AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın faizle ilgili kararı öncesi “bu yüksek faizi düşürelim ya” açıklaması yaptı. Erdoğan’ın konuşması sonrasında 6,54 seviyelerine yükselen dolar Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltmesi ile dolar 6,13 seviyelerine geriledi. Faiz artırımını yorumlayan ekonomistler “faiz artışına rağmen TL’nin hızla değerlenmemesini” riskli bularak, “Sadece faiz yükseltme ile sorunlara çare bulunamaz” dediler.

TCMB ‘nin faiz kararını ekonomistler yorumladı. Faiz artırımını yorumlayan ekonomistler “faiz artışına rağmen TL’nin hızla değerlenmemesini” riskli bularak, “Sadece faiz yükseltme ile sorunlara çare bulunamaz” dediler.
İşte o değerlendirmelerden bazıları…
FAİZ KARARINA TEPKİLER – Curated tweets by dokuz8haber
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TESK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Merkez Bankası’nın faizle ilgili kararını verecek bugünkü toplantı öncesi faizleri düşürün çağrısı yaptı.
“İSRAF EKONOMİSİNDEN ÜRETİM EKONOMİSİNE GEÇİYORUZ”
“İhracat ve ithalat gibi dışarıyla işi olmayan hiç kimsenin dövizle yolu kesişmemelidir. Geniş bir tasarruf tedbirini hayata geçiriyoruz. Kamuda kullanılan araçları sayı ve nitelik olarak sınırlandırıyoruz” diye Erdoğan, “Personel alımında dikkatli davranıyoruz. Emekli olan kadar kişiyi alabiliriz ama daha fazlasını almayacağız. İsraf ekonomisi değil, üretim ekonomisine geçiyoruz. Yatırımlar konusunda da çok önemli kararlar aldık. Elimizdeki kaynakları önceliği bitmeye en yakın projelere vererek kademe kademe kullanacağız” ifadelerini kullandı.
“FAİZ DENEN SÖMÜRÜ ARACI…”
Erdoğan, “Özel sektöre ait bankalar var. Bu bankalar neye göre hareket ediyor? Merkez Bankası’nın kararlarına göre. Bakıyorsunuz, 50’lere varan faizler var. Reel sektördeki yatırımcı, yatırımlarını neye göre yapacak? Faiz konusundaki hassasiyetim değişmedi. İçinizde yüzde 50 karla çalışan var mı? Bu ancak esrar, eroin tüccarlarında olur. Faiz denen bu sömürü aracını kullanmaya asla vesile olamayız” diye konuştu.
“FAİZ SEBEP ENFLASYON NETİCEDİR”
“Faiz ve enflasyon bir sebep netice ilişkisi olarak masaya yatırdığınız zaman, faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Ama yok enflasyon sebeptir faiz neticedir diyorsan, bu işi bilmiyorsun arkadaş. Faizin oranını sen tespit edersin ama enflasyon kendi oluşur. Bugüne kadar Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon oranını tutturduğunu görmedim” diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:
“BU YÜKSEK FAİZİ DÜŞÜRELİM YA”
“Şu anda ben teori konuşmuyorum. Biz pratiğini yaşadık, dünyayı yeniden keşfetmemize gerek yok. TÜSİAD kendileri söylüyor, ‘Faiz çok yüksek’ diye. Ben de diyorum ki bu yüksek faizi düşürelim ya. Geçenlerde baktım, bir reel sektör temsilcisi soruyor ‘Başkanım, yüzde 42 faiz istediler benden’. Ne kadar için? ‘5 milyon lira için.’ Şimdi bir özel sektör bankası yüzde 42 faiz isterse ayakta durabilir mi?”
ERDOĞAN KONUŞURKEN DOLAR YÜKSELDİ
Güne 6,34 seviyesinde başlayan dolar/TL kuru, Erdoğan’ın konuşmasının ardından yükselişe geçti. Dolar 6,53 avro ise 7,60’a yükseldi.
MERKEZ BANKASI’NDAN FAİZDE 625 BAZ PUAN ARTIŞ
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Kurulu Politikası, bugünkü toplantısında aldığı kararları açıkladı. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizi yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükseltti. Böylece faizde 625 baz puan artış yapılmış oldu.
“ENFLASYONDA YUKARI YÖNLÜ RİSK”
PPK sonrası yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır. Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.”