MANŞET POLİTİKA

Demirtaş: Türk-Kürt savaşı yok, AKP devletinin açtığı savaş var

ANKARA. HDP ES BASKANI SELAHATTIN DEMIRTAS , PARTISININ GRUP TOPLANTISINDA KONUSTU. CIZRE DE MEYDANA GELEN OLAYLARDA POLISIN KULLANDIGINI IDDIA ETTIGI PLASTIK MERMILERIN OLDURULEN COCUGUN KAFASINA ISABET ETTTIGINI SOYLEDI. (FOTO: UMIT KOZAN /DHA)

ANKARA. HDP ES BASKANI SELAHATTIN DEMIRTAS , PARTISININ GRUP TOPLANTISINDA KONUSTU. CIZRE DE MEYDANA GELEN OLAYLARDA POLISIN KULLANDIGINI IDDIA ETTIGI PLASTIK MERMILERIN OLDURULEN COCUGUN KAFASINA ISABET ETTTIGINI SOYLEDI. (FOTO: UMIT KOZAN /DHA)

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu. Demirtaş konuşmasında, “Türk-Kürt savaşı yok. AKP devletinin burada ve Rojava’da Kürtlere açtığı savaş var” ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Sur’un Toledo gibi yeniden inşa edileceği yönündeki sözlerini eleştirdi. Toledo’nun faşist diktatör Francisco Franco’ya karşı 69-70 gün direndiğini hatırlatan Demirtaş, Davutoğlu’nun Franco’ya özendiğini savundu. Cumhurbakanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemi için Hitler Almanyasına gönderme yaptığını hatırlatan Demirtaş, ”Biri Hitler, biri Franco” diye konuştu. Selahattin Demirtaş’ın konuşmalarından öne çıkan kısımlar şöyle:

”Diyelim ki evinizin içerisine top mermisi geldi ve öldünüz. Akşam da havuz medyasında ‘Teröristler öldürdü’ diye haber oluyorsunuz. Öldürmek de içlerini soğutmuyor. Evinizde katledilseniz bile peşinizi bırakmıyorlar, cenazenizi defnetmenize izin vermiyorlar.

Bazı insanlara Cizre’deki o bodrum katında olanlar inanılmaz geliyor. İşte biz tam da o inanılmazın gerçek olduğunu anlatıyoruz. Cizre’deki bodrum katına ilişkin yalan söylüyorsak, bunu ispatlamak bir dakikalık iş. Neden binaya erişilmesini engelliyorsunuz?

“Şu anda olanlar Türk halkının yararına değil”

“Türk kardeşlerime seslenmek istiyorum. Şu anda olup bitenler Türk halkının yararına değil” diyen Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Yaşamını yitiren her insan bizim. Siz sessiz kaldığınız için yapabiliyorlar. Türk-Kürt savaşı yok. AKP devletinin burada ve Rojava’da Kürtlere açtığı savaş var. AKP devletinin Sur’da yıktığını her ev, Cizre’de bombaladığı her apartman İzmir’de, İstanbul’da da duygu kırılmasına yol açıyor.

Adalet Bakanı çıkmış, milletvekilimizi terörist olmakla suçluyor. Bakan, ama adalet sıfır. Savcı mısın, hakim misin?”

“Sen başkanlığı savun, biz özerkliği”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı canlı yayında tartışmaya çağıran Demirtaş. “Sen başkanlığı savun, biz özerkliği. Bakalım halk hangisine ikna oluyor. Cumhurbaşkanı’yla Başbakan birlikte gelebilir. Nokta ile virgül. Birlikte gelsinler. Başkanlığı savunmak serbest, savunmamak yasak. Bizim konuşmamız yayınlanmaz. Şu anda Şili’de konuşsa 30 kanal canlı yayına girer” diye konuştu.

“Biri Hitler, biri Franco”

Toledo düştükten sonra Franco faşizmi başlıyor. Başbakan ‘Sur’u düşürüp Franco olmak istiyorum’ diyor. Biri Hitler, biri Franco.

Peki yarın ne olacak? Sur’a bayrak dikmek midir zafer? Duvarlara Türk’ün gücünü göreceksiniz yazmak mıdır zafer?

‘Bunlara etek giydiririz’ diyor. Neresini düzeltelim? Başka türlü hakaret et. İsteriz ki anneleri ‘Sen utanmıyor musun’ desin.

“Saray’da her konuştuğun yemin mi etmiş?”

İşte görüyorsunuz. Leyla Zana yemin etmezse görüşmezmiş. Barışı konuşmak için milletvekili yemini mi etmiş olmak lazım? Yemin etmezse Zana ile görüşmezmiş. Saray’da her konuştuğun yemin mi etmiş? Muhtarlar yeminli mi ki beyinlerini ütülüyorsun?” (dokuz8HABER/DHA/Zete)

 

SON TWEET’LER

38 minutes ago
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de yılın ilk 4 ayında 642 bin adet gayrimenkul satıldı. Konut, iş yeri, arsa ve tarlayı kapsayan satışlarda ortalama tapu başına ödenen rakam ise 153 bin liraya yükseldi. https://t.co/Nr7G9Pn1kt
1 1
1 hour ago
Fransa’nın başkenti Paris’teki meşhur Notre Dame Katedrali’nde çıkan büyük yangın sonrası, ilk ayin katılanların başına taktıkları kasklar ile yapıldı. https://t.co/tCtijqX6GH
4
2 hours ago
73. Cannes Film Festivali, 12-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. https://t.co/dIFtKXwlTk
1 2
3 hours ago
Polonya’nın ev sahipliğinde bu yıl 22’ncisi düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda, Ukrayna tarihinde ilk kez turnuvada şampiyon oldu. https://t.co/wZu8lB0Svt
1 7
4 hours ago
Türkiye’nin ilk ve tek opera akademisi Opera Italiana Academy, 21-23 Haziran tarihleri arasında “Marco Vinco Ustalık Sınıfı Konseri” düzenliyor. Etkinliğin kapanış konseri, 24 Haziran Pazartesi akşamı, 20:00’da İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. https://t.co/cwEkW7N5DC
9