SAĞLIK

“Sağlığın satıldığı AVM değil, sağlığımız için hastane istiyoruz”

SES’in Şehir Hastaneleri Çalıştayının sonuç bildirgesini açıkladığı toplantıda söz alan katılımcılar şehir hastaneleri gerçeğini tartıştı.

Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), 16–17 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirdiği Şehir Hastaneleri Çalıştayının sonuç bildirgesini bugün genel merkezinde; sağlık-emek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı toplantıda açıkladı.

Eş Genel Başkan Gönül Erden’in sonuç bildirgesini açıkladığı toplantıda, söz alan katılımcılar şehir hastaneleri gerçeğini tartıştı.

“ORTAK BİR MÜCADELE HATTI ÖRÜLMELİ”

Gönül Erden, şehir hastanesi yağması, kent yağması ve sağlık emekçilerinin sömürüsüne karşı tüm toplumu harekete geçirecek bir mücadele hattının örülmesinin öneminin altını çizerek, sağlık hizmetinin topluma en yakın yerde, ulaşılabilir, uygun mekanlarda verilmesi gerektiğini söyledi.

TTB Genel Sekreteri Sezai Berber, geçmişten bugüne şehir hastaneleriyle ilgili aktif takip yürüttüklerini belirterek, kazanılan hukuki davaların yeni yasal değişikliklerle önüne geçildiğini belirtti. Berber, şehir hastanelerinde yaşanan ve yaşanacak sorunlara karşı sağlık emek ve meslek örgütlerinin birlikte mücadelesinin önemine değindi.

“MECLİS’TE KOMİSYON 2 YILDIR TOPLANMIYOR”

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp şehir hastaneleri gerçeğinin toplumdan gizlendiği gibi Meclis’te de gizlendiğini ifade etti.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ise Meclis’teki sağlık komisyonunun iki yıldır toplanmadığını belirterek, dolayısıyla sağlık emekçilerinin taleplerinin de gündeme gelmediğini söyledi.

“ORTAK MÜCADELE DEVAM ETMELİ”

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Öz Doğan, şehir hastanelerine karşı hizmeti alanlarla hizmeti veren emekçilerin ortak mücadelesine vurgu yaptı.

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Başkan Yardımcısı Nezaket Özgür, koruyucu sağlığı öncelemeyen uygulamalara karşı ortak mücadelenin devam etmesi gerektiğini söyledi.

“ŞEHİR HASTANELERİ PROJESİ SAĞLIKSIZLIK”

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Özgür Topçu, kent ve doğa yağmasının bir parçası olan şehir hastaneleri projesinin sağlık değil sağlıksızlık olduğunu belirtti.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

1 hour ago
CHP milletvekili Mürsel Alban, İBB başkanlık seçiminin tekrar edilmesi kararının alındığı 6 Mayıs’tan bu yana 39 günde, kamu bankalarının hükümete yakınlığıyla bilinen 6 gazeteye 260 defa reklam verdiğini açıklarken bu durumu “hortumlama” olarak niteledi. via/
@BirGun_Gazetesi https://t.co/EpabqNiLJU
4 10
2 hours ago
Patnos Spor’un Amatör Lig şampiyonluğu nedeniyle AKP'li Pendik Belediye Meclis Üyesi İdris Bilici'nin verdiği yemekte, CHP Kadıköy Belediye Başkanı
@serdildara
Odabaşı'na sahneye davet ederken “siyaset yok sadece selamlama yapacaksınız” demesi üzerine, Odabaşı geceyi terk etti. https://t.co/7qCeMb56ve
2 15
3 hours ago
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, haziran ayında gerçekleştirdiği 3’üncü oturumunda, öğrencilere ekonomik destek olmak amacıyla öğrenci evlerine su faturalarının konutlara uygulanan faturalandırmadan yüzde 50 indirimli olması kararı alındı. via/
@sendikaorg https://t.co/IrrJL87EGc
1 20
4 hours ago
Batman Belediye Eş Başkanı Songül Korkmaz, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından başlatılan, “Tüm Kamusal Alanlarda Kirlilikle Mücadele Çalışmaları” kapsamında gerçekleştirdiği park ziyaretlerinde, ‘kirletmemek en iyi temizliktir’ dedi.
#dokuz8/
@CiwanDegerEvli https://t.co/aeRxcynRca
1 7
5 hours ago
Hazine Kamu Finansmanı eski Genel Müdürü Hakan Özyıldız [@HAKANOZYILDIZ], twitter üzerinden yaptığı açıklamada devlet ve hükümet kavramlarının ayrımına dikkat çekerek, kamu hizmeti için tarafsızlığın önemine vurgu yaptı. https://t.co/rHKZvntaSs
8 42