MEBYA-DER’e yönelik operasyonlarda gözaltına alınanlardan HDP Milletvekili Dersim Dağ’ın babası Zeki Dağ, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ da tutuklandı.

MEBYA-DER’e yönelik operasyonlarda gözaltına alınanlardan HDP Milletvekili Dersim Dağ’ın babası Zeki Dağ, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ da tutuklandı. Böylece
derneğe yönelik operasyonda toplam tutuklu sayısı 7’ye yükseldi.

28 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma gerekçesiyle 27 Şubat ve 3 Mart tarihlerinde düzenlenen ev baskınlarında aralarında MEBYA-DER eşbaşkan ve yöneticilerinin bulunduğu 28 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan HDP Milletvekili Dersim Dağ’ın babası Zeki Dağ, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ, MEBYA-DER Üyess Mevlüde Gündüz’ün aralarında bulunduğu 4 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

“ÖRGÜT ÜYESİ OLMA” SUÇLAMASINDAN TUTUKLAMA

4 kişi savcılıktaki ifadelerinin ardından “Örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Zeki Dağ, Hanım Altındağ ve ismi öğrenilemeyen bir kişinin tutuklanmasına, Mevlüde Gündüz’ün ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasına karar verdi.

TUTUKLU SAYISI 7 OLDU

3 kişinin daha tutuklanmasıyla MEBYA-DER’e yönelik operasyonda tutuklananların sayısı 7’ye, adli kontrol şartı ile serbest bırakılanların sayısı 3’e yükseldi. Operasyon kapsamında, MEBYA-DER yöneticileri Meryem Soylu (79) ve Hatun Aslan (71) 2 Mart’ta, KHK ile kapatılan eski MEYA-DER Yöneticisi Muzaffer Ulaş ve DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Tahir Gül ise 4 Mart’ta aynı gerekçelerle tutuklanmıştı.