Hollanda’da koronavirüs salgınına yönelik kısıtlamalar 20 Nisan’a kadar uzatılırken, hükümet zorunlu haller dışında yurt dışı seyahatlerinin yapılamamasını istedi.

Hollanda’da hükümet, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında ülke genelinde 23 Ocak’ta yürürlüğe giren sokağa çıkma kısıtlamasının 20 Nisan’a uzatıldığını açıkladı.
Hollanda’da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge’nin yaptığı ortak basın toplantısında, 15 Aralık’ta yürürlüğe giren sıkılaştırılmış Covid-19 tedbirlerinin ve 23 Ocak’ta yürürlüğe giren sokağa çıkma kısıtlamasının 20 Nisan’a uzatıldığı duyuruldu.
AA’nın aktardığı habere göre, Başbakan Rutte, zorunlu olmadıkça Mayıs ayına kadar yurt dışı seyahatlerinin yapılmaması tavsiyesinde bulundu.
Sağlık Bakanı de Jonge, negatif test sonucu sunmak şartı ile yükseköğretim öğrencilerinin 26 Nisan itibarıyla haftada bir gün yüz yüze eğitime geçebileceği bilgisini paylaştı.
Tedbirler kapsamında, 21.00-04.30 saatlerinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, 31 Mart’tan geçerli olmak üzere saat 22.00 itibariyle başlayacak.
Hollanda’da 15 Aralık’ta yürürlüğe giren sıkılaştırılmış tedbirlere göre, temel ihtiyaçların temin edildiği market, kasap, manav, fırın gibi yerler dışındaki tüm dükkan ve mağazalar kapatılırken, sadece internet üzerinden sipariş edilen ürünler kapıda teslim edilebiliyor.
Uzmanlar, günlük vaka sayıları giderek artan ülkede üçüncü dalganın içinde olunduğuna dikkati çekmişti.