Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, kamunun 2018 yılında yaptığı harcamaları açıkladı. Verilere göre, geçtiğimiz yıl “Müteahhitlik giderleri” kaleminde tarihi zirve görüldü ve 15.3 milyar lira ödeme yapıldı.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerinde planlanan ‘tasarruf tedbirleri’ yerine ‘rekor harcamalar’ ortaya çıktı.  Bir önceki yıl 9.7 milyar TL ödeme yapılan müteahhitlere 2018’de 15.3 milyar lira aktarıldı. Yılın en yüksek ödemesi 2.5 milyar lira ile Aralık ayında yapılırken; müteahhitlere sadece hizmet binaları için 9.3 milyar TL ödenmiş oldu.
HARCAMALAR ARTMIŞ
2018 yılında “Mal ve Hizmet Alımı” harcamaları da hız kesmedi. 57.9 milyar TL ödenek ayrılan harcama kaleminden yıl sonunda yapılan harcama 59 milyar TL’ye çıktı. Hükümetin tasarruf açıklamalarına karşın Aralık ayında mal ve hizmet alımı için 9.2 milyar TL ile yılın en yüksek harcaması yapıldı.
“Hizmet alımı” kaleminin kamuya yükü daha da arttı. Bu kalemden geçen yıl toplamda 22.6 milyar TL harcandı. 2.8 milyar TL ile en yüksek harcama yine Aralık ayında yapılırken “müşavir firma ve kişiler”e 13.3 milyar TL ödendi.
VEKİL GİDERLERİ ZİRVEDE
Yeni sistemle birlikte 550’den 600’e çıkan milletvekili sayısının kamuya yükü de arttı. Milletvekili Tedavi ve Sağlık Malzemesi Giderleri kalemi için önceki yıl 11 milyon TL olan harcama tutarı 2018’te 14.6 milyona çıktı.
GÜVENLİK VE İSTİHBARAT MASRAFLARI DA ARTIŞTA
Devletin geçen yıl yaptığı “istihbarat” harcamaları da dikkati çekici düzeye ulaştı. 905 milyon TL ödenek ayrılan “İstihbarat personeli gideri” kalemi için kamunun 941.7 milyon TL’si harcandı.
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları ile “önem kazanan” güvenlik ve savunmaya yönelik harcamalar 10.1 milyar TL’ye ulaştı. “Savaş teçhizatı” için 3.9 milyar TL harcandı. 2.2 milyar TL’lik mühimmat alımı da yapılan kalemden en yüksek harcama 1.6 milyar TL ile Aralık ayında yapıldı.
DEVLET KİRACI OLDU
Kamunun mallarını “özelleştirerek” elden çıkaran ve yerine “kiralama” yoluna giden AKP’nin bu uygulamasının sonucunda devletin kasasından 1.3 milyar TL çıktı. “Kiralama” kaleminden yapılan bu harcamaların 426 milyon TL’si kiralık araçlar için, 312 milyon TL’si ise hizmet binaları için ödendi. 135 milyon TL’ye uçak kiralanırken 67 milyon TL ise lojman kiralarına gitti. Bu kalemden de en yüksek harcama 181 milyon TL ile Aralık’ta yapıldı.
Hükümet, 2018’de 915 milyonluk taşıt aldı. Aralarında zırhlı olanların da bulunduğu kara taşıtlarına 422 milyon TL harcanırken hava taşıtı alımı için 167 milyon lira ödendi. Bu kalemden en yüksek harcamanın yapıldığı ay 646 milyon TL ile Aralık ayı oldu.