BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) heyeti Türkiye’de

IPI öncülüğündeki uluslararası heyet İstanbul ve Ankara’da temaslar için bugün Türkiye’ye geldi. Heyet önce İstanbul’da gazeteciler ve yerel STK’lar ile görüşecek ardından Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay temsilcileri ile toplantılar yapacak.

Önde gelen gazeteci, editör ve medya yöneticilerinden oluşan bir iletişim ağı olan Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), bugün uluslararası ifade ve basın özgürlüğü kurumlarının temsilcilerinden oluşan geniş bir heyetle 11-13 Eylül tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’ya yapılacak misyonun başladığını duyuruyor.

IPI öncülüğünde gelen uluslararası heyet Article 19, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Uluslararası PEN, Norveç PEN ve Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) olmak üzere sekiz global basın ve ifade özgürlüğü grubunun üst düzey temsilcilerinden oluşuyor.

Ziyaret Türkiye’de basın özgürlüğü üzerinde devam eden baskılara cevaben gerçekleştiriliyor. IPI verilerine göre bugün 136 gazeteci hapiste tutuluyor.

İlk olarak İstanbul’a gelen heyet, misyon süresince gazeteciler ve yerel STK’lar ile görüşerek ülkedeki basın özgürlüğü üzerine son gelişmeler, devam eden gazeteci yargılamaları ve genel durum hakkında yerli uzmanlardan görüş alacak.

Daha sonra Ankara’ye geçecek olan heyet Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay temsilcileri ile toplantılar yapacak.

Misyonun son günü olan 13 Eylül, Cuma saat 13:00’te Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nde (AGC) bir basın konferansı düzenleyerek toplantıların sonuçları kamuoyuyla paylaşılacak.