BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Veri Haberciliği

Ağustos ayı zaman tüneli: Dolardaki artış gazete kağıdını da vurdu

Ağustos ayı, gazeteciler hakkında açılan davalar ve görülen duruşmalarla geçti. Bazı basın kuruluşlarının okurlarına ulaşmaları engellenirken sosyal medya gözaltıları devam etti. Sosyal medya hesaplarının erişime engellenmesi tüm hızıyla sürdü.

Ağustos ayında ilginç gerekçelerle verilen cezalar da televizyonlara yönelik sansürün bir parçasıydı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), “Kadın” isimli dizide “çarpık ilişkilerin konu alınması” iddiasıyla FOX TV’ye idari para cezası verilmesini kararlaştırdı. Kurul, Tele1 kanalına ise, Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı yayınlarda “Türkiye’nin milli politikalarına aykırı, eleştiri sınırlarını aşan yorumlar” iddiasında bulunarak yaptırım uygulanmasına karar verdi.

Twitter’daki oldukça popüler olan “Kaç Saat Oldu” Twitter hesaplarından biri de devletin hedefindeydi. @KacSaatOlduNet Twitter hesabı, İçişleri Bakanlığı’nın talebi ile Twitter tarafından erişime engellendi.

Öte yandan, fırlayan dolar basının üzerinde baskının artmasına sebep oldu. Dolardaki artış gazete kâğıdı fiyatlarına yansıdı. Cumhuriyet ve Sözcü basılı gazete fiyatına zam yaptı; Aydınlık ise yayınına ay içinde üç günlüğüne ara verdi.