Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, bugün de yaptıkları açıklama ile kayyum rektör Melih Bulu’yu protesto etti. Akademisyenler, “Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’nun kayyum rektör olarak atanmasına karşı üniversite içindeki eylemler sürüyor. Boğaziçili akademisyenler, eylemlerinin 5. gününde Güney Kampüs’te toplanarak bir bildiri okudu.
Boğaziçi Üniversitesi’nin ilkelerini hatırlatan akademisyenler, kayyum Rektör Melih Bulu’nun atamasının bu ilkelerle bağdaşmadığını vurguladı. Bildiride, “Biz üniversitemiz özelinde Melih Bulu istifa edene kadar ‘Kayyumluk’ binası ve kapıları önünde direnişimizi sürdüreceğiz. Tüm öğrenci arkadaşlarımızı kendi kampüslerinde aynı direnişi örgütlemeye davet ediyoruz. Ancak biliyoruz ki kayyumların istifasıyla demokratik taleplerimiz tamamlanmış olmayacak. Üniversiteler özgürleşene dek, demokratik rektör seçimleri uygulamaya konana dek tüm öğrencilerle dayanışmamız alanlarda ve kampüslerde devam edecek. Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” denildi.
Öğrencilerin de alkışlarla destek verdiği eylemde sık sık “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” sloganı atıldı.

“ÜNİVERSİTEMİZİN İLKELERİNİN TAKİPÇİSİYİZ”

Akademisyenler tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Bu durum 2016’dan bu yana ağırlaşarak sürmekte olan, rektör seçimlerini ortadan kaldıran antidemokratik uygulamaların bir devamıdır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Üniversite senatomuzun 2012 yılında kabul ettiği aşağıdaki ilkelerden vazgeçmiyoruz:
*Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.
*Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş̧ kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.
*Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.
*Üniversitemizin tüm bileşenleri ile birlikte bu ilkelerin takipçisiyiz.”

İLGİLİ HABERLER

https://dokuz8haber.net/gundem/bogazicine-destek-eylemine-katilacak-ogrencilere-evlerinin-onunde-gozalti/