Amerikan Ulusal Havacılık İdaresi (NASA), uzayın kokusunu merak edenler için 15 dolar karşılığında Ekim ayından itibaren uzay kokusunu satmaya başlayacak.

Amerikan Ulusal Havacılık İdaresi (NASA), uzayın kokusunu merak edenler için 15 dolar karşılığında uzay kokusu satmaya başladı. Uzayın nasıl koktuğunu merak edenler için  Kickstarter’da başlatılan yeni bir kitle fonlama projesi olan Eau de Space, uzay kokusunu çok daha erişilebilir bir hale getirmeyi amaçlıyor.

ASTRONOTLARIN EĞİTİLMESİ İÇİN TASARLANDI

Kokuyu yaratan Steve Pearce adlı kimyager, 2008’de NASA ile bir sözleşme yaptı. Yaklaşık 4 yılda geliştirilen koku öncelikli olarak astronotların uzaya gitmeden önce eğitilmesine yardımcı olmak için oluşturuldu ve NASA’nın astronotların uzayda karşılaşabileceği veya uzayda yaşayabileceği olası sürprizleri ortadan kaldırma hedefinin bir parçasıydı.

EĞİTİM MASRAFLARI İÇİN KULLANILACAK

“Eau de Space” için şu anda  Kickstarter’daki kampanya sayfasından 15 dolar (yaklaşık 102 lira) ödeyerek ön sipariş verilebilirsiniz. Sayfada kokunun Ekim ayı itibariyle hazır olacağı dünyanın her yerine kargoyla ulaştırılacağı bilgisi bulunuyor. Kampanya’da toplanan paranın STEM (Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) öğrencilerinin  eğitim masrafları için kullanılacağı belirtildi.

UZAY NASIL KOKUYOR?

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda uzun yıllar görev yapmış olan astronot Peggy Whitson, uzay kokusu hakkında 2002’de CNN’e verdiği bir röportajında “Bu, atış yaptıktan hemen sonra silahtan gelen bir koku gibi. Sanırım dumanlı ve yanmış olmanın yanı sıra neredeyse acı bir kokuya sahip” demişti. Kokunun nasıl koktuğunu anlatmakta zorlandığını söyleyen Matt Richmond ise uzay boşluğunun kokusu hakkında “Astronotlar; kokuyu barut, katılaşmış biftek, ahududu ve rom karışımı olarak tanımlıyor” ifadelerini kullandı.