BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

26 ifade özgürlüğü grubundan Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri için ortak bildiri

Aralarında ⁦IFJ, IPI, Uluslararası PEN, Norveç Almanya İsveç PEN⁩, Article 19, CPJ, ECPMF, CRNI, AEJ’nin de olduğu 26 basın ve ifade özgürlüğü örgütü, Özgür Gündem nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri davasında hapisle yargılanan Fincancı, Nesin ve Önderoğlu için “beraat” istedi.

26 ifade özgürlüğü grubunun ortak bildirisi şöyle:

Aşağıda ismi geçen basın ve ifade özgürlüğü grupları, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) temsilcisi ve Uluslarlarası Basın Enstitüsü (IPI) üyesi Erol Önderoğlu ile Türkiye İnsan Hakları Derneği Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci, yazar Ahmet Nesin’e karşı uzun süren yargı sürecini kınıyor, hükmün verilmesi beklenen 15 Nisan 2019’da görülecek duruşmada beraat etmelerini talep ediyoruz.

Davadaki üç sanık, KHK ile kapatılan Özgür Gündem için başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” dayanışma kampanyasına katılmaları sebebiyle “terör örgütü propagandası yapmak,” “suç işlemeye teşvik” ve “suçu ve suçluyu övmek” suçlamalarıyla yargılanıyorlar.

İmzacı gruplar olarak ayrıca Türkiye’de otokratik bir girişim altında muhalif tüm sesleri susturmak, bağımsız gazeteciliği engellemek adına gazetecilere karşı devam eden tüm tutuklama ve yargılamaları şiddetle kınıyor.

Üç yıla yakın süren bu davada yargılanan Önderoğlu, Korur Fincancı ve Nesin’e tüm dayanışma ve desteğimizi gönderiyor, Türk hükümetinden gazeteci, akademisyen ve yazarlara karşı yürütülen bu baskı iklimini sonlandırmasını talep ediyoruz.

IPI Türkiye Savunu Koordinatörü Caroline Stockford; “Bu dava asla cezai kovuşturmaya konu olmaması gereken mesleki bir dayanışmadan doğan hareket sonucu başlamıştır. Türkiye, halkın haber alma ve haber yayma hakkı için çalışan gazetecilerin haklarını ihlal etmeye bir son vermeli.”

ARTICLE 19 Avrupa ve Orta Asya Koordinatörü Sarah Clarke; “Yetkililer, önde gelen insan hakları savunucularını hedef alarak, Türkiye’de sivil toplumdan geriye kalan ne varsa yok etmeye çalışıyorlar. Ancak başaramayacaklar. Meslektaşlarımızı yalnız bırakımıyoruz ve bitmek bilmeyen bu yargısal tacize bir son verilmesini talep ediyoruz.”

Basın ve Medya Özgürlüğü için Avrupa Merkezi (ECPMF) yetkilisi Nora Wehofsits; “Türkiye’de dayanışma eyleminin kendisi suç unsuru yapıldığı zaman, uluslararası dayanışma göstermek her zamankinden daha da önemli oluyor.”

OBC Transeuropa’dan Chiara Sighele; “Uluslararası kamuoyu, Türkiye’nin Erdoğan’ın Türkiye’sinden ibaret olmadığını bilmeli. Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin gibi birçok cesur kişi ve kurum duyurulmalı ve desteklenmeli. Bu nedenle uluslararası kamuoyuna Türkiye hakkında sürekli ve geniş kapsamlı bilgi akışı sağlamak bugün her şeyden önemli.”

Norveç PEN Başkan Yardımcısı Kjersti Løken Stavrum; “Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin’in arkasındayız. Gazetecilere destek sağlamak ve Türk hükümetinin gazeteci yargılamalarını durdurmak için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz.”

Özgür Gündem, Türk yetkililerinin uzun süredir hedefinde. Geçen ay Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin gazetenin sahibi Ali Gürbüz’e yönelik 2004-2005 yılları arasında açtığı sistematik davalarla ifade özgürlüğü ihlali yaptığına hükmetti.

İmzalayanlar:

ARTICLE 19
Articolo 21
Association of European Journalists
CRNI (Cartoonists Rights Network International)
CPJ (Committee to Protect Journalists)
Danish PEN
ECPMF (European Centre for Press and Media Freedom)
EFJ (European Federation of Journalists)
English PEN
Freedom House
Front Line Defenders
German PEN
IFJ (International Federation of Journalists)
IPI (International Press Institute)
Norwegian PEN
OBC Transeuropa
PEN America
PEN Belgium/Flanders
PEN Canada
PEN Germany
PEN International
PEN Netherlands
P24 (Platform for Independent Journalism)
SEEMO (South East Europe Media Organisation)
Swedish PEN
Wales PEN Cymru

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

1 hour ago
CHP milletvekili Mürsel Alban, İBB başkanlık seçiminin tekrar edilmesi kararının alındığı 6 Mayıs’tan bu yana 39 günde, kamu bankalarının hükümete yakınlığıyla bilinen 6 gazeteye 260 defa reklam verdiğini açıklarken bu durumu “hortumlama” olarak niteledi. via/
@BirGun_Gazetesi https://t.co/EpabqNiLJU
4 10
2 hours ago
Patnos Spor’un Amatör Lig şampiyonluğu nedeniyle AKP'li Pendik Belediye Meclis Üyesi İdris Bilici'nin verdiği yemekte, CHP Kadıköy Belediye Başkanı
@serdildara
Odabaşı'na sahneye davet ederken “siyaset yok sadece selamlama yapacaksınız” demesi üzerine, Odabaşı geceyi terk etti. https://t.co/7qCeMb56ve
2 15
3 hours ago
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, haziran ayında gerçekleştirdiği 3’üncü oturumunda, öğrencilere ekonomik destek olmak amacıyla öğrenci evlerine su faturalarının konutlara uygulanan faturalandırmadan yüzde 50 indirimli olması kararı alındı. via/
@sendikaorg https://t.co/IrrJL87EGc
1 20
4 hours ago
Batman Belediye Eş Başkanı Songül Korkmaz, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından başlatılan, “Tüm Kamusal Alanlarda Kirlilikle Mücadele Çalışmaları” kapsamında gerçekleştirdiği park ziyaretlerinde, ‘kirletmemek en iyi temizliktir’ dedi.
#dokuz8/
@CiwanDegerEvli https://t.co/aeRxcynRca
1 7
5 hours ago
Hazine Kamu Finansmanı eski Genel Müdürü Hakan Özyıldız [@HAKANOZYILDIZ], twitter üzerinden yaptığı açıklamada devlet ve hükümet kavramlarının ayrımına dikkat çekerek, kamu hizmeti için tarafsızlığın önemine vurgu yaptı. https://t.co/rHKZvntaSs
8 42