YEREL GÜNDEM

GANÇEP: “Sof Dağı’nda talan ve rant var”

Gaziantep’in temiz hava deposu olan Sof Dağı’ndaki çevre kıyımına dikkat çekmek isteyen çevreciler Jandarmanın engellemesiyle karşılaştı. Engellemeye rağmen dağa çıkan çevreciler, bölgedeki kum ve taş ocaklarının kapatılmasını istedi.

Gaziantep Çevre Platformu’nun Küresel İklim Eylem Haftası etkinlikleri kapsamında Gaziantep’in ciğeri konumunda olan Sof Dağındaki çevre kıyımına dikkat çekmek amacıyla düzenlediği yürüyüş Jandarma’nın engellemesine takıldı. Kırkayak Park’ında buluşan çevreciler konvoyla halinde arabalar ve minibüslerle Sof Dağı bölgesine hareket etti. Sof Dağı’na ulaşan çevrecileri çevre köylerdeki halk karşıladı. Dağ’a ‘Havama, Suyuma, Toprağıma Dokunma’ yazılı pankartla yürüyüş halinde çıkmak isteyen kitlenin yolunu Jandarmalar kesti. Yola set kuran Jandarma ile çevreciler arasında tartışma çıktı.
Jandarma komutanı gelen emir doğrultusunda geçişlerine izin vermeyeceklerini söylerken çevreciler geçişte ısrar etti. Çevrecilerin ısrarı üzerine Jandarma döviz ve pankartların indirilmesiyle dağa geçişe izin verebileceklerini söyledi. Bunun üzerine çevreciler pankart ve dövizleri bırakarak dağa çıkabildi.

DOĞA TAHRİP EDİLİYOR

Jandarma’nın engellemesine isyan eden köylü Mustafa Özbay, bölgedeki kum ve taş ocaklarının doğayı talan ettiğini belirterek, “Biz Ekim ayına kadar burada domates üzüm toplardık. Şimdi toplayamıyoruz. Bir kişinin para kazanması için bugün 4 tane köy öldürüldü. Bizim burada sürülerle davarlarımız vardı. Davarlar dağdaki otları yiyince zehirlenip ölüyor. Neden ölüyor. Ocakların tozundan ölüyor. Ormanımızı bitirdiler” dedi.

YETKİLİLER GELİP DOĞA TALANINI GÖRSÜN

Kum ocağına en yakın oturan Ahmet Aslan, köyde rahat oturamadıklarını söyledi. Dağa çevrecilerin geçişini yasaklayan GANÇEV gelip buradaki doğanın talan edilişini görmesini istediğini dile getiren Aslan, “Bizim 10 yıl önce harıl harıl akan derelerimizin, çeşmelerimizin bugün akmadığını gelip görsünler. Biz burada susuz kaldık. Bu bölgedeki ocaklardan dolayı bostanlarımızda bahçelerimizde hiç görülmeyen hastalıklar görmeye başladık. Yetkililer sesimizi duysun” diye konuştu.

GANÇEP: “SOF DAĞI’NDA TALAN VE RANT VAR”

GANÇEP tarafından yapılan açıklamada ise “Bizler GANÇEP olarak havama suyuma toprağıma dokunma şiarı ile bu önemli haftada burada toplanmış bulunmaktayız. Şehrimizde doğaya ekolojiye verilecek her türlü zarara karşı duracağız. Sermayenin daha çok kazanç elde etmek için çaldığı geleceğimize dur demek için sizleri de mücadeleyi büyütmeye GANÇEP’e davet ediyoruz. Gaziantep halkı bir çok besin kaynağını şehrin akciğeri olarak bilinen Sof dağlarından elde etmektedir. Sof dağının çevresinde 20 tatlı su kaynağı çevre köylerin ihtiyacını karşılarken, buradaki taş ocaklarının etkisinden dolayı, kaynak sayısı 2 veya 3 düşmüştür. Türkiye’nin dört bir yanında dağlarımıza, ovalarımıza ve derelerimize verdiğiniz zararlar yetti artık. ocağı çalışmaları nedeniyle şehrimizin oksijen kaynağı olan Sof dağlarını gün geçtikçe Yok eden sistem artık şunun farkına varmalı bunun sonu hepimizin ÖLÜMÜDÜR. Sof dağındaki talana ve ranta dur demek için mücadeleye devam edeceğiz“ denildi.

Dağ eteğinde bulunan bir kum ocağının önünde yapılan konuşmaların ardından eylem alkışlarla son buldu.