TOPLUMSAL CİNSİYET

Mor Çatı: 2018’de başvuru yapan 800 kişiden 682’si şiddete maruz bırakıldı

Mor Çatı, 2018 yılında başvuru yapan 800 kişiden 682’sinin şiddete maruz bırakıldığı için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 2018 yılı faaliyet raporunu olarak açıkladı. Şiddetten uzaklaşmaya çalışan kadınlarla dayanışma sağlamak amacıyla mücadele eden Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı’nın raporunda, 2018 yılında Dayanışma Merkezi’ne ilk defa başvuran 800 kadın ve çocukla, bin 409 görüşme yapıldığı belirtildi.

Raporda, daha önceki yıllarda başvuruda bulunup 2018’de de destek almaya devam eden kadınlarla yapılan görüşmelerin toplamının ise bin 808 olduğu kaydedildi.

İlk defa 2018’de destek verilen kişilerin yaş aralığının 0-73 yaş arasında değiştiği belirtilen raporda “Destek verilen 800 kişiden 645’inin doğum yılı bilinmektedir. Bunların yüzde 4’ü 15 yaşından küçük çocuklardı. Mor Çatı’ya başvuran kadınların yüzde 36’sı 25-34 yaş aralığındaydı ve önceki yıllarda olduğu gibi en çok bu yaşlardaki kadınlar başvurdu. Yüzde 20’si 16-24, yüzde 24’ü 35-44, yüzde 12’si 45-54, yüzde 3’ü 55-64 yaş aralığındaydı, yüzde 1’i ise 65 yaş üstündeydi” denildi.

“ŞİDDET UYGULAYANLARIN ÇOĞU KADINLARIN YAKINLARI”

Raporda, başvuran 800 kişiden 682’sinin şiddete maruz bırakıldığı belirtilerek, şu verilere yer verildi:
“Şiddet uygulayanların yüzde 91’i yine kadınların yakını olan, tanıdıkları erkeklerdi. Kadınların yüzde 61’i eşlerinin ya da eski eşlerinin şiddetine maruz kaldıklarını paylaştılar. Evlilik ve beraberlik içinde şiddete maruz bırakıldığını belirten kadınların büyük kısmı şiddetin evliliğin veya birlikteliğin ilk günlerde başladığını ifade etti.”

“BOŞANMAK İSTEYEN KADINA ŞİDDET ARTIYOR”

Kadınların çoğunun boşanmak istediklerini söylediklerinde şiddetin arttığı ifade edilen raporda devamla şu bilgiler yer aldı:
“Psikolojik veya ekonomik şiddet gören kadınların bu süreçte fiziksel şiddete daha çok maruz kalmaya başladığı veya fiziksel şiddete maruz kalan kadınların öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşıldı. Eş, eski eş, partneri veya eski partneri tarafından şiddete maruz kaldığı için başvuran kadınlardan 318’sinin evlilik/beraberlik süresi bilinmektedir. Bu kadınların yüzde 39’u 5 yıl ve daha az süredir, yüzde 22’si ise 6 ila 10 yıl arasında evlilik/beraberlik içerisinde olduğunu belirtti.”

Raporda, “Ocak–Aralık 2018’de 2017’den itibaren destek alan sekiz kadın ve sekiz çocuğun yanı sıra 2018’de sığınak kabulü yapılan 16 kadın, üç ergen, altı çocuk ve üç bebek olmak üzere toplamda 44 kişiye sığınak desteği sağladı” denilerek, bunların içinden bir kadın ve bir çocuğun 2018’de sığınağa 2 kez kabul edildiği belirtildi.

RAPORUN TAMAMINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

SON TWEET’LER

28 minutes ago
Erdoğan: "Son seçim kimin kazandığından bağımsız olarak, milli iradenin tecellisi ile ilgili tereddütleri kaldırması bakımından başlı başına değerlidir." https://t.co/sbtRZKXTRi
2
31 minutes ago
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşuyor:
"Ekrem İmamoğlu'nu bir kez daha tebrik ediyorum. İstanbul halkının kararının başımızın üstünde yeri var." https://t.co/tzKOqnwYO6
1 3
38 minutes ago
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif:
"Trump, ABD'nin Basra Körfezi'nde Amerikan ordusunun işi yok derken yüzde yüz haklı. Ancak B takımının ABD'nin çıkarları konusunda endişe taşımadığı ortada-diplomasiyi hor görüyorlar ve savaşa susamışlar." https://t.co/rouhygcYuX
1
43 minutes ago
Atalay: Anayasal düzeni beğenmeyebilirim, eşitlikçi özgürlükçü bir anayasal düzen isteyebilirim. Ama mevcut anayasal düzen, Şehir Plancıları Odası neyse Beyoğlu Belediyesi de odur, diyor.
Bu anayasal kuruluşların itirazları, devlet yönetimine katılma biçimleri suçlulaştırılamaz. https://t.co/HA9xkB4MEn
8
48 minutes ago
Amerikan Washington Post Gazetesi Yayın Kurulu, "Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor" başlıklı makalesinde, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasındaki tutumu dolayısıyla ABD Başkanı Donald Trump'ı eleştirdi. https://t.co/rn0lUbbOjj
1 2