BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ MEDYA

IPI: Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın

Bağımsız gazeteci, editör ve medya yöneticilerinin bir araya gelerek kurduğu Uluslararası Basın Enstitüsü’nden (IPI), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınlanan açıklamada “En çok tutuklu gazetecinin bulunduğu Türkiye’de tutuklu yargılanan gazetecilerin serbest bırakılması talebimizi yineliyoruz” denildi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]I[/mks_dropcap]PI’dan yapılan açıklamada “Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Ocak’ta yayınladığı mesajda 16 yıllık AKP yönetiminde yapılan reformlarla basının özgürleştiği, zenginleştiği, ve çeşitlenebildiği bir zeminin yaratıldığı söylenirken, sayısal veriler ise aksini anlatıyor” ifadelerine yer verilirken; 15 Temmuz’dan sonraki dönemde en az 211 gazeteci ve medya yöneticisi gözaltına alındı, tutuklandı veya cezai kovuşturmaya tabi tutulduğu vurgulandı.

“HÜKÜMETİN AÇIKLAMALARI GERÇEKTEN ÇOK UZAK”

Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin açıklama yapan Türkiye Savunu Koordinatörü Caroline Stockford, “Çoğunluğu gazetecilik faaliyetlerinden ötürü tutuklanan 157 gazeteci hapiste bulunuyorken, hükümetin ülkede basın özgürlüğü üzerine sorun olmadığı yönündeki açıklamaları gerçeklerden çok uzakta” sözlerini kaydetti.

“EN AZ 157 GAZETECİ TUTUKLU”

IPI’nın Türkiye’deki verilere dair derlemesi ise şu şekilde:

-En az 157 gazeteci tutuklu.

-Tutuklu gazetecilerden 127’si 15 Temmuz’dan sonra tutuklandı. Rakamlara göre darbe girişiminden önce yaklaşık 30 gazeteci cezaevinde bulunuyordu.

-Son 30 ayda en az en az 211 gazeteci ve medya yöneticisi gözaltına alındı, tutuklandı veya cezai kovuşturmaya tabi tutuldu.

-Bu rakam üzerinden 84 gazeteci serbest bırakılırken, 52 gazeteci cezaya çarptırıldı, 75’i ise hala tutuklu yargılanıyor.

-Son 2.5 yılda çoğu ‘iftira’, ‘hakaret’ veya ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ suçlamalarından olmak üzere gazeteciler toplamda 492 yıl, 11 ay, 8 günlük cezaya çarptırıldı ve gazetecilere “Anayasa’yı ihlal etme” suçundan 5 ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi.

-Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) aralarında gazete, dergi, radyo kanalları ve. matbaalar olmak üzere toplamda 166 medya kuruluşu kapatıldı.

SON TWEET’LER

46 minutes ago
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan mayıs ayı bütçe gerçekleşmelerine göre Cumhurbaşkanlığı geçen yılın ilk 5 ayında 198 milyon lira harcarken bu yılın aynı dönemindeki harcaması 1.5 milyar liraya yaklaştı. https://t.co/gT5VMm5au3
5 12
1 hour ago
Ekrem İmamoğlu'ndan TRT'ye:
"Beni niye çıkarmadınız? Talimat mı aldınız?" https://t.co/10wVxB4sM3
10 53
2 hours ago
Venezuela'nın Kolombiya sınırında yasa dışı silahlı gruplar arasında çıkan çatışmada 12 kişinin öldüğü bildirildi. https://t.co/yUe1elgPtG
1 4
2 hours ago
Yozgat’ın Yerköy ilçesinde sağanak yağış sonrası göle dönen yolda bir yurttaşın masa ve sandalye koyup çorba içtiği fotoğraf sosyal medyada gündem oldu. https://t.co/DdJNci5dDo
10 60
3 hours ago
Almanya'da düzenlenen tenis turnuvasında, Fransız tenisçiler Jo-Wilfried Tsonga ile Benoit Paire'ın tenis topuyla futbol oynamaları sosyal medyada en çok izlenenlerden oldu. https://t.co/HSu1kHTlyu
10 41