ABD Uzay ve Havacılık Ajansı’na (NASA) bağlı iki astronot Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) onarım için 7 saatlik uzay yürüyüşü gerçekleştirecek.

NASA’ya ağlı astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’nu onarmak için uzay yürüyüşüne çıktı.

7 SAAT SÜRECEK BİR ONARIM

NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdiği Chris Cassidy ve Bob Behnken, yılın üçüncü uzay yürüyüşüne çıktılar. Astronotların uzay yürüyüşünün 7 saat sürmesi bekleniyor. Cassidy ve Behnken, yürüyüş sırasında ISS’nin sancak kafesindeki güç kanallarında bulunan eski teknoloji 6 adet nikel-hidrojen bataryayı, yeni nesil 3 adet lityum-iyon batarya ile değiştirecek. Yeni bataryaların her birinin ağırlığı 194 kilogram olurken, pil yükseltme ve değiştirilme işlemleri için Ocak 2017’den bu yana 12 uzay yürüyüşü gerçekleştirildi.

BİR SONRAKİ YÜRÜYÜŞ 21 TEMMUZ’DA

ISS Program Müdür Yardımcısı Kenneth Todd, yaptığı açıklamada 20 yıllık bir kullanım ömrüne sahip olacak pil değiştirmelerinin uzun vadede çok daha iyi bir konfigürasyona sokacağını aktardı. Öte yandan bir sonraki uzay yürüyüşünün ise 21 Temmuz tarihinde yapılması planlanırken, bu yürüyüş ile ISS’deki batarya değişim işlemi sona erecek.