamuoyunda büyük tepki toplayan ve ‘cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesini öngören’ düzenlemenin komisyona geri çekildiğini açıkladı.

‘Tecavüzcüye af yok; bu kanayan bir yaradır, görmek lazım’ diyen Yıldırım, ‘Cumhurbaşkanımızın geniş mutabakat çağrısı, gerekse de muhalefet partilerine kendi önerilerini geliştirmeleri için zaman tanıması bakımından bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Komisyonda herkesin görüşleri dikkate alınarak değerlendirilip, bu konu çözüme ulaştırılacaktır.’ ifadelerini kullandı. Düzenlemeyle ilgili muhalefete danışacaklarını tekrar dile getiren Başbakan, ‘Toplumda bu konuda kafa karıştırmayı başardılar. Muhalefetten bir öneri gelirse bunu dikkate alacağız’ dedi.

‘TECAVÜZCÜYE AF GELİYOR, BÖYLE BİR ŞEY YOK’

Yıldırım’ın düzenlemeyle ilgili açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Erken yaşta evlilik, erken yaşta çiftlerin kendi rızasıyla veya ailenin rızasıyla evlenmeleri, rıza olsa bile kanunen yasak. Suç. AK Parti iktidarından önce böyle bir suç yoktu. AK Parti hem gençleri, hem aileyi korumak adına reşit yaştan önceki evlilikler, rızayla bile olsa bunu ceza kanununda suç olarak tanımladı. Ancak bu değişikliği bilemeyen gençler, 17-18 yaşından önce evlilik yapıyor, bu evlilikten çocuklar olunca, bu çocukların nüfusa kaydedilmesi esnasında bunun suç olduğunu ancak öğreniyorlar. Böylece erkek cezaevine gidiyor, kadın çocuklarla ortada kalıyor. Yani, gençlerin yaptığı bu evliliğin bedelini çocuklar ödüyor. Özellikle bu toplumda bilindiğinden daha derin, kanayan bir yaradır. Seçim meydanlarında gerek bizler, gerek ana muhalefet partisi CHP, MHP ve diğerleri hep bu sorunla karşı karşıya kaldık ve biz bir söz verdik. Toplumun tüm sorunlarını çöze çöze bugünlere gelen AK Parti’nin bir prensibi var “Sorunları torunlara bırakmamak” Bu işi halledelim ve binlerce gencin bu sorununu çözelim diye girişimde bulunduk, kanun teklifi verdik. Birden kıyamet koptu. Neymiş “Tecavüzcüye af geliyor” Böyle bir şey yok. Bizim amacımız az önce anlattığım bu mağduriyeti gidermek. Muhalefete bu konuda uzlaşma çağrıları yaptık “Teklifiniz varsa getirin, halledelim” dedik. Ne yazık ki bu çağrımız kabul görmediği gibi, aynı zamanda da bunu bir siyasi rant olarak kullanma yolunu tercih ettiler ve çok önemli bir problemi yine ıskaladılar. Bu yönde toplumda da bir kafa karışıklığı oluşturmayı kısmen başardılar. Gerek toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, gerek Cumhurbaşkanımızın geniş mutabakat çağrısı, gerekse de muhalefet partilerine kendi önerilerini geliştirmeleri için zaman tanıması bakımından bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Komisyonda herkesin görüşleri dikkate alınarak değerlendirilip, bu konu çözüme ulaştırılacaktır.

Dokuz8HABER