Twitter paylaşımına dair hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi yazar Enver Aysever, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Gazeteci-yazar Enver Aysever, Twitter’da paylaştığı bir karikatür nedeniyle açılmış olan bir soruşturmayla ilgili olarak bu sabah karakolda ifade verdikten sonra hakkında Çerkezköy Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilmiş bir yakalama kararı olduğu belirtilerek gözaltına alındı.
Aysever’in avukatı Özge Demir, Çerkezköy Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Mart 2020 tarihinde Aysever’in Twitter’da yaptığı bir paylaşımla ilgili olarak “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasında bulunduğunu, bununla ilgili olarak ifadesini almak üzere bir yakalama kararı olduğunu öğrendiklerini belirtti. Aysever’in sosyal medya paylaşımlarına ilişkin yapılan şikayetlerin ise Konya, Bartın gibi illerden yapıldığı öğrenildi.
Şehit Hayrettin Yıldırım Örnek Karakolu’na götürülen Aysever, sağlık kontrolleri için hastaneye sevk edildi. Aysever daha sonra Anadolu Adliyesi’ne götürüldü.

“BENİM İTİBARIMI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN BUNU YAPIYORLAR”

Aysever ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Aysever, serbest bırakılmasının ardından yaptığı açıklamada, “Önce itibar suikastı yapıp daha sonra bir yerden düğmeye basılıyor. Bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Ben bugün ifade vermeye gitmesem yarın sabah evimi basıp gözaltına alacaklardı. Benim itibarımı ve Cumhuriyet’teki yazılarımı ortadan kaldırmak için bunu yapıyorlar” ifadelerini kullandı.